زلزله ای كه 32 سال طول كشید

زلزله ای كه 32 سال طول كشید

به گزارش پارسی کاو محققان می گویند یک زمین لرزه در قرن نوزدهم، 32 سال طول کشیده است و کندترین زمین لرزه ای است که تابحال ثبت شده و می تواند درباره زمین لرزه های آینده به ما بیاموزد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه فناوری "نانیانگ"(Nanyang) سنگاپور کشف کردند که یک زلزله به اصطلاح "حرکت آهسته" در سده 1800 به مدت 32 سال به طول انجامیده است و سرانجام منجر به زلزله فاجعه بار سوماترا در سال 1861 شده است.
"سوماترا" با وسعت تقریبی ۴۷۰ هزار کیلومتر مربع از جزایر کشور اندونزی، ششمین جزیره بزرگ جهان و بزرگ ترین جزیره ای است که تمام خاک آن در کشور اندونزی قرار دارد. این جزیره حدود ۴۵ میلیون نفر جمعیت دارد و زلزله سال 1862 با ایجاد یک سونامی بزرگ، چندین هزار قربانی بر جا گذاشت.
یافته های محققان در مجله علمی Nature Geoscience انتشار یافته است.
این کشف حاکی از طولانی ترین زمین لرزه "حرکت آهسته(slow motion) در طول تاریخ است و محققان اظهار داشتند که مطالعه آنها نشان داده است که مدلهای ارزیابی خطر زلزله هم اکنون شاخص مهمی برای زمین لرزه های بزرگ فاجعه بار ندارند.
"زمین لرزه های حرکت آهسته" که به آنها "رویدادهای لغزش آهسته" هم گفته می شود، هنگامی رخ می دهند که صفحات تکتونیکی زمین با سرعت کم و بدون ایجاد لرزش های اساسی روی سطح زمین، روی هم می لغزند.
تیم محققان پشت این کشف، در واقع با بررسی مرجان های باستانی در جزیره "Simeulue" در سواحل سوماترا سطح دریا را مطالعه کردند. مرجان ها به صورت طبیعی از راه الگوهای رشد قابل مشاهده، تغییراتی را در سطح دریا و ارتفاع زمین ثبت می کنند.
محققان اطلاعات حاصل از بررسی مرجان ها را با شبیه سازی حرکت صفحات تکتونیکی زمین ترکیب کردند و دریافتند که از سال 1829 تا سال 1861، زمانی که زمین لرزه سوماترا رخ داد، ضلع جنوب شرقی جزیره "Simeulue" با سرعت بیشتری از آنچه پیشبینی می شد در دریا فرو می رود که نشان از یک زمین لرزه حرکت آهسته دارد.
محققان در مقاله خود توضیح دادند که زمین لرزه حرکت آهسته سبب کاهش فشار در بخش کم عمق محل برخورد دو صفحه تکنوتیکی یا زمین ساختی می شود.
زمین لرزه سال 1861 سوماترا زمین لرزه ای به بزرگی 8.5 ریشتر بود که سبب ایجاد سونامی شد. این رویداد منجر به خسارات زیاد و همینطور چندین هزار کشته شد.
جامعه علمی قبلا اعتقاد داشت که زمین لرزه های حرکت آهسته حداکثر در طول چند ماه رخ می دهند نه این که چند دهه طول بکشند. محققان سنگاپوری می گویند که مطالعه آنها می تواند به ارزیابی بهتر خطر زلزله در آینده کمک نماید.
اطلاعات جدید درباره این که زمین لرزه های حرکت آهسته بیشتر از آنچه تصور می شد سبب ایجاد زمین لرزه می شوند، می تواند در مدلهای موجود مانند نمونه ای که برای پیشبینی سونامی با استفاده از ابر کامپیوتر "فوگاکو" متعلق به ژاپن استفاده شده است، گنجانده شود.
محققان همینطور اظهار داشتند که امکان دارد در جزیره "انگانو"(Enganno) یک زمین لرزه حرکت آهسته در جریان باشد. محققان می گویند که با استفاده از روش جدید مبتنی بر یافته های خود، یک رویداد حرکت آهسته در جزیره انگانوی اندونزی واقع در حدود 100 کیلومتری (جنوب غربی سوماترا وجود دارد.
"آرون ملتزنر" نویسنده ارشد این تحقیق می گوید: جوامعی که در نزدیکی این جزیره از کشور مجمع الجزایری اندونزی زندگی می کنند، به صورت بالقوه بیشتر از آنچه تابحال تصور می شد با خطر سونامی و زلزله روبرو هستند و استراتژی های ما باید به روزرسانی شود.
منبع:

1400/02/24
22:25:03
5.0 / 5
1015
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ParsiKav