خاک هایی که مجرمان را شناسایی می کنند!

خاک هایی که مجرمان را شناسایی می کنند!

پارسی کاو: یک پژوهشگر استرالیایی در بررسی های خود، به ارزیابی الگوهای خاک و نقشه برداری از آنها پرداخته است و باور دارد که این روش می تواند به پلیس در شناسایی مجرمان کمک نماید.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از مجله "ساینس"(science)، هر فرد عادی که به نقشه شهر "کانبرا"(Canberra)، پایتخت استرالیا نگاه کند، تنها یک نقشه یا شاید پیش بینی آب و هوای روز بعد را ببیند. اما نگاه "پاتریس د کاریتات"(Patrice de Caritat)، پژوهشگر استرالیایی، کاملا متفاوت می باشد. د کاریتات، منظره ای دقیق از خاک ها را با رنگ های متفاوت می بیند که مناطقی از زمین را نشان می دهند که از عناصری مانند کربن، نیتروژن و فسفر غنی هستند. این زمین شیمی دان، بیش از دو دهه از زندگی خودرا به ساخت اطلس های زمین شیمی مختص کرده است تا به پژوهشگران دیگر در ردیابی مواد معدنی نادر یا درک محیط درحال تغییر کمک نماید. یک گروه جدید نیز هم اکنون به این نقشه ها علاقه نشان می دهند؛ سازمان های مجری قانون.
اولین تماس پلیس با د کاریتات، در سال ۲۰۱۱ از طرف "پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا"(RCMP) بود. آنها از د کاریتات پرسیدند که آیا می توان از نقشه های مشابه نقشه های وی برای ردیابی خاک در بررسی های جنایی بهره برد و به مشخص کردن ارتباط میان مظنونان با صحنه جنایت پرداخت. د کاریتات در این زمینه اظهار داشت: من هیچ گاه فکر نمی کردم که از این روش بتوان برای مطالبی از این دست استفاده نمود. این تماس، جرقه ای را در سر من روشن کرد.
د کاریتات طی چند سال بعد با همکاری "مرکز ملی پژوهش های قانونی"(NCFS) استرالیا، روش های جدیدی را برای تعیین منشا نمونه های خاک توسعه داد. وی در سال ۲۰۱۸، یک فرصت مطالعاتی گرفت تا با "پلیس فدرال استرالیا"(AFP) همکاری کند. د کاریتات و همکارانش حالا نقشه ای تهیه کرده اند که بیش از ۱۰۰ متغیر را به کار می برد تا سرچشمه نمونه خاک کانبرا را بطور دقیق مشخص نماید.
نیروهای پلیس سراسر جهان هم اکنون برای محدود کردن مکان های احتمالی جرم یا مظنونان، از نمونه های خاک استفاده می نمایند. برای نمونه، اگر تصور بر این باشد که شخصی، چیزی را در صحنه جرم دفن کرده است، خاک به دست آمده از کفش های شخص یا بیل او با خاک محل حادثه مقایسه می شود.
"کتلین اشمال"(Caitlin Schmaal)، شیمی دان قانونی پلیس فدرال استرالیا اظهار داشت: تغییرات به وجود آمده در مواد معدنی و عناصر شیمیایی می توانند به ماموران بگویند که آیا نمونه ها مطابقت دارند یا خیر. اما پژوهشگران همیشه یک نمونه مرجع در اختیار ندارند تا آنرا با خاک جمع آوری شده از یک مظنون مقایسه کنند. در چنین شرایطی، نقشه های جدید به کار می روند. این نقشه ها، یک نقطه مرجع و روشی برای پیشرفت کردن پرونده ها به پژوهشگران ارائه می دهند.
د کاریتات اظهار داشت: روشی که ما در اینجا استفاده می نماییم، جمع آوری شمار زیادی از نمونه ها در یک پژوهش ویژه نیست؛ بلکه در حقیقت، روشی برای پیشی گرفتن است.
نقشه های د کاریتات، متغیرهایی مانند رنگ، بافت، pH و سایر خاصیت های شیمیایی را در بر دارند تا تمایز میان نمونه های خاک را مشخص کنند. د کاریتات، داده های مربوط به مجموعه ای از داده های قدیمی و نمونه های جدید را جمع آوری کرد. او و همکارانش با ترکیب این متغیرها توانستند منشا یک نمونه خاک را به ۳۰ درصد از کانبرا محدود کنند.
د کاریتات اظهار داشت: یکی از بزرگترین چالش ها در مورد تعیین منشا نمونه خاک، مقیاس تنوع است. ما می توانیم نقشه های زمین شیمی را در مقیاس قاره ای تهیه نماییم اما آنها به ما نمی گویند که آیا خاک به دست آمده از یک مکان خاص در حیاط پشتی شما، با نمونه به دست آمده از پنج سانتی متر دورتر، متفاوت می باشد یا خیر.
اشمال اظهار داشت: با این وجود، نقشه های جدید برای گروه های مربوط به حوزه قانون، باارزش هستند. شواهد به دست آمده از خاک، برای ایجاد ارتباط میان افراد، اشیا و مکان ها مفیدست و این ظرفیت را دارد که بیشتر به تحقیقات کمک نماید. "الکساندر لیپ"(Alexander Lipp)، زمین شیمی دان "امپریال کالج لندن"(Imperial College London) که از پژوهشگران این پروژه نبوده است، اظهار داشت: من فکر می کنم که کاربرد این نقشه برداری زمین شیمی، بصورت موردی صورت خواهد گرفت، اما بد نیست که بتوانید داده های بیشتری را به آنها اضافه کنید.
د کاریتات و همکارانش قصد دارند جزییات جدیدی را به سیستم طبقه بندی خود، خصوصاً در مورد قرار گرفتن ارگانیسم های زنده و DNA در بخش های خاصی از خاک اضافه کنند. به گفته ی ایشان، این کار می تواند لیست پارامترهای او را از صدها مورد به هزاران مورد برساند و به شناسایی دقیق تر نمونه های خاک کمک نماید. بگفته د کاریتات، این روش می تواند بسیار قوی باشد.
منبع:

1400/05/18
10:06:28
5.0 / 5
675
تگهای خبر: قانونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ParsiKav