آیا استقامت با خود میكروب به مریخ برده است؟

آیا استقامت با خود میكروب به مریخ برده است؟

پارسی کاو: ناسا می خواهد در دهه ی 2030 میلادی نخستین انسان را به مریخ بفرستد اما یک دانشمند باور دارد که آین آژانس فضایی گونه هایی از حیات را همراه با مریخ نورد استقامت به سیاره ی سرخ فرستاده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، کریستوفر ماسون(Christopher Mason)، متخصص ژنتیک در دانشکده پزشکی ویل کرنل(Weill Cornell) می گوید: بااینکه ناسا اقدامات زیادی برای پاکسازی میکروب از فضاپیماها و سطح نوردها انجام می دهد اما احتمال زیادی وجود دارد که تعدادی از آنها در این سفر زنده مانده باشند.
در همین جهت ماسون "اتاق های تمیز"(اتاق هایی که میزان بسیار کمی آلاینده در آنها وجود دارد) آزمایشگاه پیشرانه ی جت ناسا را مورد بررسی قرار داد و دریافت این تجهیزات می توانند محیطی مناسب برای تکامل میکروب های سرسخت باشند. این ارگانیسم ها می توانند به سطوح فلزی بچسبند و از انفجار تشعشعات جان سالم به در ببرند و در محیط های بسیار سرد رشد کنند.
ماسون در بی بی سی نوشت: ممکنست ما بصورت تصادفی گونه ای با خود به سیاره ای دیگر ببریم.
ناسا و دانشمندان سراسر جهان بطور مداوم در حال کار بر روی دستورالعمل ها و نوآوری های جدید هستند که مطمئن شوند هیچ میکروبی فضا را آلوده نمی کند و بخصوص به مریخ نمی رود.
آژانس فضایی آمریکا با دقت زیاد هر سانتی متر از فضاپیما را تمیز می کند. فضاپیماهایی مثل استقامت در محیط های اتاق های تمیز ISO-۵ آزمایشگاه پیشرانه جت ساخته می شوند. این اتاق ها دارای تصفیه هوا هستند و تنها چند 10 ماده ی آلوده کننده در هر متر مربع از آنها وجود دارد.
با این وجود غیرممکن است که محیط را کاملا عاری از زیست توده ها کرد.


ماسون و گروهش دی ان ای این موجودات را از اتاق های تمیز خارج کردند و برای درک بهتر آنها را توالی یابی کردند تا بفهمند چه انواعی از میکروب درون این تجهیزات وجود دارد.
ماسون می گوید: تعداد ژن هایی که موجب مقاومت در مقابل اشعه می شود در این ارگانیسم ها بالا رفته و آنها می توانند در محیط های سرد رشد کنند.
انتقال آلودگی و میکروب از زمین به سایر سیارات می تواند برای دانشمندانی که به دنبال کشف حیات در سیارات دیگر هستند مشکل ساز شود برای اینکه ممکنست اینگونه ها بعنوان گونه های حیات در مریخ به زمین آورده شوند و تحقیقات را دهه ها عقب بیاندازند.
ماسون همین طور اشاره کرد که این ارگانیسم ها می توانند ایجاد کلونی هایی در تجهیزات فضانوردان کرده و عملکرد آنها را مختل کنند. با این وجود این میکروب ها ممکنست بعد از رسیدن به فضا تغییر کنند. گونه های جدیدی در ایستگاه بین المللی فضایی یافت شده که مشابه گونه های "اتاق های تمیز" هستند اما مقاومت بالاتری به تشعشعات دارند.
به قول ماسون: در نهایت روزی انسان پا بر مریخ خواهد گذاشت و مجموعه ای از میکروب ها را با خود به مریخ خواهد برد. این میکروب ها می توانند در مریخ سازگار شده، جهش پیدا کرده و تغییر کنند.
این میکروب ها حتی می توانند به بهتر شدن زندگی در مریخ کمک کنند برای اینکه می توان ژن های سازگار با محیط را توالی یابی کرد و از آنها برای تحقیقات و درمان در هر دو سیاره بهره برد.
منبع:

1400/02/22
22:41:59
5.0 / 5
1032
تگهای خبر: تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav