حذف کربن از اقیانوس ها با بارور کردن آنها با آهن

حذف کربن از اقیانوس ها با بارور کردن آنها با آهن

پارسی کاو: پارسی کاو: از آنجا که آهن می تواند جمعیت جلبک های اقیانوسی را به شدت افزایش دهد، بارور کردن اقیانوس ها با آهن می تواند به حذف یک گیگاتن کربن دی اکسید در سال کمک نماید.به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان با هدف پیشگیری از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی، طرحی را برای پر کردن اقیانوس های جهان با فیتوپلانکتون طراحی نموده اند. این یک نوع مهندسی زمین متمرکز بر دریاها به جای آسمان است که به توانایی اقیانوس برای جذب مقادیر زیادی کربن دی اکسید و حل طبیعی آن متکی است، در حالیکه بر خلاف سایر اشکال مهندسی زمین، این روش مهندسی شامل مواد شیمیایی مضر نمی باشد.

فیتوپلانکتون ها مانند کاری که گیاهان مستقر در خشکی برای تولید اکسیژن انجام می دهند، به صورت طبیعی از کربن دی اکسید و نور خورشید برای فتوسنتز استفاده می نمایند. در واقع، فیتوپلانکتون ها عامل تقریبا ۵۰ درصد اکسیژن موجود در جو ما هستند.

مهندسی زمین یا مهندسی آب و هوا، مداخله عمدی در مقیاس بزرگ در سیستم های طبیعی زمین برای مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

بنابر تعریف آکادمی ملی علوم آمریکا، مهندسی آب و هوا عبارت است از دخالت بزرگ مقیاس و تعمدی انسان در سامانه اقلیم زمین که به طور عمده با هدف مقابله با گرمایش جهانی صورت می گیرد. نوعی از مهندسی اقلیم در مقیاس بزرگ با تزریق مواد شیمیایی به لایه استراتوسفر جو زمین امکان پذیر است. این کار با هدف بازتاب بخشی از تابش ورودی به جو زمین صورت می گیرد.

پس از نیم قرن مطالعات نظری و آزمایشگاهی پیرامون مهندسی آب و هوا، این فناوری حالا در فضای واقعی آزمایش می شود.

شکل جدیدی از مهندسی زمین

برخی از پژوهشگران پیشنهاد کرده اند که می توانیم جمعیت فیتوپلانکتون ها را در اقیانوس ها افزایش دهیم تا بتوانیم کربن دی اکسید بیشتری را از جو بیرون بکشیم. از آنجاییکه فیتوپلانکتون ها در مناطق غنی از آهن رشد می کنند، میتوان مقادیر کمی آهن را به بخش هایی از اقیانوس اضافه کرد تا فیتوپلانکتون های بیشتری تولید شوند.

"کن بوسلر" رادیوشیمیدان دریایی در مؤسسه اقیانوس شناسی "وودز هول" و تیمی از دانشمندان، تأثیرات افزودن آهن به اقیانوس های جهان را بررسی کردند. آنها دریافتند که ورود آهن می تواند شار کربن به اعماق اقیانوس را تغییر دهد و به صورت قابل توجهی به میزان کربن دی اکسید ریخته شده به اقیانوس کمک می نماید.

با این حال، همانطور که بوسلر توضیح می دهد، تحقیقات او از ۲۰ سال پیش در حال انجام می باشد و جامعه علمی از آن زمان تابحال تلاش اندکی جهت بررسی پتانسیل افزودن آهن به اقیانوس ها انجام داده است.

بوسلر می گوید: آنچه ۲۰ سال پیش صورت گرفت این بود که ما آغاز به جشت زدن در اقیانوس کردیم و یک شکل شیمیایی از آهن را پخش کردیم و به دنبال فیتوپلانکتون می گشتیم و کا ما به وضوح نشان داد که اگر آهن را تقویت کنید، آنگاه می توانید سبب جذب کربن دی اکسید بیشتری شوید. تفاوت بین حالا و دو دهه پیش اینست که من فکر می کنم بحران آب و هوا برای مردم بسیار آشکارتر شده است.

افزودن آهن می تواند سالانه یک گیگاتن کربن دی اکسید را حذف کند

سال گذشته، بوسلر به گروهی از دانشمندان پیوست تا گزارشی را در مجله آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی منتشر کند که به چندین گزینه برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، همچون افزودن آهن و افزایش سطح فیتوپلانکتون در اقیانوس های جهان می پردازد.

وی اعتقاد دارد که افزودن آهن به اقیانوس های جهان در مقیاس انبوه برای افزایش سطح فیتوپلانکتون ها، صدمه ای به اکوسیستم های جهانی وارد نمی نماید. با این وجود، تاکید می کند که تحقیقات بیشتری جهت بررسی اثرات آن مورد نیاز است.

بوسلر توضیح داد که با استفاده از روش افزایش فیتوپلانکتون ها میتوان سالانه یک گیگاتن کربن دی اکسید را از اقیانوس ها حذف نمود. افزودن آهن را میتوان با استفاده از قایق هایی که باید آهن را به مناطقی که به صورت خاص به علت کمبود آهن انتخاب شده اند، به راحتی و ارزان انجام داد.

آهن همینطور به سرعت تاثیر می گذارد، چونکه شکوفه های فیتوپلانکتون را میتوان در عرض ۲۴ ساعت بعد از افزودن آهن به آب مشاهده کرد.

توجه به این نکته مهم می باشد که بوسلر، افزودن آهن به آب اقیانوس ها را جایگزینی برای آخر دادن به صنعت سوخت های فسیلی نمی بیند. در واقع، در ژوئیه سال گذشته، دانشمندان مرکز حقوق بین الملل محیط زیست ایالات متحده نوشتند که جذب کربن یک «حواس پرتی خطرناک» است که می تواند بعنوان بهانه ای برای کاهش سرعت گذر از مصرف سوخت فسیلی استفاده گردد.

با این حال، این روش می تواند در کنار سایر استراتژی های متمرکز بر حذف کربن و تولید انرژی های تجدیدپذیر به پیشگیری از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی که با آن مواجه هستیم و هر ساله بدتر می شود، کمک نماید.


منبع:

1401/05/26
22:15:35
5.0 / 5
235
تگهای خبر: صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ParsiKav