هابل ثبت كرد؛

چشم یک کهکشان در فضا

چشم یک کهکشان در فضا

تلسکوپ فضایی هابل تصویری از چشم یک کهکشان در صفحه اینستاگرام خود منتشر نموده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، این کهکشان با نام "ان جی سی ۱۰۹۷" (NGC ۱۰۹۷) در فاصله ۴۸ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد و تصویر تلسکوپ فضایی هابل از آن نه فقط قلب این کهکشان مارپیچی میله ای را نشان داده است بلکه شبکه ی ستاره ها و غباری که در مرکز آن قرار دارد را به همراه رشته های غبار که به رنگ قرمز تیره دیده می شوند به نمایش می گذارد.
ساختار دقیق این کهکشان به لطف دو ابزار دقیق هابل یعنی دوربین میدان باز ۳ (WFC۳) و دوربین پیشرفته نقشه برداری(ACS) ثبت شده است.
با استفاده از این دو دوربین می توان تصویری واحد ثبت نمود. چشم ما با استفاده از سه نوع گیرنده خود قادر به دیدن امواج نور در طول موج های بین ۳۸۰ تا ۷۵۰ نانومتر است. دوربین های تلسکوپ هابل به طیف وسیعی از طول موج های نور حساس هستند تا حداکثر نور ممکن را جمع آوری کنند.
تلسکوپ فضایی هابل که این تصویر را ثبت کرده است، در سال ۱۹۹۰ به فضا رفت و بیش از ۳۰ سال است که تصاویری از فضا به زمین می فرستد. این تلسکوپ تا حالا چندین بار مورد تعمیر قرار گرفته که آخرین آن در ماه ژوئیه سال جاری انجام شد. برنامه زمانی مشاهدات هابل توسط الگوریتم های کامپیوتری تعیین می شود و تصاویر ثبت شده آن علاوه بر زیبایی به درک کیهان و یافتن اهداف رصدی مناسب برای تلسکوپ فضایی جیمزوب که همتای بسیار پیشرفته هابل است، کمک زیادی خواهدنمود.
تصاویر خام تلسکوپ ها همیشه خاکستری رنگ هستند و تنها میزان نور ثبت شده در طول موج های مختلف در آنها قابل مشاهده می باشد.
با این وجود تلسکوپ ها با کمک فیلترها می توانند تصاویر رنگی تولید کنند. با قرار دادن فیلتر بر روی دیافگرام ابزاری مثل دورین میدان باز ۳، تنها محدوده ای از طول موج های خاص می توانند از آن عبور کنند.
در این تصویر به ویژه، یکی از فیلترها برای نور سبز با طول موج ۵۵۵ نانومتر است. اخترشناسان می توانند هنگام پردازش تصاویر به آنها رنگ اضافه کنند. از رنگ های برای مشخص کردن خاصیت های به ویژه کهکشان استفاده می شود. در این تصویر از کهکشان ان جی سی ۱۰۹۷ از هفت فیلتر مختلف استفاده شده است.1400/12/29
12:59:43
5.0 / 5
231
تگهای خبر: اینستاگرام , دوربین , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ParsiKav