ارسال دسته جمعی ربات های خودران برای معدن کاوی ماه

ارسال دسته جمعی ربات های خودران برای معدن کاوی ماه

دانشمندان می خواهند گروهی از ربات های خودران معدنچی را برای استخراج منابع مورد نیاز در کره ماه به این قمر ارسال نمایند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، با راه اندازی ایستگاه های مداری ماه و نخستین فرود مجدد انسان بر روی ماه که انتظار می رود در همین دهه صورت گیرد، دانشمندان بطور فزاینده ای چشم به راه فناوری هایی هستند که به ماموریت های قمری آینده اجازه می دهد تا کره ماه را برای دستیابی به منابع، استخراج کنند.
تعدادی از محققان دانشگاه "آریزونا" بتازگی مبلغ 500 هزار دلار از ناسا برای توسعه روش های استخراج فضایی دریافت کرده اند. در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داده شده است که نتیجه این امر، ایجاد گروهی از ربات های خودران است که می توانند فلزات کمیاب زمینی را بر روی ماه جستجو و استخراج کنند.
بگفته دانشمندان، این ربات ها بصورت گروهی کار می کنند و با گذشت زمان بهبود می یابند.
تیم سازنده این ربات ها یک پروسه الکتروشیمیایی را توسعه داده اند که پنج بار سریع تر از هر روش دیگری به سنگ ها رسوخ می کند. این روش با یک تکنیک معماری یادگیری نورومورفیک به نام "سیستم انسانی و رباتیک خودران قابل توضیح"(HEART) ترکیب شده است که به ربات ها آموزش می دهد تا با هم کار کنند و مهارت های همکاری خودرا در طول زمان بوسیله یادگیری ماشین ارتقا دهند.
این تیم، ربات ها را بر روی زمین می سازد و آموزش می دهد تا بتوانند پیش از رفتن به فضا مهارت های کار گروهی خودرا در محیطی امن تر تقویت نمایند. در نهایت این تیم می خواهد گروهی از این ربات ها را بر روی کره ماه مستقر کند، جایی که آنها قادر خواهند بود ساختارهای اساسی و زیرساخت ها را به وجود آورده و منابع لازم را بدون لزوم دریافت دستورالعمل از زمین استخراج کنند.
استخراج معادن در زیر سطح ماه می تواند تا حد زیادی وابستگی به انتقال مواد از زمین را برای ایستگاه های آینده در این قمر کم کند. مواد قابل استخراج در ماه شامل فلزات کمیاب زمینی شامل تیتانیوم، طلا و پلاتین و هلیوم-3 است. فلزات کمیاب زمینی می توانند به ساخت تجهیزات پزشکی و تلفن های هوشمند کمک کنند، در صورتیکه هلیوم-3 می تواند سوخت نیروگاه های هسته ای را در آینده ای دور تامین کند.
"جکان تانگا" که روش "HEART" را توسعه داده است، این گروه از ربات ها را به گله حیوانات یا کارگران مزرعه تشبیه می کند. او می گوید: به یک معنا، ما مانند کشاورزان هستیم. ما این موجودات را برای انجام وظایف خاص پرورش می دهیم. با گذراندن این فرایند، ما به این موجودات مصنوعی که وظیفه آنها انجام کارهای معدن است، کمک می نماییم.
این تیم معتقد می باشد که این گروه از ربات ها می تواند فضانوردان را آزاد کند تا زمان بیشتری را برای انجام ماموریت های مهم صرف کنند. "تانگا" می گوید: ایده این است که این ربات ها زیرساخت ها را بسازند، کارها را تنظیم کنند و همه کارهای کثیف، خسته کننده و خطرناک را انجام دهند. بدین سبب فضانوردان می توانند کارهای جالب تر و مهم تر را انجام دهند.
تیم دانشگاه "آریزونا" تنها گروهی نیست که می خواهد ربات های معدن کاو را به ماه بفرستد. در ماه ژوئن شرکت "مستن سیستمز"(Masten Systems) مستقر در کالیفرنیا اعلام نمود که درحال توسعه یک ماه نورد است که می تواند با ایجاد انفجار از سنگ های ماه عبور کند و به یخ برسد و منابع آب را برای ایستگاه های آینده در ماه فراهم آورد.
معادن فضایی فراتر از همسایه آسمانی ما نیز موجود هستند و سیارک های موجود در منظومه شمسی حاوی مواد معدنی فراوانی هستند. بعنوان مثال ارزش خالص مواد معدنی موجود در سیارکی موسوم به "16 Psyche" 700 کوینتیلیون دلار تخمین زده می شود که می توانند در صورت استخراج، به زمین منتقل شوند.
تامین منابع از خارج از زمین بطور خودکار و با کمترین دخالت انسانی می تواند آینده ی اقتصاد جهان را شکل دهد.1400/06/22
10:56:39
5.0 / 5
510
تگهای خبر: آموزش , تجهیزات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ParsiKav