برندگان چالش ناسا عرضه شدند

برندگان چالش ناسا عرضه شدند

ناسا دو گروه پژوهشی را بعنوان برندگان اول و دوم چالش خود برای عرضه و مهندسی بافت های زنده معرفی نمود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دانشمندان توانسته اند بافت پرورش یافته کبد را به مدت ۳۰ روز با موفقیت در آزمایشگاه زنده نگه دارند. این کار بعنوان بخشی از چالش ناسا معروف به "Vascular Tissue Challenge" صورت گرفته است.
ناسا در سال ۲۰۱۶، رقابتی را شروع کرد تا گروه های پژوهشی را پیدا کند که می توانند بافت های اندام انسان را به صورت درون کشتگاهی، به منظور پیشرفت پژوهش و کارآیی پزشکی عرضه کنند. حالا این آژانس فضایی، دو برنده را در این چالش معرفی کرده است.
این دو گروه پژوهشی که از "موسسه ویک فارست" (Wake Forest Institute) آمریکا هستند، موفق شدند جایگاه های اول و دوم این رقابت را با دو رویکرد متفاوت برای ابداع بافت کبد انسان در آزمایشگاه به دست بیاورند."جیم رویتر" (Jim Reuter)، از مدیران بخش فناوری فضایی ناسا اظهار داشت: نمی توانم بگویم که این موفقیت چقدر چشم گیر است. هنگامی که ناسا این چالش را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد، ما مطمئن نبودیم که برنده ای وجود داشته باشد. اگر روزی در مورد اولین پیوند عضو بشنویم و تصور نماییم که امکان دارد ناسا نقشی در تحقق آن داشته باشد، شاهد یک مورد استثنایی خواهیم بود.
هر دو گروه برنده، از فناوری چاپ سه بعدی برای ابداع بافت خود استفاده کردند. برپایه قوانین این چالش، گروه ها باید بافت ابداع شده را به مدت ۳۰ روز زنده نگه می داشتند اما برای مهندسی بافت و زنده نگه داشتن آن باید مواد مغذی و اکسیژن را به آن انتقال می دادند و ضایعات را خارج می کردند. این فرایند در بافت های زنده، توسط رگ های خونی صورت می گیرد اما انجام دادن آن به صورت مصنوعی، کار دشواری است.
هر دو گروه با استفاده از مواد متعدد و طرح های متفاوت چاپ سه بعدی، چارچوب های ژل مانندی برای بافت خود ابداع کردند که کانال هایی را برای عبور اکسیژن و مواد مغذی در بر داشت. پژوهشگران توانستند جریان یافتن مواد مغذی را به واسطه رگ های خونی مصنوعی بدون نشت کردن برقرار کنند.
اولین گروهی که توانست آزمایش خویش را با بافت مهندسی شده و برپایه قوانین چالش تکمیل کند، گروه معروف به "وینستون" (Winston) است که یک جایزه ۳۰۰ هزار دلاری دریافت خواهد نمود و این فرصت را هم خواهد داشت تا پژوهش های بیشتری را بیرون از "ایستگاه فضایی بین المللی" (ISS) انجام دهد.
گروهی که در جایگاه دوم قرار گرفته است، گروه "WFIRM" نام دارد و یک جایزه ۱۰۰ هزار دلاری را دریافت خواهد نمود.

این چالش هنوز آخر نیافته است. در حالیکه دو برنده کنونی با جوایز خود به خانه می روند، دو گروه دیگر به رقابت برای جایگاه سوم می پردازند که جایزه آن هم ۱۰۰ هزار دلار است.

منبع:

1400/03/22
14:00:03
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ParsiKav