افزایش دما، مبتلا شدن به بیماری های کلیوی را زیاد می کند

افزایش دما، مبتلا شدن به بیماری های کلیوی را زیاد می کند

به گزارش پارسی کاو پژوهش گسترده ای که در مورد تأثیر تغییرات دما بر بیماری کلیوی انجام گرفته، نشان داده است که افزایش دما در ۱۵ سال گذشته، به بروز بیشتر از ۲۰۰ هزار مورد بیماری کلیوی در برزیل منجر گردیده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، بزرگترین پژوهشی که در مورد تأثیر تغییرات دما بر بیماری کلیوی انجام شده است، نشان داده است که ۷.۴ درصد از افرادی که به خاطر بیماری کلیوی در بیمارستان بستری می شوند، امکان دارد به خاطر افزایش دما به این شرایط گرفتار شده باشند. تمرکز این پژوهش، بر برزیل است و نشان داده است که بیشتر از ۲۰۲ هزار مورد بیماری کلیوی بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ ثبت شده است.
این پژوهش که به سرپرستی پروفسور "یومینگ گو"(Yuming Guo) و دکتر "شانشان لی"(Shanshan Li)، پژوهشگران "دانشگاه مانش"(Monash University) استرالیا انجام شده است، برای اولین بار، خطر بستری شدن در بیمارستان به خاطر بیماری های کلیوی در رابطه با دمای محیط را بررسی می کند. این بررسی، با استفاده از داده های روزانه پذیرش بیمارستان ها در ۱۸۱۶ شهر برزیل انجام شده است.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ در مجله "لنست"(The Lancet) به چاپ رسید، بیماری های کلیوی را یک نگرانی برای سلامت عمومی در جهان اعلام نمود و تخمین زد که تقریباً ۲.۶ میلیون مرگ و میر در آن سال، ناشی از اختلال در عملکرد کلیه بوده است. نکته مهم این است که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کلیوی در مقایسه با یک دهه پیش، ۲۶.۶ درصد افزایش داشت. این پژوهش نشان داد که امکان دارد این افزایش، تا حدی ناشی از تغییرات آب و هوایی باشد.
این پژوهش جدید در مجموع، ۲، ۷۲۶، ۸۸۶ مورد بستری شدن در بیمارستان را مورد بررسی قرار داد که ناشی از بیماری های کلیوی بودند. به قول پروفسور گو، به ازای هر یک درجه سلسیوس افزایش میانگین دمای روزانه، تقریباً یک درصد افزایش بیماری کلیوی وجود دارد که بیشترین صدمه در زنان، کودکان زیر چهار سال و افراد بالای ۸۰ سال ظاهر می شود.
ارتباط میان دما و بیماری های کلیوی، هنگام قرار گرفتن در معرض دماهای شدید، بیشتر بود اما تأثیر آن یک تا دو روز بعد از قرار گرفتن در معرض دما هم باقی ماند.
به قول پژوهشگران، این پروژه، شواهد محکمی را عرضه می کند که نشان می دهند باید سیاست های بیشتری برای پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان به خاطر گرما و تغییرات آب و هوایی ایجاد شود. در زمینه گرم شدن زمین هم باید راهبردها و سیاست های بیشتری برای پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان به خاطر گرما عرضه شود.
سفارش پژوهشگران این است که مداخله ها باید فوراً در سیاست های دولت در مورد تغییرات آب و هوایی گنجانده شود. یکی از این مداخله ها، هدف قرار دادن افراد خاص مانند زنان، کودکان، نوجوانان و سالمندان است چونکه آنها نسبت به گرما و بیماری های کلیوی ناشی از آن صدمه پذیرتر هستند.
پروفسور گو اضافه کرد: باید به کشورهایی که درآمد کم و متوسط دارند، همچون برزیل که هنوز نیازمند سیستم های قابل اعتماد اخطار گرما و اقدامات پیشگیرانه است، توجه گردد.1400/08/11
08:54:54
5.0 / 5
575
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ParsiKav