بزرگترین نقشه ماده تاریك تهیه شد

بزرگترین نقشه ماده تاریك تهیه شد

به گزارش پارسی کاو بزرگترین نقشه ماده تاریک با استفاده از نور ۱۰۰ میلیون کهکشان بوجود آمده است. این نقشه می تواند به دانشمندان در پاسخ به سوالات اساسی در مورد جهان کمک نماید.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ستاره شناسان کالج دانشگاهی لندن ومدرسه عالی نرمال در پاریس از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تصاویر شکل و نور کهکشان ها استفاده کردند و توانستند نقشه ای از این ماده نامرئی در سرتاسر جهان را ایجاد کنند.
ماده تاریک حدود ۸۰ درصد از کل مواد موجود در جهان را تشکیل می دهد، اما به صورت مستقیم قابل مشاهده نیست و در اثر تعامل با سایر اشیا تشخیص داده می شود.
محققان گفتند یک نقشه دقیق که نشان دهنده گسترش ماده تاریک است، می تواند روزی به سوالاتی همچون این مورد که جهان از چه چیزی ساخته شده و چگونه تکامل یافته است، پاسخ دهد.
محققان اذعان دارند که آنها تابحال حدود یک چهارم آسمان نیمکره جنوبی را نقشه برداری کرده اند. از آنجائیکه ماده نامرئی فضا-زمان را به دور خود منحنی می کند، ستاره شناسان می توانند با مطالعه نوری که از کهکشان های دور به زمین می رسد، موجودیت آنرا نقشه برداری کنند.
اگر نور تحریف شده باشد، این بدان معناست که ماده ای در پیش زمینه وجود دارد و هنگامی که نور به سمت ما می آید، آن نور را خم می کند.
ازاین رو محققان برای شناسایی الگوهایی که شبیه تحریف مورد انتظار در نور هستند با استفاده از هوش مصنوعی داده ها را در الگوریتم یادگیری ماشین قرار دادند.
ماده تاریک، مانند انرژی تاریک، مرموز باقی مانده است، اما وجود آن از رفتار کهکشان ها به روشی که پیشبینی نشده است، استنباط می شود. بعنوان مثال، این حقیقت که کهکشان ها به صورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند و کهکشان های درون خوشه سریع تر از حد انتظار حرکت می کنند، یکی از طریق های تشخیص این ماده مرموز است.
طی شش سال قبل محققان این مطالعه صدها میلیون کهکشان را به لطف تصاویر ثبت شده از آسمان توسط دوربین انرژی تاریک ۵۷۰ مگاپیکسلی که روی رصدخانه میان آمریکایی سرو تولولو در شیلی نصب شده، لیست کرده اند.1400/03/08
11:36:07
5.0 / 5
1105
تگهای خبر: دوربین , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ParsiKav