چین به دنبال ساخت فضاپیمای یک کیلومتری!

چین به دنبال ساخت فضاپیمای یک کیلومتری!

به گزارش پارسی کاو دولت چین از دانشمندان برای ساخت یک فضاپیمای غول پیکر دعوت به همکاری کرده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، چین از دانشمندان می خواهد تا فضاپیمایی یک کیلومتری در فضا بسازند. این کشور می خواهد قطعات این فضاپیما را به صورت مجزا به همراه موشک به فضا بفرستد تا در فضا تکمیل شود.
طرح مفهومی ساخت این فضاپیما در سند این پروژه از بنیاد ملی علوم طبیعی چین توصیف شده است و در آن بیان شده که هدف از ساخت این فضاپیما استفاده از منابع فضا، جستجوی کهکشان و استقرار طولانی مدت در مدار است.
چنین فضاپیمایی با اندازه و وزن بالا را نمی توان به صورت یکپارچه به فضا پرتاب کرد ازاین رو ساخت آن باید در فضا صورت گیرد. چین می خواهد ماژول هایی طراحی کند که به صورت جداگانه به فضا ارسال شوند و در مدار به یکدیگر متصل شوند. در این پروژه دو عامل کلیدی مدنظر است. عامل اول سبک بودن فضاپیما است تا احتیاج به انجام پرتاب های کمتری باشد و عامل دوم طراحی هوشمندانه آن است بگونه ای که سرهم کردن آن در فضا آسان باشد.
به نقل از روزنامه ی انگلیسی زبان "ساوت چاینا مورنینگ پست"(South China Morning Post) طراحی چنین مفهومی نیازمند اجرای پروژه ای پنج ساله خواهد بود و طی آن پنج پروژه با بودجه ی ۲.۳ میلیون دلاری فعالیت خواهند کرد. البته این بودجه تنها برای گام اول تحقیقات یعنی بررسی این مفهوم و امکانپذیر بودن آن کافی است و بودجه ی مورد نیاز ساخت یک فضاپیما و ارسال آن به مدار بسیار بیشتر است.
چین طی سالهای اخیر به صورت گسترده ای به اکتشافات فضایی پرداخته است. علاوه بر مأموریت تیان ون-۱ که شامل ارسال یک مریخ نورد به فضا بود، فضاپیمای این کشور طی مأموریت چانگ ای۴ به نیمه پنهان ماه رفت و برای نخستین بار بعد از ۴۰ سال نمونه سنگ ماه را به زمین آورد و از همه قابل توجه تر ایستگاه فضایی چین است که اوایل سالجاری نخستین ماژول خویش را به مدار فرستاد و تابحال نخستین محموله خویش را دریافت کرده و دو پیاده روی فضایی در آن انجام شده است.1400/06/08
09:45:42
5.0 / 5
826
تگهای خبر: دیجیتال , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav