روسیه ماژول جدید خویش را به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب کرد

روسیه ماژول جدید خویش را به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب کرد

به گزارش پارسی کاو روسیه ماژول جدید خود معروف به ˮپریچالˮ(Prichal) را به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب کرد و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، بامداد روز جمعه ۲۶ نوامبر به این ایستگاه خواهد رسید.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک ماژول جدید روسی در راه ایستگاه فضایی بین المللی است.
یک موشک "سایوز" ساخت روسیه که حامل یک فضاپیمای باری اصلاح شده "پروگرس" و ماژول جدید "پریچال" بود، شب گذشته از پایگاه فضایی "بایکونور" در قزاقستان به پرواز درآمد.
"راب ناویاس"، سخنگوی ناسا اظهار داشت: بیست و سه سال و چهار روز بعد از پرتاب نخستین ماژول به ایستگاه فضایی بین المللی، حالا یک لنگرگاه جدید به سمت این ایستگاه درحال پرواز است.
او همینطور اشاره نمود که پرواز این موشک، یک پرواز بی عیب و نقص در راه رسیدن به مدار بود.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، "پروگرس" ماژول "پریچال" را در روز جمعه ۲۶ نوامبر ساعت ۱۸: ۵۶ به وقت شرقی ایران به ایستگاه فضایی تحویل خواهد داد و "پریچال" به صورت مستقل به ماژول چند منظوره "نائوکا"(Nauka) متعلق به روسیه متصل خواهد شد.
طبق گزارش پایگاه های خبری روسیه، ماژول کروی "پریچال" که در زبان روسی به معنای "اسکله" است، ۴ تن وزن و حدود ۱۴ متر مکعب حجم داخلی دارد. برای مقایسه باید اظهار داشت که کپسول های باری و خدمه "دراگون" ساخته شرکت "اسپیس ایکس" دارای ۹.۳ متر مکعب حجم داخلی هستند.


"پریچال" دارای ۶ درگاه اتصال است که یکی از آنها روز جمعه با ماژول "نائوکا" که رو به زمین است، متصل خواهد شد.
آژانس فضایی فدرال روسیه معروف به "روسکاسموس"(Roscosmos) می گوید: پنج درگاه دیگر "پریچال" برای میزبانی و اتصال با فضاپیماها در دسترس خواهند بود و به گسترش قابلیت های فنی و عملیاتی زیرساخت های مداری بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی کمک می نماید.
"پریچال" می تواند پرواز فضایی فراتر از ایستگاه فضایی بین المللی را هم شکل دهد. کاربردهای آن شامل آزمایش معماری برای استقرارهای بالقوه دائمی در فضا است که همینطور می تواند بعنوان یک مرکز برای پایگاه مداری جدید در آینده عمل کند.
"پریچال" دومین ماژول روسی خواهد بود که در کمتر از چهار ماه به ایستگاه فضایی می رسد. ماژول "نائوکا" در تاریخ ۲۹ ژوئیه به ایستگاه فضایی رسید و سر و صدای زیادی را هم به پا کرد، چون که موتورهای پیشران آن بعد از اتصال به ایستگاه فضایی بشکلی برنامه ریزی نشده روشن شدند که در نتیجه سبب شد ایستگاه فضایی بین المللی حدود ۵۴۰ درجه بچرخد. خوشبختانه در این حادثه هیچ صدمه ای به ایستگاه فضایی و خدمه آن وارد نشد، اما مدیران ایستگاه فضایی امیدوارند که ورود "پریچال" بدون حادثه باشد.
منبع:

1400/09/04
20:36:48
5.0 / 5
327
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ParsiKav