ثبت تصاویر تل ماسه های هلالی از مریخ

ثبت تصاویر تل ماسه های هلالی از مریخ

به گزارش پارسی کاو، دوربین های رایز یا اچ آی آرآی اس ای(HiRISE) که بر روی فضاپیما مدارگرد شناسایی مریخ قرار دارد، به تازگی تصاویر زیبایی از تپه های شنی بارخان/ تَل ماسه های هلالی در سطح مریخ را ثبت کرده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس الرت، این تصویر جالب از دوربین های رایز مدارگرد شناسایی مریخ، مناطقی در مریخ که با تپه های شنی جذاب به نام تپه های بارخان پوشیده شده است را نشان میدهد.
بَرخان ها یا تَل ماسه های هلالی در نواحی بیابانی، با جابه جایی ماسه ها در سطح زمین توسط باد و رسوب آنها بصورت برجستگی های کوچک ایجاد می شوند.
این تپه ها در امتداد صخره ای در "Chasma Boreale" واقع در قطب شمال مریخ تشکیل شده اند.
های رایز یک دوربین قدرتمند است و تصاویری را ثبت می کند که خاصیت هایی به کوچکی یک میز را هم می تواند از مدار دیده و ثبت کند.
این منطقه ای که در تصاویر مشاهده می کنید کمتر از یک کیلومتر(زیر یک مایل) وسعت دارند و مدارگرد شناسایی مریخ در زمان ثبت تصویر در فاصله حدود ۱۹۷ کیلومتر بالاتر از سطح آنجا قرار داشت.
دانشمندان مسئول بررسی این ماموریت می گویند که تپه های بارخان هم در زمین و هم در مریخ رایج هستند. بطور معمول این تپه ها از نظر شکل بسیار متمایز هستند و از این جهت مهم هستند که می توانند در مورد محیطی که در آن شکل گرفته اند و جهت وزش بادها در یک مکان خاص اطلاعات مهمی را در اختیار دانشمندان قرار دهند.


بارخان ها در مناطق شنی که بادها غالبا در یک جهت می وزند تشکیل می شوند و یک تپه شنی هلالی شکل ایجاد می کنند. تپه های شنی نشان داده شده در بالا به شکل هلالی کلاسیک و به شکل v معکوس نیستند برای اینکه بادهای قطب شمال مریخ در جهات مختلف می وزند. این تصویر با بهره گیری از فیلتر قرمز-سبز-آبی تعبیه شده روی دوربین گرفته شده است و همین مورد به ماسه ها ظاهر آبی رنگ می دهد.
دوربین هایرایز در طول موج های مرئی مانند چشم انسان عمل می کند، اما مجهز به لنز تلسکوپی است که آنرا به یکی از دوربین های با وضوح بالا هم اکنون در فضا تبدیل می کند.
این تصاویر با وضوح بالا دانشمندان را قادر می سازد تا اجرام با اندازه ۱ متر(حدود ۳ فوت) در مریخ را تشخیص دهند و ساختار سطح مریخ را به روشی بسیار جامع تر از هر ماموریت دیگری در مریخ مطالعه کنند.
های رایز همین طور مشاهداتی را در طول موج های فروسرخ نزدیک نیز انجام می دهد تا اطلاعاتی در مورد کانی های موجود به دست آورد.


مدارگرد شناسایی مریخ
مدارگرد شناسایی مریخ(MRO – Mars Reconnaissance Orbiter) یک فضاپیمای چندمنظوره ناسا می باشد که برای شناسایی و اکتشاف مریخ از روی مدار، طراحی شده است. هنگامی که این مدارگرد به مدار مریخ رسید، به پنج فضاپیمای دیگر که در مدار یا روی سطح سیاره بودند، پیوست. این فضاپیمای ۷۲۰ میلیون دلاری توسط لاکهید مارتین و زیر نظر لابراتوار پیشرانش جت تولید شده است. پرتاب آن در ۲۱ مرداد ۱۳۸۴ انجام شد و در روز ۱۹ اسفند ۱۳۸۴(۲۰۰۶) به مدار مریخ رسید و در آبان سال ۱۳۸۵ فاز اولیه ماموریت علمی خودرا شروع کرد. این فضاپیما از سال ۲۰۰۶ تا حالا در مدار مریخ بوده و با بهره گیری از دوربین های خود مانند دوربین های رایز(HiRISE) از این سیاره تصویربرداری کرده است و همین طور داده های طیف سنجی و راداری را جمع آوری و به زمین ارسال می کند. طیف سنج این مدارگرد نور را به طول موج های مختلف تقسیم می کند تا مشخص شود که یک جرم آسمانی از چه ترکیباتی تولید شده است.1401/06/20
23:00:34
5.0 / 5
190
تگهای خبر: دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ParsiKav