درخشش تعجب آور شفق قطبی از منظر ایستگاه فضایی بین المللی

درخشش تعجب آور شفق قطبی از منظر ایستگاه فضایی بین المللی

فضانوردان اوایل این ماه شاهد درخشش شفق قطبی بر فراز نیوزیلند و قطب جنوب بودند و فیلمی از این لحظه تعجب آور منتشر نموده اند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، خدمه مأموریت "Expedition ۶۶" از ایستگاه فضایی بین المللی شاهد این شفق سبز رنگ بودند و تصاویر و فیلمهای دیدنی این منظره را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند.
"شین کیمبرو"(Shane Kimbrough) در روز ۱۲ اکتبر با انتشار عکسی در توییتر خود نوشت: لحظه ای نفس گیر. من این تصویر را همزمان با آغاز طلوع خورشید ثبت کردم.


شفق قطبی زمانی رخ می دهد که ذرات آبستن خورشید که به بادهای خورشیدی شناخته می شوند در میدان مغناطیسی زمین جریان پیدا کنند و با جو زمین واکنش دهند. این ذرات توسط میدان مغناطیسی به قطب های زمین هدایت شده و واکنش آنها با جو سبب درخشیدن جو زمین می شود.
آغاز چرخه خورشیدی نزدیک است. چرخه خورشیدی به تغییرات تناوبی در فعالیتهای خورشید همچون تغییرات در تابش خورشید، مواد خورشید و ظاهر آن گفته می شود. این چرخه ۱۱ سال به طول می انجامد و هر چرخه دارای یک نقطه "حداکثری" است که در آن فعالیتهای خورشیدی بیشتر می شود و ذرات آبستن بیشتری به سمت زمین جریان پیدا می کند و شفق های قطبی را بوجود می آورد.
باآنکه حالا در نقطه "حداکثری" قرار نداریم اما فضانوردان که در فاصله ی ۴۰۰ کیلومتری در مدار زمین قرار دارند، شاهد نمایی فوق العاده از شفق قطبی بودند.
به نقل از "توماس پسکه"(Thomas Pesquet) در نهایت طلوع خورشید این نمای فوق العاده را پنهان کرد.
"پسکه" در روز ۱۷ اکتبر با انتشار فیلمی از شفق قطبی در صفحه توییتر خود نوشت: منظره ای از شفق قطبی تا ستارگان که در نهایت در نور خورشید ناپدید می شوند.
باآنکه شفق های قطبی زیبا هستند اما می توانند برای فضانوردان خطرناک باشند چونکه آنها ناشی از تشعشعات فضایی هستند. ناسا دستورالعمل هایی در این مورد اتخاذ نموده تا از اثرات منفی تشعشعات فضایی جلوگیری نماید. این تشعشعات می توانند عامل به وجود آمدن سرطان و سایر بیماری ها باشند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/07/28
09:57:42
5.0 / 5
926
تگهای خبر: دانلود , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ParsiKav