اندازه گیری كیفیت آب شرب و هوا با تلفن همراه

اندازه گیری كیفیت آب شرب و هوا با تلفن همراه

پارسی کاو: موسسه فرانهوفر(Fraunhofer) آلمان یک طیف سنج کوچک مادون قرمز ساخته است که می توان آن را درون تلفن همراه قرار داد و به وسیله آن کیفیت هوا، آب و اصالت دارو را اندازه گیری نمود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن، موسسه فناوری های نانو "فرانهوفر" موفقیت بزرگی در ساخت یک طیف سنج مادون قرمز کسب کرده است که می تواند جهت بررسی کیفیت آب و هوا مورد استفاده قرار بگیرد.
به قول پژوهشگران این تراشه که وزنی حدود یک گرم دارد می تواند در آینده درون تلفن های همراه قرار بگیرد.
طیف سنج مادون قرمز ابزاری است که می تواند طیف های الکترومغناطیسی نور را اندازه گیری نماید. طیف سنج های فعلی که در بازار موجود هستند چندین کیلوگرم وزن دارند و قیمت آنها هزاران یورو است. بنا بر این این دستگاهها جهت استفاده ی عموم مناسب نیستند.
تحقیقات موسسه فرانهوفر در ابتدا بر روی ساخت طیف سنجی کوچک و ارزان برای تشخیص داروهای تقلبی متمرکز بود. این طیف سنج با انتقال نور مادون قرمز و جمع آوری بازتاب آن سلامت دارو را اندازه گیری می کرد. هر دارو طول موج های منحصر به فرد خودرا دارد و اگر نور منعکس شده با طول موج مشخص آن دارو مطابقت نداشته باشد مشخص می شود که مشکلی وجود دارد.
با این وجود این برنامه دیگر تنها به داروها محدود نمی گردد. الکساندر ویس(Alexander Weiß)، رییس بخش ادغام دستگاهها در این موسسه می گوید: طیف سنج ما کاربردهای مختلفی خواهد داشت مانند بررسی تازگی غذاها و بررسی کیفیت هوا و آب.
هدف نهایی ما تعبیه این تراشه درون تلفن های هم راه است. این طیف سنج به وسیله اپلیکیشن خاصی کار خواهدنمود.
هوش مصنوعی نیز نقش مهمی در این پروسه ایفا می کند. هرچه بیشتر مردم از این سیستم استفاده کنند توانایی آن در مقایسه بیشتر خواهد شد. نخستین نمونه از طیف سنجی های آزمایشی تولید شده اند و اگر مطالعات طبق برنامه جلو برود طی دو سال آینده این محصول به تولید انبوه خواهد رسید.
منبع:

1400/04/15
13:09:17
5.0 / 5
1078
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav