زنده كردن كرم های منجمد ۲۴ هزار ساله و تولید مثل آنها!

زنده كردن كرم های منجمد ۲۴ هزار ساله و تولید مثل آنها!

دانشمندان موفق شده اند موجوداتی را که به مدت 24 هزار سال در قطب شمال منجمد شده بودند، زنده کنند و عجیب تر این که آنها حالا درحال تولید مثل هستند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تقریباً ۲۴ هزار سال پیش تعدادی از موجودات میکروسکوپی به ناچار در لایه ای عمیق از یخبندان سیبری منجمد شدند و فعالیت بیولوژیکی کندی را به نام "انیمیشن معلق" تجربه کردند. ولی حالا آنها بیدار می شوند.
برمبنای یک مطالعه جدید انتشار یافته در مجله Current Biology، دانشمندان درحال احیای موجودات میکروبی موسوم به "دلوید روتیفر"(bdelloid rotifer) هستند و توانسته اند آنها را به تولید مثل وادارند.
در طبیعت، برخی ارگانیسم ها صدها تا ده ها هزار سال در حالت "انیمیشن معلق" حفظ می شوند. خزه های قطب جنوب با قدمت بیش از یک هزار سال از نمونه ای که تقریباً ۴۰۰ سال در یخ پوشانده شده بود با موفقیت رشد کردند. تمام گیاهان دیگر در این منطقه نیز به همین ترتیب از نمونه بازیابی و یخ زدایی شده ۳۲ هزار ساله رشد کردند. کرم های نماتد(Nematode) بعد از بیش از ۳۰ هزار سال زنده شدند. اما دلوید روتیفرهای میکروسکوپی و چند سلولی به سبب توانایی منحصر به فرد در مقاومت در مقابل دمای پایین باورنکردنی در محافل علمی مشهور هستند.
دانشمندان می گویند این مورد، طولانی ترین مورد زنده ماندن این موجودات در حالت انجماد است و بعنوان یک مورد مهم برای مطالعه زیست شناسی تکاملی و اهداف عملی دیگر همچون بیوتکنولوژی نیز مورد توجه قرار می گیرد.
روتیفرها در سراسر دنیا در آب های شیرین یافت می شوند و دانشمندان در "آزمایشگاه سویل کریولوژی" در انستیتوی مسائل فیزیک شیمیایی و بیولوژیکی در علوم خاک در روسیه تصمیم گرفتند با جمع آوری هسته های یخ از مکانی نزدیک به رودخانه "آلازیا"(Alazeya) در شمال شرقی سیبری این کار را انجام دهند.
"استاس مالاوین" یکی از پژوهشگران این تحقیق می گوید: این هسته های یخی از مکانی در حدود ۵۰ متری لبه رودخانه استخراج شده اند.
"مالاوین" و همکارانش کسانی بودند که کرم های نماتد را از خواب ۳۰ هزار ساله بیدار کردند. بدین سبب آنها بنا به تجربه خود می دانستند که روتیفرها هم می توانند هزاران سال در حالت در "انیمیشن معلق" زنده بمانند.
حالا این روتیفرها نه فقط احیا شده اند، بلکه تولید مثل هم کرده اند و نخستین فرزندان خودرا بعد از ۲۴ هزار سال به دنیا آورده اند.
"مالاوین" اضافه کرد: روتیفرها به توانایی خود در مقابله با حوادث مختلف مانند خشک شدن یا یخ زدن محیط و همین طور تحمل گرسنگی و اکسیژن کم شناخته می شوند. در حقیقت آنها از سخت جان ترین حیوانات سیاره ما هستند.
طبیعت وحشی است، اما سخت جانی و توانایی موجوداتی نظیر روتیفرها می تواند قسمتی از ستون های اولیه علمی برای آینده ای دور باشد که در آن انسان ها مانند شخصیت های رمان ها، سریال ها و فیلم های علمی-تخیلی توانایی ورود به حالت انیمیشن معلق برودتی را دارند و بدون این که حتی یک روز پیر شوند، در این حالت به ستارگان دوردست سفر می کنند.1400/03/18
13:39:10
5.0 / 5
1174
تگهای خبر: تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ParsiKav