درخواست نظام صنفی رایانه ای از زارع پور؛

صدای بخش خصوصی رکن نهم برنامه های وزیر ارتباطات باشد

صدای بخش خصوصی رکن نهم برنامه های وزیر ارتباطات باشد

پارسی کاو: سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به برنامه های وزیر جدید ارتباطات که در قالب 8 رکن اعلام شده است، خواهان افزودن صدای بخش خصوصی بعنوان رکن نهم این برنامه ها شد.به گزارش پارسی کاو به نقل از مهر، سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران در اطلاعیه ای ضمن اعلام موضع در مورد سوابق و برنامه های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نظرات خودرا بعنوان رکن نهم برنامه های ارائه شده با عنوان «صدای بخش خصوصی» منتشر نمود.
در این بیانیه آمده است: «سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با نگاه کارشناسی، برنامه محور و فنی خود به بررسی و تحلیل سوابق و برنامه های دکتر عیسی زارع پور وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام نموده است.
ضمن استقبال از جوان بودن ایشان و تحصیلات در دانشگاه های معتبر ایران و جهان و نیز موافقت حداکثری با مواردی همچون هدفگذاری برای دستیابی به سهم ۱۰ درصدی از اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی در افق ۱۴۰۴، الکترونیکی کردن ۱۰۰ درصدی خدمات پرکاربرد دولتی و ارائه خدمات بصورت یکپارچه، مطابقت با الگوهای موفق در کشورهای دنیا در مورد تنظیم مقررات و ارتباطات و ایجاد حداقل یک اپراتور ماهواره مخابراتی، باید اظهار داشت:
۱- به سبب آنکه حوزه فاوا همیشه در لبه تکنولوژی های جدید قرار دارد، پس برای نیل به اهداف تعیین شده در برنامه پیشنهادی، نیازمند حفظ و نگهداشت آن در مقابل مخالفان شفافیت و فناوری هراسان هستیم.
۲- صاحبان کسب و کارهای حوزه ICT منتظر اعلام موضع شفاف تصمیم سازان در مورد فیلترینگ، طرح موسوم به صیانت از فضای مجازی، قانونگذاری در زمینه فناوری های نوظهور، استفاده حداکثری از فضای مجازی، مجوز زدایی، خود تنظیم گری، اقناع (و نه تحمیل) استفاده از شبکه ملی اطلاعات، مواجهه با سو ء استفاده از نام تولید داخل و تولید گلخانه ای بجای صادرات تولیدات داخلی، نگاه همه جانبه به امنیت سایبری به دور از برخوردهای سلبی و محدود کننده با کسب وکارها، برمبنای واقعیت های اقتصادی مبتنی بر منافع ملی، پذیرش نظارت مشاوران حوزه فاوا همانند مهندسین مشاور صنعت ساختمان، سلامت الکترونیک، تعدد نهادهای متولی مجوز دهنده، توجه ویژه به توسعه پهنای باند ثابت کشور، چگونگی استفاده بهینه از ظرفیت پست بانک که در برنامه پیشنهادی به آن توجه نشده است، تعامل بالغانه با فناوری های نوظهور مالی، پذیرش واقعیت تحریم های وسیع بین المللی و پرهیز از خود تحریمی هستند.
۳- راهبری حوزه وسیع فاوا خصوصاً در حوزه فناوری های نوظهور فقط با اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست و تمهید فرماندهی واحدی در کل دولت و حاکمیت ضرورت دارد. پس بمنظور هم افزایی حداکثری، لازم است علاوه بر هماهنگی بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز ملی فضای مجازی، مدیران ارشد فناوری (CIO) تمامی دستگاه های حاکمیتی با محوریت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (و در تعامل با صنف) همسو شوند.
۴- لازم است برنامه عملیاتی با زمانبندی اجرائی برمبنای واقعیت ها و پتانسیل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام گردد تا در صورت عدم دستیابی به اهداف تعیین شده در بازه های زمانی مورد نظر، امکان بازطراحی و استفاده از برنامه های جایگزین برای نیل به اهداف دولت سیزدهم در زمینه فاوا محقق شود. نکته مهم بررسی مستمر میزان پیشرفت برنامه ها و نحوه رفتار وزیر در صورت عدم حصول به نتایج مندرج در برنامه های پیشنهادی است که بصورت معمول در برنامه های پیشنهادی وزرا مغفول مانده است.
۵- این سازمان با رصد دقیق و مداوم کارهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ۴ سال پیش رو، از تمام ظرفیت خویش در پشتیبانی از تصمیمات فنی و حرفه ای و همین طور اعلام نقدها و کاستی ها استفاده خواهدنمود و عمیقاً بر این باور است که ضمانت اجرای برنامه های پیشنهادی گرفتن مشورت و پذیرش و اعمال نظر بخش خصوصی، نه به شکل شعاری و فقط بخشنامه ای، بلکه با قبول و باور به این واقعیت که باید تصمیمات در مورد کسب وکارها را فعالینی گرفتن کنند که بهای اصلی تصمیمات را پرداخت می کنند و تبعات آنرا می پذیرند. پس حاکمیت، ضمن کاهش تصدی گری، بهتر است به سیاست گذاری و نظارت هدفمند بپردازد.
در انتهای این بیانیه تاکید شده است: «سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، در تکمیل ارکان ۸ گانه برنامه ارائه شده وزیر ارتباطات، نظرات خودرا با عنوان «رکن نهم؛ صدای بخش خصوصی» به تفکیک رئوس برنامه های پیشنهادی دکتر زارع پور اعلام می کند.
نظرات کارشناسی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با عنوان «رکن نهم؛ صدای بخش خصوصی» به تفکیک رئوس برنامه های وزیر ارتباطات در این لینک قابل دسترسی است.


منبع:

1400/06/06
08:46:52
5.0 / 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ParsiKav