قدرتمندترین سوپر کامپیوتر اروپا افتتاح شد

قدرتمندترین سوپر کامپیوتر اروپا افتتاح شد

پارسی کاو: قدرتمندترین سوپر کامپیوتر اروپا و سومین سوپر کامپیوتر قدرتمند دنیا برای مساعدت با درک پیچیدگی های تغییرات آب و هوایی راه اندازی شد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، "لومی"(LUMI) قدرتمندترین سوپر کامپیوتر قاره اروپا در شهر "کاجانی" واقع در کشور فنلاند افتتاح شد. حالا از این سوپر کامپیوتر برای درک پدیده های پیچیده ای مانند تغییرات آب و هوایی و همین طور برای توسعه هوش مصنوعی و فناوری کوانتومی استفاده خواهد شد.
راه حل های واقعا منحصر به فرد و سازگار با محیط زیست
"لومی" که توسط کنسرسیومی متشکل از ۱۰ کشور اداره می شود، دارای وجه تمایز منحصر به فردی در ارائه راهکارهای سازگار با محیط زیست است که آنرا از سوپر کامپیوتر هایی که به مصرف انرژی زیاد مبتنی بر سوخت های فسیلی مشهور هستند، متمایز می کند.
"لومی" بطور کامل با نیروی برق آبی کار می کند، در صورتیکه گرمای تولید شده از آن به گرمایش منازل مسکونی در منطقه اطراف آن کمک می نماید. به این ترتیب، این ابررایانه، ابزاری کلیدی در ترویج انتقالِ سبز به جوامع و اقتصادها به سمت کاهش تولید کربن است.
"مارگرت وستاگر" معاون اجرائی کمیسیون اروپا اظهار داشت: امروز یک گام بزرگ برای تحول دیجیتال و سبز اروپا است. "لومی" حالا سریع ترین و کم مصرف ترین سوپر کامپیوتر در اروپا و یکی از قدرتمندترین سوپر کامپیوتر ها در جهان است.
وی ادامه داد: "لومی" به لطف ظرفیت محاسباتی عظیم خود، پیشرفت های علمی را امکان پذیر خواهدنمود. به عنوان مثال در پزشکی و تحقیقات آب و هوایی با سرعتی بسیار سریع تر عمل خواهدنمود. این سوپر کامپیوتر می تواند در توسعه واکسن، تشخیص سرطان، یا کاهش اثرات تغییرات آب و هوا موثر باشد. "لومی" یک نمونه عالی از پتانسیل عظیم هوش مصنوعی برای بهبود زندگی ما است.
جایگاه سوم در لیست ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر دنیا
"لومی" در لیست فعلی ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر دنیا، جایگاه سوم را به خود مختص کرده است، رتبه ای که به سبب سرعت محاسباتی ۱۵۱.۹ پتافلاپی خود به دست آورده است و طبق لیست بالاترین سوپر کامپیوتر های دنیا که مجمع جهانی اقتصاد(WEF) انتشار یافته است، تنها سوپر کامپیوتر های "فرانتیر"(Frontier) و "فوگاکو"(Fugaku) با سرعت ۱۱۰۲ و ۴۴۲ پتافلاپ توانسته اند از "لومی" عملکرد بهتری داشته باشند.
"لومی" حاصل تلاش "شرکت مشترک محاسباتی با کارایی بالا اروپا"(EuroHPC JU) است که بسیار مفتخر است که می بیند نخستین سوپر کامپیوتر آن به جایگاه سوم در فهرست ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر دنیا رسیده است. این تازه ترین موفقیت ملموس "EuroHPC" است و ماموریت خودرا در توسعه این سوپر کامپیوتر می بیند.
"آندرس دام جنسن" مدیر اجرائی "EuroHPC" می گوید: دیدن رتبه "لومی" باورنکردنی است و اهمیت همکاری اروپایی و تأثیری را که می توانیم با همکاری با یکدیگر به دست آوریم، نشان میدهد.
با اینحال هنوز ارتقاهای بیشتری برای "لومی" فرا می رسد، چونکه هنوز تمام بخش های آن تکمیل نشده اند و بخش GPU آن بطور کامل نصب نشده است. بعد از انجام این مراحل انتظار می رود عملکرد آن به حدود ۳۷۵ پتافلاپ، با حداکثر عملکرد بالقوه بیش از ۵۵۰ پتافلاپ افزایش یابد.
این ارتقاها قابل توجه است و حتی ممکنست این سوپر کامپیوتر را به دومین یا حتی نخستین سوپر کامپیوتر سریع دنیا تبدیل کند.
منبع:

1401/03/26
10:24:19
5.0 / 5
173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ParsiKav