درمان بیماریهای روانی و لطمه های مغزی با کمک یک الگوریتم هوش مصنوعی

درمان بیماریهای روانی و لطمه های مغزی با کمک یک الگوریتم هوش مصنوعی

پژوهشگران ˮمایو کلینیکˮ تلاش می کنند با کمک یک الگوریتم جدید مبتنی بر هوش مصنوعی، به درمان بیماریهای روانی و لطمه های مغزی بپردازند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تحریک الکتریکی مغز هم اکنون امکان درمان را برای میلیونها نفر از افراد مبتلا به صرع و اختلالات حرکتی مانند پارکینسون گسترش می دهد. تحریک الکتریکی در آینده ممکنست به درمان افراد مبتلا به بیماریهای روانی و لطمه های مستقیم مغزی مانند سکته کمک نماید.
با این وجود، بررسی نحوه تعامل شبکه های مغزی با یکدیگر، کار پیچیده ای است. شبکه های مغزی را می توان با ارائه پالس های کوتاه جریان الکتریکی در یک ناحیه از مغز بیمار و در عین حال اندازه گیری پاسخ های ولتاژ در نواحی دیگر، مورد بررسی قرار داد. در اصل، باید بتوان ساختار شبکه های مغزی را از این داده ها استنباط کرد. این کار با بهره گیری از داده های جهان واقعی، دشوار است برای اینکه سیگنال های ثبت شده، پیچیده هستند و تنها می توان اندازه گیری های محدودی را انجام داد.
پژوهشگران "مایو کلینیک" (Mayo Clinic) برای کنترل این مشکل، مجموعه ای از نمونه ها و دیدگاه ها را ایجاد کردند که مقایسه اثرات تحریک الکتریکی بر مغز را ساده می کند. از آنجائیکه یک روش ریاضی برای توصیف نحوه همگرایی ورودی ها در نواحی مغز انسان وجود نداشت، این گروه پژوهشی با یک متخصص بین المللی الگوریتم های هوش مصنوعی همکاری کرد تا الگوریتم جدیدی موسوم به "شناسایی منحنی مشخصات پایه" (Basis Profile Curve Identification) را بوجود آورد.
در این پژوهش، از یک الکترود "الکتروکورتیکوگرافی" (Electrocorticographic) برای تعیین تشنج و نقشه برداری از مغز یک بیمار مبتلا به تومور مغزی قبل از برداشتن تومور او استفاده شد.
"کای میلر" (Kai Miller)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: یافته های ما نشان میدهد که این الگوریتم جدید ممکنست به ما کمک نماید تا بفهمیم کدام نواحی مغز مستقیما با یکدیگر در تعامل قرار دارند. این مساله به نوبه خود ممکنست به تعیین محل قرارگیری الکترودهای دستگاه های تحریک کننده ای که برای درمان بیماریهای مغزی به کار می روند، کمک نماید. با ظهور تکنولوژی جدید، این نوع الگوریتم ممکنست به ما در درمان بهتر بیماران مبتلا به صرع، اختلالات حرکتی مانند پارکینسون و بیماریهای روانی مانند وسواس و افسردگی کمک نماید.
"کلاوس روبرت مولر" (Klaus-Robert Mueller)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: داده های عصبی به دست آمده تا به امروز، شاید چالش برانگیزترین و هیجان انگیزترین داده ها برای پژوهشگران هوش مصنوعی در جهت مدل سازی باشند.
این پژوهش در مجله "PLOS Computational Biology" به چاپ رسید.1400/06/15
11:16:06
5.0 / 5
597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ParsiKav