سنسور هوشمندی كه میزان خارش پوست را اندازه گیری می كند

سنسور هوشمندی كه میزان خارش پوست را اندازه گیری می كند

پژوهشگران آمریکایی، نوعی سنسور هوشمند ابداع نموده اند که می تواند میزان خارش پوست کاربر را اندازه گیری نماید.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، یک سنسور پوشیدنی می تواند با ردیابی این که چند بار پوست خودرا خراشیده اید، شدت خارش پوست را اندازه گیری نماید.
خارش با خیلی از بیماریها مرتبط می باشد و در بعضی از موارد می تواند ناتوان کننده باشد اما تشخیص دادن خارش مزمن، دشوار است برای اینکه یک روش عینی برای اندازه گیری نحوه احساس آن وجود ندارد.
پژوهشگران "دانشگاه نورث وسترن"(Northwestern University) آمریکا، یک سنسور نرم ضد آب ابداع نموده اند که می تواند این کار را انجام دهد. این سنسور به پشت دست می چسبد و حرکت خاراندن را بواسطه امواج صوتی تولید شده با کشیدن ناخن روی پوست اندازه گیری می کند.
"استیو ژو"(Steve Xu)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: سنسور ما می تواند تفاوت میان خارش واقعی و غیر واقعی را تشخیص دهد. سیستم هایی که پیش تر آزمایش شده اند، این خاصیت را نداشته اند و نمی توانند این کار را بسادگی انجام دهند.
بگفته ژو، این سنسور را می توان قبل از شارژ مجدد، به مدت هفت روز مورد استفاده قرار داد. این سنسور از یک الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده می نماید تا تشخیص دهد که کاربر چه زمانی خودرا می خاراند. پژوهشگران، سنسور را با کمک داده های مربوط به ۱۰ زن و مرد سالم آموزش دادند.
سپس، پژوهشگران این سنسور را روی گروهی متشکل از دو مرد و ۹ زن آزمایش کردند که چهار تا ۲۴ سال داشتند و همه آنها به اگزما مبتلا بودند.
آنها عملکرد الگوریتم آموزش دیده را با تصاویر ثبت شده با دوربین های مادون قرمز مقایسه کردند که از کاربرانی که سنسور را به کار برده بودند، گرفته شده بود. پژوهشگران دریافتند که ارزیابی ها در ۹۹ درصد موارد مطابقت دارند.
"کین لیو"(Qin Liu)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این سنسور خصوصاً بعنوان یک ابزار تشخیصی برای کودکان خردسالی که نمی توانند مشکل خودرا بسادگی بیان کنند، کارآمد خواهد بود.
وی ادامه داد: بیماران حتی نیازی ندارند که به بیمارستان مراجعه کنند برای اینکه این سنسور، بی سیم است و همه اطلاعات را مستقیما به کامپیوتر پزشک انتقال خواهد داد.
ژو اظهار داشت: همین طور این سنسور ممکنست ردیابی موفقیت درمان ها و آزمایش اثربخشی داروها طی طراحی دارو مورد استفاده قرار بگیرد.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1400/02/12
22:58:02
5.0 / 5
1143
تگهای خبر: آموزش , دوربین , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav