دست كانادا در فضا چه نقشی دارد؟

دست كانادا در فضا چه نقشی دارد؟

پارسی كاو: یكی از اجزای ایستگاه فضایی بین المللی جرثقیلی است كه توسط سازمان فضایی كانادا برای جابجایی اشیاء و فضانوردان در بیرون این مجتمع مداری ساخته شد. از این دستگاه به اسامی مختلف نام برده می شود: كانادآرم(دست كانادا)، بازوی مكانیكی، دكستر. اما اسم رسمی آن ˮدستگاه هدایت از دور ایستگاه فضاییˮ(Space Station Remote Manipulator System-SSRMS) است.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا؛ بازوی مكانیكی در دوران شاتل توسط سازمان فضایی كانادا اختراع و در اختیار ناسا گذاشته شد تا از آن برای قراردادن ماهواره هایی كه در مخزن بار شاتل بودند در فضا استفاده گردد. بعدا این دستگاه تكامل پیدا كرد و توانایی هایش افزایش یافت.
نوع پیشرفته آن در یكصدمین ماموریت شاتل فضایی در 8 آوریل سال 2001 به مدار زمین برده و بر روی بدنه خارجی ایستگاه فضایی نصب گردید. این دستگاه نقش كلیدی در نصب اجزای مختلف ایستگاه و حفظ و نگهداری آنها دارد چون می تواند تجهیزات و لوازم را در اطراف ایستگاه انتقال دهد، سكوی نگهداری فضانوردانی باشد كه در فضا كار می كنند و ابزارهای خدمات و سفینه های باربری و یا قطعاتی را كه مقرر است به ایستگاه متصل شوند پشتیبانی كند. همین طور در مواقع مورد نیاز فضانوردان با دوربین های نصب شده روی آن بدنه خارجی را مورد بازرسی قرار دهند و بدین سان دیدبانی بیرون ایستگاه را بر عهده دارد.


این جرثقیل چند كاره با طول. 17.6 متر دارای هفت قسمت مفصلی(یك لولای اصلی آرنج در وسط و سه مفصل چرخشی در هر "مچ") است. 1800 كیلوگرم وزن و 35 سانتی متر قطر دارد و در شرایط بی وزنی قادر به حمل بارهای بزرگ تا 116000 كیلوگرم است. اداره این دستگاه را فضانوردان ساكن ایستگاه با استفاده از یك سامانه پیشرفته كامپیوتری انجام می دهند.
اما آنچه بیشتر از خود بازوی مكانیكی برای ما افرادی زمینی جذابیت دارد شجاعت فضانوردانی است كه در فضای باز كیهانی خودرا به این بازوی مكانیكی می سپارند و با ایستادن روی آن(گرچه پوتین های آنها با گیره هایی محكم به آن بسته شده) در فاصله 400 كیلومتری زمین به فعالیت می پردازند. بعنوان نمونه عكسهایی می بینید از فضانورد ناسا استیفن رابینسون ضمن راهپیمایی در بیرون ایستگاه فضایی بین المللی، دردل تاریكی فضا و افق زمین كه حتی تصور آن انسان را به وحشت می اندازد.

1397/12/25
11:52:37
5.0 / 5
4747
تگهای خبر: تجهیزات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav