تولید بتن خوراكی از پسماند میوه و سبزیجات!

تولید بتن خوراكی از پسماند میوه و سبزیجات!

پژوهشگران موسسه ی علوم صنعتی دانشگاه توکیو به رهبری یویا ساکای(Yuya Sakai) روشی جدید برای بازیافت پسماند مواد غذایی و تبدیل آنها به مواد ساختمانی محکم تر از بتن ابداع نموده اند در صورتیکه این مواد هنوز قابل خوردن نیز هستند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، بر طبق اعلام سازمان ملل، سالانه ۱.۳ میلیارد تن غذا در سراسر جهان هدر می رود. قسمتی از این هدر رفت به سبب ناکارآمدی در زنجیره ی غذایی است اما بخش بزرگ تر آن به سبب غیراستاندارد بودن مواد غذایی یا تاریخ گذشته شدن آنها است. علت دیگر این مساله دور ریختن باقی مانده ی غذاها است.
بازیافت این میزان غذای هدر رفته ایده ی جدیدی نیست. امروزه صنایع زیادی از این پسماندها بعنوان غذای خوک ها استفاده می نمایند یا آنها را تبدیل به سوخت و پلاستیک می کنند.
پژوهشگران دانشگاه توکیو نه فقط موفق به تبدیل این مواد به ماده ای مفید شدند بلکه توانستند شکل خوراکی آنها را نیز حفظ کنند. ایده ی اولیه آنها این است که این مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات را با نوعی جلبک دریایی مخلوط کنند تا ماده ای محکم تر از بتن به دست بیاید در صورتیکه مزه ی اصلی آنها حفظ می شود.
پژوهشگران با بهره گیری از روشی که در اصل برای ساخت مصالح ساختمانی از پودر چوب ابداع شده بود موفق به تولید مصالح از میوه و سبزیجات شدند. آنها ضایعات غذایی همچون جلبک دریایی، برگ کلم، پرتقال، پیاز، پوست کدو تنبل و موز را خشک و پودر کردند سپس پودرها را با آب و چاشنی مخلوط کردند و درون قالب ریخته و تحت حرارت بالا قرار دادند.
در نتیجه موفق به تولید مجموعی از مواد مختلف شدند که تعدادی از آنها از بتن نیز محکم تر بودند! این در حالی بود که این مواد هنوز قابل خوردن بودند و مزه خودرا حفظ نموده بودند. این مواد طی یک دوره آزمایش چهار ماهه در مقابل قارچ، پوسیدگی و حشرات مورد بررسی قرار گرفتند و از خود مقاومت نشان دادند. افزودن نمک و شکر نیز بر روی دوام و سختی آنها تاثیری نداشت البته همه ی مواد تولید شده ایده آل نبودند.
کوتا ماچیدا (Kota Machida) یکی از پژوهشگران ارشد می گوید: به جز نمونه ی به وجود آمده از کدو تنبل باقی مواد مقاومت مناسبی داشتند. ما همین طور دریافتیم برگ ها گل کلم مقاومتی سه برابر بیشتر از بتن ایجاد کردند.
پژوهشگران می گویند، این مواد کارایی های خلاقانه ای خواهند داشت.
نتیجه ی تحقیقات این گروه در هفتادمین نشست سالانه انجمن علوم مواد ژاپن منتشر خواهد شد.1400/03/05
23:15:26
5.0 / 5
1194
تگهای خبر: استاندارد , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ParsiKav