اثرات مثبت یک آزمایش خون برای افراد مبتلا به سرطان ریه

اثرات مثبت یک آزمایش خون برای افراد مبتلا به سرطان ریه

پارسی کاو: پژوهشگران آمریکایی، یک آزمایش خون ابداع نموده اند که می تواند افرادی را که ممکنست از غربالگری سرطان ریه سود ببرند، شناسایی کند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهش جدیدی که در "مرکز سرطان ام. دی. اندرسون دانشگاه تگزاس"(The University of Texas MD Anderson Cancer Center) انجام شده است، نشان میدهد که یک آزمایش خون می تواند تعیین کند که چه کسی از غربالگری سرطان ریه سود می برد.
ارزیابی شخصی سازی شده خطر مبتلاشدن به سرطان ریه، یک آزمایش خون را با پنلی متشکل از چهار نشانگر پروتئینی ترکیب می کند و یک مدل مستقل موسوم به "PLCOm2012" نیز سوابق مربوط به سیگار کشیدن را مورد بررسی قرار می دهد. این پژوهش، شرکت کنندگانی مبتلا به سرطان های پروستات، ریه، روده بزرگ و تخمدان را شامل می شد که حداقل ۱۰ سال سابقه سیگار کشیدن داشتند.
"سم هاناش"(Sam Hanash)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانیم که درصد کمی از افرادی که واجد شرایط غربالگری سرطان ریه بوسیله سی تی اسکن هستند، غربالگری را انجام می دهند. علاوه بر این، غربالگری با سی تی اسکن در بیشتر کشورها به آسانی در دسترس نیست. بنابراین، هدف ما طی سالهای اخیر، ارائه یک آزمایش خون ساده بود که می تواند برای تعیین نیاز به غربالگری استفاده گردد و آنرا بسیار مؤثرتر کند. پژوهش ما برای اولین بار نشان میدهد که آزمایش خون می تواند برای تعیین افرادی که ممکنست از غربالگری سرطان ریه سود ببرند، مفید باشد.
هاناش و همکارانش، نوعی آزمایش خون را ابداع نموده اند که گروهی از نشانگرهای زیستی را در خود جای داده است. آنها پیش تر این نشانگرهای زیستی را بعنوان عوامل پیش بینی کننده خطر سرطان ریه شناسایی کرده بودند. آنها از یک آزمایش کور برای ارزیابی عملکرد این پنل در ترکیب با مدل PLCOm2012 استفاده کردند که بطور مستقل برای پیش بینی خطر سرطان ریه در بین افرادی که پیش تر سیگار می کشیدند، توسعه و تأیید شده بود.
هاناش افزود: زمانی که کار کردن روی آزمایش خون را شروع کردیم، انواع گوناگونی از نشانگرها وجود داشت. ما طی دهه گذشته، تجزیه و تحلیل های بسیاری را انجام داده ایم تا به یک آزمایش مقرون به صرفه و ساده و در عین حال قوی دست یابیم که اصل راهنما در پژوهش ما بوده است.
پژوهشگران برای آزمایش ترکیب نشانگرهای خون با مدل PLCOm2012، بیش از ۱۰ هزار نمونه زیستی را تجزیه و تحلیل کردند که ۱۲۹۹ نمونه خون به دست آمده از ۵۵۲ شخص مبتلا به سرطان ریه و ۸۷۰۹ نمونه جمع آوری شده از ۲۱۹۳ نفر که سرطان ریه نداشتند را شامل می شد.
آزمایش خون ترکیب شده با مدل PLCOm2012 در بین افرادی که حداقل ۱۰ سال سابقه سیگار کشیدن داشتند، افزایش حساسیت را نشان داد.
هاناش افزود: یک آزمایش خون می تواند افرادی را که ممکنست از مزایای غربالگری سرطان ریه بهره مند شوند اما واجد شرایط نیستند، شناسایی کند. ده ها میلیون نفر در سراسر جهان می توانند از غربالگری سرطان ریه بهره مند شوند. اگر این آزمایش بتواند واجد شرایط بودن برای غربالگری را حتی تا پنج درصد بهبود ببخشد، فوق العاده موثر خواهد بود.
بااینکه آزمایش خون می تواند بعنوان یک بررسی در آینده نزدیک اجرا شود اما دریافت تأیید "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) احیانا نیاز به ارزیابی بوسیله یک کارآزمایی بالینی آینده نگر دارد.
این پژوهش، در "The The Journal of Clinical Oncology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/20
12:55:50
5.0 / 5
74
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ParsiKav