گزارش پارسی كاو؛

حکمرانی فرامرزی داده در دستور کار سازمان ملل قرار گرفت

حکمرانی فرامرزی داده در دستور کار سازمان ملل قرار گرفت

پارسی کاو: حکمرانی جریان فرامرزی داده ها همچون مسائلی است که اخیرا سازمان ملل در گزارش سالانه اقتصاد دیجیتال آنکتاد به آن پرداخته و بر لزوم قانونگذاری جهانی در این عرصه تاکید کرده است.به گزارش پارسی کاو به نقل از مهر؛ طبق گزارش های آماری انتشار یافته در طول سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، همه گیری ویروس کووید -۱۹، روند تحول دیجیتال را در مقیاس جهانی تسریع کرده و دولت ها را به واکنش سریع در این عرصه واداشته است. در بین تلاشهای دولت ها برای انطباق حداکثری با روند شتابان دیجیتال سازی جهان، یک چالش کلیدی این است که چطور می توان از روند افزایش حجم داده های دیجیتال در جهت منافع جهانی استفاده نمود.
متخصصان و کارشناسان، تخمین زده اند که ترافیک جهانی اینترنت در سال ۲۰۲۲ از کل ترافیک تاریخ اینترنت تا سال ۲۰۱۶ بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی، داده ها به یک دارایی استراتژیک کلیدی تبدیل می شوند. بی گمان نحوه مدیریت این داده ها بر توانایی هر کشور برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار تاثیر زیادی خواهد داشت. از طرفی، شیوع ویروس کرونا، تاثیر به سزایی بر حجم ترافیک اینترنت داشته است.
کرونا پهنای باند اینترنت جهانی را ۳۵ درصد افزایش داد
کارشناسان، معتقدند که دلیل چنین اتفاقی این است که بیشتر فعالیتهای فردی و اجتماعی شهروندان به صورت آنلاین انجام می شود. بر مبنای آمار، تنها در سال ۲۰۲۰، پهنای باند اینترنت جهانی ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است. این میزان بالاترین افزایش یک ساله پهنای باند از سال ۲۰۱۳ تا به امروز به حساب می آید. علاوه بر این، بر مبنای برآوردهای صورت گرفته، حدود ۸۰ درصد از کل ترافیک اینترنت مصرفی در دوران قرنطینه و اوج گیری کرونا، به فیلم، بازی و شبکه های اجتماعی اختصاص یافته است.
ترافیک داده های جهانی تا سال ۲۰۲۶
آنکتاد پیشبینی می کند که میزان ترافیک ماهانه داده های جهانی در سال ۲۰۲۰، از ۲۳۰ اگزابایت به ۷۸۰ اگزابایت در سال ۲۰۲۶ خواهد رسید. این در شرایطی است که بر مبنای آمار عرضه شده از جانب گزارش یاد شده، شکاف دیجیتال در طول سالهای اخیر به اوج خود رسیده است و در حالیکه میزان استفاده از اینترنت در جوامع توسعه یافته بالای ۹۰ درصد است، این آمار در کشورهای کمتر توسعه یافته حدود ۲۰ درصد است. علاوه بر این، تفاوت کشورهای شمال و جنوب در زمینه میزان توسعه زیرساخت های دیجیتال هم کاملاً مشهود است. بعنوان مثال، میانگین سرعت اینترنت در اقتصادهای توسعه یافته، ۸ برابر کشورهای درحال توسعه است.
بی شک در چنین شرایطی، گام نهادن در راه جدیدی برای مدیریت دیجیتال و داده ها مهم تر از هر زمان دیگری در گذشته است. جهان غرب در این عرصه موضوعی هم بر ضرورت دستیابی به توافقی جهانی برای حکمرانی داده ها تاکید دارد و از همین روی، تداوم فرآیند جهانی سازی را در نظر دارد. کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد)، در گزارش اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۱ به مبحث توسعه و جریان های فرامرزی داده ها پرداخته است.
نگارندگان این گزارش، خواهان سازوکاری جهانی برای حکمرانی داده ها به نحوی هستند که ضمن پرداختن به ریسک ها و نگرانی ها از توزیع عادلانه تر سود حاصل از جریان داده هم اطمینان حاصل شود. دیدگاه های مطرح شده در این گزارش حکایت از آن دارد که خیلی از کشوهای توسعه یافته جهان به دنبال اتخاذ نگاهی جهانی و کل نگر نسبت به داده ها هستند. بنابراین، سازمان ملل بعنوان یکی از ارکان اساسی فرآیند جهانی سازی، به دنبال تسهیل پیاده سازی مدل مدنظر ایالات متحده آمریکا و اروپا است.
داده هسته اصلی پیشرفتهای هوش مصنوعی

گزارش اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۱ به بررسی توسعه و نتایج سیاستگذاری جریان های فرامرزی داده های دیجیتال می پردازد و داده ها را هسته اصلی همه پیشرفت های تکنولوژیک و دیجیتال جهان، مانند تجزیه و تحلیل داده، هوش مصنوعی (AI)، زنجیره بلوکی، اینترنت اشیا (IoT)، رایانش ابری و سایر خدمات مبتنی بر اینترنت، می داند.
بنابراین، کشورهای سراسر جهان در تلاش هستند تا نحوه برخورد خود با جریان داده ها را تعیین کنند. رویکرد نهایی انتخاب شده در سطوح ملی و بین المللی نه تنها بر تجارت، نوآوری و پیشرفت اقتصادی، بلکه بر طیفی از مسائل در ارتباط با توزیع دستاوردهای دیجیتالی سازی، اجرای قانون و امنیت ملی تاثیر خواهد گذاشت.

داده های عرضه شده در گزارش اقتصاد دیجیتال آنکتاد ۲۰۲۱، می تواند مخاطبان و پژوهشگران را در درک بهتر رویکرد کشورهای مختلف، یاری کند. مروری بر تحولات جهانی و نابرابری ها در اقتصاد دیجیتال مبتنی بر داده و بحث در مورد ماهیت بنیادین داده ها از اهم مطالب مطرح شده در این گزارش هستند. گزارش اقتصاد دیجیتال ۲۰۲۱، علاوه بر این به بررسی نگاههای حاکمیتی موجود در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی با تمرکز بر جریان داده ها، می پردازد.

کارشناسان غربی هنگام ارزیابی نتایج توسعه داده ها و گسترش جریان داده های فرامرزی به مساله وجود شکاف و عدم تعادل دیجیتال در نگاههای حاکمیتی موجود به این حوزه اشاره می کنند و اتخاذ نگاهی جهانی، افزایش گفتگو میان دولت ها و تعامل سازنده را الزامی می دانند.

تبیین احتیاج به حکمرانی جهانی داده ها
حکمرانی داده یکی از اساسی ترین مبانی در زمینه حاکمیت فضای مجازی است. داده بعنوان یکی از ارزشمندترین دارایی های عصر حاضر، از زمان آغاز توسعه تدریجی اینترنت، مورد توجه خیلی از ذینفعان این عرصه قرار گرفته است.
دسترسی یک دولت یا شرکت فناوری بزرگ به کلان داده های یک کشور، می تواند اثر به سزایی در تداوم هژمونی و اقتدار او، داشته باشد. بنابراین، خیلی از کشورها داده ها را بعنوان دارایی ملی به رسمیت شناخته و حفاظت از آنرا در دستور کار دارند.
بر اساس دیدگاه کارشناسان حوزه حکمرانی فضای مجازی، آمریکا بعنوان کشور مبتکر ایجاد شبکه جهانی اینترنت، بخش عمده ای از زیرساخت این شبکه را در اختیار دارد. این در شرایطی است که کشورهایی چون چین، روسیه و حتی اتحادیه اروپا، با رویکردهایی متفاوت به تقابل با این انحصار ساختاری پرداخته اند و با در نظر داشتن انحصار ایالات متحده در زمینه زیرساخت، کوشیده اند در لایه محتوا و حوزه های حقوقی، اقتدار آمریکا را به چالش بکشند.
چین با ایجاد دیوار آتش بزرگ، روسیه با بومی سازی سرویس ها و خدمات آنلاین در قلمرو جامعه روس زبان اینترنت و اتحادیه اروپا با مقررات عمومی حفاظت از داده، در طول سالهای اخیر، گام های بلندی در زمینه ایجاد توازن قوا میان بازیگران دولتی این عرصه، برداشته اند.

به نظر می آید که رویکرد موجود در این گزارش، همچنان گفتمان غالب غرب بوده و توجه چندانی به مدلهای نوظهور حکمرانی فضای مجازی و داده، ندارد. چالش اساسی در تقابل میان مدل حکمرانی آمریکایی و نگاههای چینی و روس، مساله تضمین حفظ اقتدار و هژمونی ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی این کشور است.

نویسندگان این گزارش سالانه، در بخشی از اثر خود به مساله تبیین احتیاج به حکمرانی جهانی داده می پردازند و ۶ دلیل عمده برای پاسخ به این پرسش کلیدی مطرح می کنند. محورهای یاد شده عبارتند از:

• افزایش اعتماد عمومی به اقتصاد دیجیتال و کاهش عدم اطمینان
• رسیدگی به چالش های سیاستی که از راه غلبه جهانی پلت فرم های دیجیتال پدید می آیند
• پیشگیری از تشدید نابرابری ها
• در نظر گرفتن تاثیر و سرریز سیاست های ملی به کشورهای دیگر
• پیشگیری از تکه تکه شدن بیشتر فضای دیجیتال
• فعال کردن به اشتراک گذاری داده های جهانی در جهت تأمین منافع عمومی کاربران

با بررسی علل عرضه شده، میتوان نتیجه گرفت که نهادهای بین المللی متولی حکمرانی جهانی فضای مجازی، با شعار «تحول دیجیتال»، به دنبال همراه ساختن جوامع درحال توسعه با رویکرد خود و از بین بردن تعارضات میان آمریکا و اروپا در حوزه حکمرانی داده هستند.
بی شک در گام های بعدی، حرکت به سمت تداوم فرآیند جهانی سازی با هدف حفظ وضعیت موجود در عرصه بین الملل و تداوم اقتدار فراملی، در دستور کار خواهد بود.

سازمان ملل و سازماندهی حکمرانی جهانی داده

بر مبنای متن گزارش آنکتاد در حوزه اقتصاد دیجیتال، سازمان ملل متحد، در جهت حصول اطمینان از مشارکت حداکثری کشورهای جهان در زمینه برنامه حکمرانی جهانی جریان فرامرزی داده ها، نقشی مرکزی و تعیین کننده در این حوزه ایفا می کند.
در حال حاضر، تعداد زیادی از نهادهای وابسته به سازمان ملل، مانند «اتحادیه بین المللی مخابرات»، «آنکتاد»، «کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد»، «سازمان بهداشت جهانی»، «سازمان جهانی مالکیت فکری»، «سازمان تجارت جهانی»، «یونسکو»، در این حوزه فعال می باشند. این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند، سازمان ملل برای دستیابی به این هدف تعیین شده، باید پیوندی میان دولت ها، جامعه مدنی، دانشگاه ها و بخش خصوصی، ایجاد نماید. این گزارش، با سفارش تداوم روند مذاکرات فراملی و تقویت نهادهای بین المللی در جهت بسط الگوی حکمرانی جهانی داده ها، جهت گیری هایی را در راه آینده عرضه می دهد، اما به دنبال عرضه چاره نهایی و آشکار، نیست. در قلمرو ناشناخته اقتصاد دیجیتال مبتنی بر داده ها که به سرعت درحال توسعه و تحول مداوم است، خیلی از سوالات همچنان بی پاسخ مانده اند. کارشناسان معتقدند که پاسخ های مدنظر تنها از راه ادامه بحث تحصصی در این عرصه میسر است. به عقیده کارشناسان سازمان ملل، برای تحقق حکمرانی داده کارآمد، احتیاج به چارچوب بندی مجدد و گسترش گفتگوی جهانی در این حوزه وجود دارد.


منبع:

1400/09/09
23:57:24
5.0 / 5
467
تگهای خبر: آنلاین , امنیت , اینترنت , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ParsiKav