مریخ نورد روزالیند فرانکلین یک قدم به مریخ نزدیک تر شد

مریخ نورد روزالیند فرانکلین یک قدم به مریخ نزدیک تر شد

پارسی کاو: مریخ نورد ˮروزالیند فرانکلینˮ(Rosalind Franklin) یک قدم به پرتاب نزدیک تر شده است. این مریخ نورد که ساخته بریتانیا است به مدت 120 ساعت درون کوره ی 95 درجه فارنهایتی(35 درجه سانتی گراد) اتاق تمیز قرار گرفت.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این مریخ نورد به افتخار شیمی دان بریتانیایی، روزالیند فرانکلین که در درک ساختارهای دی ان ای نقش زیادی داشت، نامگذاری شده است و باید قبل از آن که سال آینده به سیاره سرخ ارسال شود از هرگونه مولکول آلی زمینی پاک می شد.
این مریخ نورد به مدت پنج روز درون یک محفظه خلاء در تاسیسات شرکت هوافضای "تالس آلنیا اسپیس"(Thales Alenia Space) در ایتالیا قرار داشت و تحت دمای ۳۵ درجه سانتی گراد قرار گرفت.
این دما برای از بین بردن آلودگی های پنهان در بخش های داخلی این مریخ نورد مانند تکه های کوچک چسب کافی بود و خطر انتقال آلودگی های زمین به مریخ را کاهش می داد.
در ابتدا قرار بود این مریخ نورد تابستان گذشته به مریخ ارسال شود اما همه گیری کووید آزمایش های مورد نیاز برای پرتاب را به تاخیر انداخت در نتیجه این پرتاب به ماه سپتامبر ۲۰۲۲ موکول شد.
مریخ نورد روزالیند فرانکلین نیز مانند مریخ نورد ناسا که تابستان گذشته به مریخ رسید به جستجوی نشانه هایی از حیات در این سیاره خواهد پرداخت.
در صورت پرتاب این مریخ نورد در سپتامبر ۲۰۲۲، روزالیند فرانکلین در ماه مارس ۲۰۲۳ به سیاره ی سرخ می رسد. این زمان به مهندسان فرصت می دهد تا از درست کار کردن تجهیزات همچون چترنجاتی که این مریخ نورد را فرود خواهد آورد اطمینان حاصل کنند.


قسمتی از آماده سازی برای پرتاب پروسه "bakeout "نام دارد که طی آن مریخ نورد برای از میان رفتن آلاینده های زمینی گرم می شود. این مرحله اهمیت زیادی در جهت یافتن نشانه های حیات در مریخ دارد برای اینکه هرگونه آلودگی زمینی ممکنست منجر به نتایج مثبت کاذب در تحقیقات شود.
قدم بعدی آزمایش "تحلیلگر مولکولی آلی مریخ"(MOMA) است. این تحلیلگر یکی از ابزارهای درون آزمایشگاه فوق تمیز مریخ نورد است که برای تشخیص نشانه های حیات در خاک مریخ مورد استفاده می گیرد.
با رسیدن مریخ نورد به مریخ، کوره های کوچک تحلیلگر روزالیند فرانکلین با نمونه ی خاک خرد شده پر می شود. این نمونه ها سپس گرم می شوند تا بخار و گازهای به دست آمده با بهره گیری از روش کروماتوگرافی بررسی شوند تا نشانه هایی از ترکیبات آلی مشخص شود.
این مریخ نورد مجهز به یک مته منحصربه فرد است که می تواند دو متر از سطح مریخ را حفر کند و نمونه هایی جهت بررسی جمع آوری کند.
این مته دارای یک طیف سنج کوچک است که سطح داخلی حفره به وجود آمده را بررسی می کند و یک تصویرگر قبل از قرار گرفتن نمونه درون آزمایشگاه مریخ نورد از آن عکس می گیرد.
علاوه بر تحلیلگر مولکولی آلی مریخ، ابزار "میکروامگا"(MicrOmega) نیز با بهره گیری از نور مرئی و مادون قرمز به بررسی مواد معدنی نمونه های جمع آوری شده می پردازد و یک طیف سنج رامان(Raman) با بهره گیری از لیزر ترکیبات کانی شناسی نمونه ها را بررسی می کند.
این مریخ نورد با بهره گیری از دوربین های پانوراما و با وضوح بالا و همین طور رادارهای زمین نفوذ بهترین مکان ها را برای حفاری انتخاب خواهدنمود. این مریخ نورد در منطقه "Oxia Planum" به جستجو خواهد پرداخت. این منطقه حاوی خاک رس بوده و از نظر توپوگرافی مسطح است.
بعد از اتمام مرحله "bakeout"، محفظه گرمایی خلاء باردیگر تحت فشار قرار گرفت و باز شد و مریخ نورد برای بازگشت به مرکز هوافضای "تالس آلنیا اسپیس" آماده شد.
آژانس فضایی اروپا یک نمونه مشابه از این مریخ نورد دارد که جهت بررسی عملکرد مته و سایر تجهیزات در وضعیت زمین مورد استفاده قرار می گیرد.
اوایل سال جاری این مریخ نورد مشابه حفره هایی در زمین ایجاد کرد و مته آن بیش از پنج فوت در زمین فرو رفت. عمقی که از همه ی مریخ نوردها تا حالا بیشتر بود.
این مریخ نورد به شکلی طراحی شده که می تواند به مواد عالی مریخ متعلق به چهار میلیارد سال قبل نائل شود.
چتر نجات این مریخ نورد اوایل سال جاری مورد آزمایش قرار گرفت. این آزمایش ها در نتیجه ی همه گیری کووید-۱۹ به تاخیر افتاده بودند و تاخیر در پرتاب به پژوهشگران فرصت بیشتری برای انجام آزمایش داد.
روزالیند فرانکلین یکی از بخش های اصلی ماموریت اگزومارس(ExoMars) است که توسط آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه انجام می شود.منبع:

1400/08/12
12:03:43
5.0 / 5
602
تگهای خبر: تجهیزات , دوربین , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ParsiKav