پیش بینی خطر مرگ و میر بیماران بخش مراقبت های ویژه با كمك یادگیری ماشینی!

پیش بینی خطر مرگ و میر بیماران بخش مراقبت های ویژه با كمك یادگیری ماشینی!

پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدید خود، یک مدل مبتنی بر یادگیری ماشینی ابداع نموده اند که می تواند خطر مرگ و میر بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه را پیش بینی نماید.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه خودگردان بارسلونا، گروهی از پژوهشگران موفق شده اند یک مدل جدید یادگیری ماشینی را ابداع کنند که خطر مرگ و میر بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه را پیش بینی می کند.

یادگیری ماشینی در قالب هوش مصنوعی، به مدل امکان می دهد تا بر طبق داده های ارائه شده، اطلاعاتی را به دست بیاورد و با به دست آوردن اطلاعات جدید، خودرا اصلاح نماید. یکی از چالش های فعلی، ایجاد مدل هایی است که با کمک آنها می توان به پیش بینی های شخصی سازی شده در پزشکی پرداخت. هوش مصنوعی، یکی از فناوری هایی است که دراین زمینه می تواند کمک بزرگی برای تصمیم گیری در مورد بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه باشد. این فرایند، پیچیده است، هزینه بالایی دارد و به تجربه متخصصان وابسته است. به همین دلیل، برای بهبود کیفیت درمان در بخش مراقبت های ویژه، مهمست که پروتکل ها بر طبق داده های عینی و پیش بینی دقیق خطر مرگ و میر بیماران تنظیم شوند. ابزارهای یادگیری ماشینی می توانند کمک زیادی دراین زمینه به متخصصان حوزه پزشکی برسانند.

گروهی از پژوهشگران "دانشگاه خودگردان بارسلونا" (UAB) در بررسی جدید خود، از ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشینی استفاده کردند تا مدلی را ابداع کنند که بتواند خطر مرگ و میر بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه را پیش بینی نماید. این مدل، به پیش بینی خطر مرگ و میر زودرس، تصمیم گیری بهتر در مورد بیمارانی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند و اثربخشی بیشتر درمان ها کمک می نماید.

پژوهشگران در آزمایش های انجام شده نشان دادند که مدل جدید آنها می تواند بر نقاط ضعف روش های قدیمی غلبه کند و جایگزین بهتری باشد.
این مدل جدید می تواند علت مرگ و میر بیمارانی را که بیشتر در معرض خطر قرار دارند و نتیجه درمان بیمارانی را که میزان خطر در آنها کمتر است، پیش بینی نماید.

دکتر "روزاریو دلگادو" (Rosario Delgado)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این مدل نشان میدهد که در ارزیابی خطر مرگ، کدام یک از خاصیت های بیمار می تواند یک عامل خطر قطعی باشد. این یک روش سودمند و امیدوارکننده است که می تواند به پزشکان کمک نماید تا متناسب با شرایط بیمار، تصمیماتی بگیرند.

این پژوهش در مجله "Artificial Intelligence in Medicine" به چاپ رسید.
1400/05/04
10:06:16
5.0 / 5
3025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ParsiKav