تشخیص سرطان و محل آن با یك آزمایش ادرار جدید

تشخیص سرطان و محل آن با یك آزمایش ادرار جدید

به گزارش پارسی کاو محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) نانوذراتی را تولید کرده اند که می تواند سرطان را از راه آزمایش ادرار آشکار کند و همینطور محل آنرا در بدن مشخص نماید.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، سرطان هرچه سریعتر تشخیص داده شود، نتیجه آن برای بیمار بهتر است. حالا محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک سیستم تشخیصی جدید ابداع نموده اند که می تواند با یک آزمایش ساده ادرار، وجود سرطان و همینطور محل آنرا در بدن را تشخیص دهد.
این سیستم حول یک نانوذره مخصوص بنا شده است که در صورت مبتلا شدن به سرطان می تواند در ادرار، نشانگرهای زیستی مصنوعی تولید نماید.
این سیستم در آزمایشات قبلی نویدبخش عمل کرده بود، اما مساله این بود که نمی توانست تشخیص دهد که تومورها در کجای بدن واقع شده اند. حالا محققان تواسنته اند این عملکرد را هم به این سیستم اضافه کنند.
روشی که این نانوذرات از راه آن سرطان را تشخیص می دهند، بسیار هوشمندانه است. خیلی از سرطان ها برای فرار از مبدا شکل گیری و گسترش در بدن، از آنزیم هایی به نام "پروتئاز" استفاده می نمایند که ماتریکس خارجی سلول را می بُرند. حالا این نانوذرات تشخیصی در پپتیدهایی پوشانده می شوند که می توانند توسط این پروتئازها برش داده شوند، ازاین رو اگر در جایی تومور وجود داشته باشد، نانوذرات هم این برش ها را در ادرار تشخیص می دهند.
دانستن مبتلا شدن به سرطان با دانستن این که سرطان کجای بدن است، دو سوال کاملاً متفاوت می باشد. ازاین رو محققان برای کمک به پاسخ به سوال دوم، دستورالعمل این نانوذرات را اصلاح کردند. آنها یک پپتید اضافه کردند که به محیط های اسیدی مانند محیط هایی که تومورها در اطراف خود تولید می کنند، جذب می شود. به این مفهوم که نانوذرات تمایل دارند در اطراف سرطان جمع شوند.
آنها همینطور "مس-64" که ردیاب رادیواکتیو است که تحت تصویربرداری "PET" می درخشد، به آن اضافه کردند. این بدان مفهوم است که نانوذرات در محل تومورها جمع می شوند و در زیر اسکن PET به وضوح قابل مشاهده هستند.
محققان می گویند که این روش سبب می شود تومورها بهتر برجسته شوند.
این تیم این نانوذرات را بر روی موش های مبتلا به سرطان متاستاتیک روده بزرگ آزمایش کرد و توانست نحوه واکنش آنها به شیمی درمانی را ردیابی کند. اگر این فناوری در دراز مدت به استفاده روی انسان منجر شود، محققان تصور می کنند که این آزمایش خواهد توانست بخشی از یک بررسی سالانه سلامتی باشد.
"سانگیتا باتیا" نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: هر ساله میتوان بعنوان بخشی از یک بررسی عمومی سلامتی، آزمایش ادرار داد و با این آزمایش جدید شما فقط در صورت مثبت شدن آزمایش ادرار خود می توانید یک تصویربرداری انجام دهید تا بدانید که این سیگنال از کجای بدن می آید. ما برای رسیدن به این نقطه به تحقیقات بیشتری نیاز داریم، اما می خواهیم در طولانی مدت به آن نقطه برسیم.
این تحقیق در مجله Nature Materials انتشار یافته است.
منبع:

1400/04/26
09:18:38
5.0 / 5
948
تگهای خبر: فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
ParsiKav