در گزارش پارسی كاو مطرح شد؛

استفاده از ظرفیت پردازشی ابر رایانه سیمرغ در شبكه ملی اطلاعات

استفاده از ظرفیت پردازشی ابر رایانه سیمرغ در شبكه ملی اطلاعات

به گزارش پارسی کاو یک مقام مسئول در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به بهره گیری از دانش بومی در پیاده سازی ابعاد ابر رایانه سیمرغ اظهار داشت: از ظرفیت پردازشی این پروژه در شبکه ملی اطلاعات استفاده می شود.احسان آریانیان مدیر گروه سکوهای فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر با تکیه بر این که قطعا میتوان از ظرفیت پردازشی بوجود آمده در پروژه ابر رایانه سیمرغ برای پیشبرد اهداف شبکه ملی اطلاعات و افزایش سهم ترافیک داخل به خارج استفاده کرد، اظهار داشت: انجام کارها و امور پردازش فوق سریع با استفاده از ابر رایانه های بومی نظیر ابر رایانه سیمرغ در داخل کشور، علاوه بر کاهش ترافیک خروجی بین الملل و در نتیجه افزایش سهم ترافیک داخل به خارج، سبب پیشگیری از خروج داده ها و اطلاعات حساس و همینطور ارز از کشور می شود.
وی اظهار داشت: یکی از الزامات این مورد که در دستور کار قرار گرفته است، توسعه توانمندی موجود در حوزه خدمات پردازش فوق سریع و تجاری سازی عرضه این خدمات است. به صورتی که قابلیت رقابت با نمونه خدمات جهانی که از سوی شرکتهای بزرگی نظیر گوگل و آمازون عرضه می شود را داشته باشد تا کاربران به سرویسهای پردازش فوق سریع داخلی اعتماد کرده و نرخ استفاده از این خدمات افزایش یابد.
آریانیان در مورد استفاده از دانش بومی و تجهیزات داخلی در پیاده سازی ابر رایانه سیمرغ اظهار داشت: از لحاظ فرایندی گام های مورد نیاز جهت راه اندازی ابر رایانه سیمرغ شامل تحلیل و طراحی، تدارک و تأمین تجهیزات و سپس راه اندازی و عرضه سرویس می شود که در این پروژه تحلیل و طراحی و راه اندازی و عرضه سرویس با دانش کاملاً بومی انجام گرفته است.
مدیر گروه سکوهای فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: از سوی دیگر، گام های فرایندی مذکور در حوزه های مختلف مشتمل بر زیرساخت غیرفعال (شامل ساختمان، تأسیسات، توان، خنک کننده، رک، شبکه ارتباطی)، تجهیزات فعال (شامل تجهیزات پردازشی، ذخیره سازی و ارتباطی) و نرم افزار و معماری (شامل فایل سیستم، مدیریت سیستم، ارتباطات و هم بندی، الگوریتم های موازی سازی و یکپارچه سازی سخت افزار و نرم افزار)، هم با دانش کاملاً بومی اجرایی شده است.
به گفته وی، در این پروژه در حوزه سرویس (شامل خدمات و کاربردهای علمی، راهبردی و تجاری ابررایانه)، زیست بوم (شامل کسب و کار و جریان نوآوری) و امنیت (شامل امنیت در زیرساخت فیزیکی، سخت افزار، نرم افزار، داده ها، سرویس و سایبری) و یکپارچه سازی کلیه موارد مذکور هم از توان و دانش کاملاًً بومی استفاده شده است.
دکتر آریانیان در مورد تجهیزات داخلی مورد استفاده در پروژه ابر رایانه سیمرغ عنوان کرد: در این ابر رایانه تا حد امکان از تجهیزات موجود بومی در لایه زیرساخت غیرفعال استفاده شده است. علاوه بر آن، در حوزه های نرم افزارها، سامانه ها و بسترهای عرضه سرویس هم محصولات توسعه داده شده بومی به کار گرفته شده است.
به گزارش پارسی کاو به نقل از مهر، ابر رایانه سیمرغ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ و همزمان با روز جهانی ارتباطات در جهت برآورده شدن بخشی از نیازمندی های کشور در حوزه پردازش های فوق سریع رونمایی گردید و بدین سان ایران جز ۳۰ کشوری قرار گرفت که دارای ابر رایانه هایی با ظرفیت در مقیاس پتافلاپس هستند.
در حال حاضر، توان پردازشی بالقوه ابر رایانه سیمرغ که به صورت آزمایشی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شده بیشتر از یک پتافلاپس (یک میلیون میلیارد عملیات ممیز شناور ۶۴ بیتی در ثانیه) است که بعد از تکمیل و انجام مراحل پایانی ساخت، از انتهای تابستان سالجاری خدمات آن به صورت تجاری، در اختیار مشتریان قرار می گیرد.
گفته شده است که برای ارتقای ظرفیت پردازشی ابر رایانه سیمرغ تا ۵ پتافلاپس با استفاده از زیرساخت فعلی و تا ۱۰ پتافلاپس با زیرساخت توسعه داده شده در فازهای بعدی برنامه ریزی شده است.


منبع:

1400/04/19
11:31:07
5.0 / 5
1124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav