دوربین زیرآبی که با صدا کار می کند!

دوربین زیرآبی که با صدا کار می کند!

پارسی کاو: مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) موفق به ساخت یک دوربین برای تصویربرداری از زیر آب شده اند که به باتری نیازی ندارد و تنها با امواج صوتی کار می کند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حالی که دوربین های واقع در بستر دریا برای کارهایی مانند نظارت بر حیات دریایی عالی هستند، تامین انرژی آنها و بازیابی تصاویر آنها می تواند چالش برانگیز باشد. اینجاست که یک دوربین جدید طراحی شده توسط پژوهشگران MIT وارد می شود، دوربینی که به باتری نیاز ندارد و علاوه بر این، تصاویر خودرا بصورت بی سیم به بیرون آب ارسال می کند.
این دوربین بجای باتری یا برق مستقیم، مجموعه ای از مبدل ها(Transducer) را در اطراف پوسته بیرونی خود جای داده است تا هنگامی که امواج صوتی از منابعی مانند حیوانات یا کشتی ها به یکی از این مبدل ها می رسد، فشار اعمال شده توسط آن امواج، سبب ارتعاش مواد ویژه درون مبدل شوند. از آنجا که این مواد پیزوالکتریک هستند، در پاسخ به عمل ارتعاشی، جریان الکتریکی تولید می کنند و هنگامی که انرژی کافی به این روش تولید شود، در یک ابرخازن ذخیره و سپس برای عکس برداری استفاده می شود.
همین طور بمنظور پایین نگه داشتن انرژی مورد نیاز برای این کار تا حد امکان، از سنسورهای تصویربرداری خیلی کم مصرف استفاده می شود. با این وجود، متأسفانه این حسگرها فقط تصاویر سیاه و سفید و خاکستری ثبت می کنند.
پژوهشگران برای دور زدن این محدودیت، چاره ای اندیشیده اند تا هر عکس در حقیقت از سه نور مجزا تشکیل گردد. یکی با بهره گیری از ال ای دی های قرمز برای روشنایی، یکی با بهره گیری از ال ای دی های سبز و دیگری با بهره گیری از آبی گرفته شده است. بااینکه هر کدام از اینها سیاه و سفید به نظر می رسند، اما نشان میدهد که سوژه، نور را در طول موج قرمز، سبز یا آبی چگونه منعکس می کند. در نتیجه، هنگامی که هر سه تصویر متعاقباً تحلیل و بررسی و ترکیب شوند، می توانند یک عکس رنگی ترکیبی تشکیل دهند.
در نهایت بمنظور دریافت بی سیم یک عکس دیجیتال که با کد دودویی به شکل ۰ و ۱ رمزنگاری شده است، یک فرستنده/گیرنده سطحی، سیگنال های موج صوتی را بوسیله آب به دوربین منتقل می کند و یک ماژول در دوربین با بازتاب سیگنال به فرستنده/گیرنده(نشان دهنده ۱) یا با جذب سیگنال(نشان دهنده ۰) پاسخ می دهد. بنابراین، با پیگیری این که کدام سیگنال ها به فرستنده بازتاب می شوند و کدام یک نمی شوند، این امکان وجود دارد که یک کامپیوتر در سطح آب این الگوی ۰ و ۱ را ثبت کند که در نهایت نشان دهنده عکسی خواهد بود که توسط دوربین گرفته شده است.
هم اکنون این فناوری دارای حداکثر برد زیر آب ۴۰ متری است و با موفقیت برای کارهایی مانند ثبت رشد یک گیاه زیر آب در طول یک هفته آزمایش شده است.
تیم تحقیقاتی حالا امیدوار است که بُرد و حافظه این دوربین را تا حدی تقویت کند که بتواند در نهایت تصاویر را در لحظه منتشر کند و حتی فیلم ضبط کند.
این تحقیق در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/06
13:00:20
5.0 / 5
204
تگهای خبر: دوربین , دیجیتال , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ParsiKav