اینسایت بزرگ ترین و طولانی ترین مریخ لرزه را ثبت کرد!

اینسایت بزرگ ترین و طولانی ترین مریخ لرزه را ثبت کرد!

پارسی کاو: سطح نشین ˮاینسایتˮ ناسا یکی از بزرگ ترین و طولانی ترین مریخ لرزه ها تا حالا را ثبت نمود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این مریخ لرزه که ۴.۲ ریشتر بود حدود یک ساعت و نیم به طول انجامید و سطح نشین "اینسایت" که در روز ۱۸ سپتامبر اقامت ۱۰۰۰ روزه خود در مریخ را جشن می گرفت موفق به ثبت این لرزه مریخی شد.
این سطح نشین در سال ۲۰۱۸ بر سطح مریخ فرود آمده است.
این مریخ لرزه ی ۴.۲ ریشتری بزرگ ترین لرزه ای است که از سطح مریخ ثبت شده است. این در حالیست که چنین لرزه ای در زمین "سبک" در نظر گرفته می شود و سالانه بیش از ۱۰ هزار لرزه ی این چنینی رخ می دهد.
به قول ناسا، این لرزه ی ۴.۲ ریشتری سومین لرزه بزرگی است که "اینسایت" طی این ماه ثبت کرده است و دو لرزه ۴.۲ و ۴.۱ ریشتری دیگر نیز در تاریخ ۲۵ اوت ثبت شده بودند. معین نیست که مریخ لرزه های بزرگ تری نیز داشته است که "اینسایت" قادر به ثبت آنها نبوده است یا این لرزه ها بزرگ ترین لرزه هایی قابل تشخیص هستند. ناسا "اینسایت" را با هدف بررسی امواج لرزه ای مریخ به این سیاره فرستاد تا به این وسیله اطلاعات بیشتری از لایه های داخلی مریخ و هسته داخلی آن به دست آورد و نحوه ی تشکیل آنرا بفهمد. امواج با گذر از پوسته، گوشته و هسته مریخ تغییر می کنند و به دانشمندان امکان بررسی اعماق سیاره سرخ را می دهند.


"اینسایت" برای ادامه فعالیت خود به انرژی خورشیدی متکی است و اوایل سال جاری مدار مریخ موجب دور شدن "اینسایت" از خورشید شد. این بدان معنا بود که این سطح نشین برای گرم ماندن باید از گرمکن های خود استفاده می کرد و نور خورشید کمتری برای شارژ کردن تجهیزاتش در اختیار داشت. علاوه بر آن گرد و غباری که روی صفحات خورشیدی آنرا پوشانده بودند شرایط را بدتر می کرد. با این وجود دانشمندان ناسا این مشکل را حل کردند و الان مریخ درحال نزدیک شدن به خورشید است.
این سطح نشین اوایل سال جاری توانست غبارهایی که سطح صفحات خورشیدی آنرا پوشانده بودند پاک کند و بار دیگر به زندگی بازگردد. "اینسایت" طی عملیاتی توسط تیم ناسا به شکلی هدایت شد که بتواند چاله ای حفر کند و خاک آنرا بر روی صفحات خورشیدی غبارآلود خود بریزد. سپس این خاک همراه با باد سبب از میان رفتن مقداری از گرد و غباری شدند که صفحات خورشیدی "اینسایت" را از کار انداخته بود و این صفحات خورشیدی را قادر ساخت تا انرژی مورد نیاز را باردیگر تولید کنند.
بروس بانرت(Bruce Banerdt)، محقق اصلی ماموریت "اینسایت" در مرکز پیشرانه جت ناسا می گوید: با گذشت دو سال بنظر می رسد مریخ با این لرزه های جدید که خاصیت های منحصربه فردی دارند اطلاعات جدیدی در اختیار ما قرار داده است.
پژوهشگران درحال بررسی یافته های به دست آمده از مریخ لرزه ها، بزرگی آنها و منشا آنها هستند. آنها می دانند که منشا این لرزه های بزرگ بسیار دورتر از محل رخ دادن بیشتر مریخ لرزه های ثبت شده ی پیشین است. این منطقه هزار مایل دورتر است.
ناسا در اطلاعیه ای اظهار داشت: یک گزینه احتمالی دره مارینر است. در ازای این دره بیش از چهار هزار کیلومتر است و حدود ۲۰۰ کیلومتر عرض دارد. در صورتیکه ناسا بتازگی مطالعه در مورد این لرزه را آغاز نموده است اطلاعات بیشتری از دو لرزه قبلی دارد. لرزه ی ۴.۲ ریشتری پیشین در فاصله ی حدود ۸۵۰۰ کیلومتری از "اینسایت" رخ داد و موضوعی که دانشمندان را شگفت زده کرده است متفاوت بودن انواع این دو مریخ لرزه است.
لرزه ی ۴.۲ ریشتری فرکانس پایین و آرام داشت در صورتیکه لرزه ی ۴.۱ ریشتری فرکانس بالا داشت. لرزه ۴.۱ ریشتری به "انسایت" نزدیک تر بود و تنها ۹۲۵ کیلومتر از آن فاصله داشت.
این تابستان پژوهشگران از داده های لرزه های قبلی جهت بررسی عمق و قطر پوسته، گوشته و اندازه هسته مریخ استفاده کردند. آنها شواهدی از وجود سه لایه پوسته تا عمق ۴۱ مایلی(۶۶کیلومتر) از سطح مریخ یافتند. هر کدام از لایه ها تفاوت کمی با دیگری داشت و زیر آنها گوشته قرار داشت که تا عمق ۵۰۰ مایلی(۸۰۴ کیلومتر) امتداد داشت.
هسته آهن-نیکل مریخ نیز با شعاع هزار و ۱۴۰ مایل(۱۸۳۴ کیلومتر) در بین فاصله سطح تا مرکز سیاره شروع می شد.
ضخامت پوسته مریخ برای دانشمندان اهمیت دارد برای اینکه این پوسته از بقایای گوشته اولیه تشکیل شده است و به درک بهتر نحوه تشکیل مریخ کمک می نماید. درک شکل گیری مریخ به درک بهتر شکل گیری سایر سیارات منظومه شمسی و علت تمایز آنها با سایر سیارات نیز کمک خواهدنمود.
هر دو لرزه در طول روز ثبت شدند این درحالی است که بطور معمول لرزه ها در شب تشخیص داده می شوند. گروه عملیات حالا درحال بررسی نیاز "اینسایت" به پاکسازی مجدد هستند.
از آنجائیکه تابش خورشید بر سیگنال های رادیویی اثر می گذارد و در ارتباط اختلال به وجود می آورد پژوهشگران فرمان دهی به "اینسایت" را در روز ۲۹ سپتامبر متوقف می کنند اما این سطح نشین همچنان به ثبت لرزه ها می پردازد.
منبع:

1400/07/03
10:21:54
5.0 / 5
771
تگهای خبر: تجهیزات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ParsiKav