اعلام تاریخ پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب

اعلام تاریخ پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب

پارسی کاو: تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ ناسا که پرتاب آن بارها به تاخیر افتاده بود یک قدم به سرویس دهی نزدیک تر شده است و به زودی در مدار قرار می گیرد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، آژانس فضایی ناسا می خواهد این تلسکوپ را که تنها چند ماه از انجام آخرین آزمایش هایش در اواخر ماه آگوست گذشته است در روز ۱۸ دسامبر سال ۲۰۲۱ (۲۷ آذر) به فضا بفرستد.
این تلسکوپ سوار بر موشک "آریان V" آژانس فضایی اروپا از پایگاه فضایی گویان فرانسه به مدار خواهد رفت. ناسا هنوز "جیمز وب" را به سکوی پرتاب منتقل نکرده است این درحالی است که موشک حمل کننده آن به سکو رسیده است.
انتظار می رفت تلسکوپ "جیمزوب" که در سال ۲۰۱۶ کامل به نظر می رسید در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شود اما این تلسکوپ با تاخیرهایی مواجه گردید و همه گیری کووید-۱۹ نیز راه اندازی و ارسال آن به فضا را بیشتر به تاخیر انداخت. توسعه این تلسکوپ در سال ۱۹۹۶ شروع شده بود و انتظار می رفت در سال ۲۰۰۷ مورد استفاده قرار بگیرد اما پژوهشگران برای مدتی ساخت آنرا رها کردند و در سال ۲۰۰۵ طراحی تجهیزات آنرا از سرگرفتند.
"جیمز وب" مقرر است جایگزینی برای تلسکوپ فضایی هابل باشد. این تلسکوپ دارای آینه های بسیار بزرگ تر بوده که می تواند به کمک آنها به کشف نخستین کهکشان هایی که هابل حتی قادر به یافتن آنها نبوده است بپردازد. تجهیزات "جیمز وب" باید در دمای به شدت پایین باقی بمانند تا در اندازه گیری های مادون قرمز آن تداخلی ایجاد نشود بنا بر این این تلسکوپ مجهز به یک سپر خورشیدی بزرگ است.
ماموریت "جیمز وب" به نسبت کوتاه خواهد بود برای اینکه این تلسکوپ برای باقی ماندن در مدار به سوخت احتیاج دارد و نمی تواند برای همیشه در مدار باقی بماند. ناسا مدت زمان ماموریت آنرا پنج سال اعلام نموده اما امیدوار است این تلسکوپ بتواند تا ۱۰ سال در مدار باقی بماند.
"جیمزوب" به ستاره شناسان و اخترفیزیک دانان در مطالعه آن چه که هابل قادر به رصد آن نبوده است کمک می نماید. امواج مادون قرمز می توانند از میان غبار کیهانی عبور کنند تا این تلسکوپ به تابش اصلی اجرام سردتر مثل کوتوله های قهوه ای و سیارات برسد. به احتمال بسیار زیاد "جیمز وب" در طول عمر خود به حل رشته ای از اسرار کیهانی کمک خواهدنمود.
منبع:

1400/06/19
13:43:49
5.0 / 5
536
تگهای خبر: تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav