خطری كه از بیخ گوش ۴ فضانورد جدید ایستگاه فضایی گذشت

خطری كه از بیخ گوش ۴ فضانورد جدید ایستگاه فضایی گذشت

پارسی کاو: شرکت ˮاسپیس ایکسˮ روز گذشته چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی رساند، اما این پرواز دقیقاً طبق برنامه پیش نرفت.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چهار فضانوردی که در پرواز کپسول "کرو دراگون" به سمت ایستگاه فضایی بین المللی عازم بودند، با خطر برخورد یک شیء ناشناخته روبرو شدند. در صورتیکه آنها به سمت ایستگاه فضایی بین المللی در حرکت بودند، این شیء که تا حالا ناشناخته باقی مانده است، از نزدیکی کپسول "کرو دراگون" گذشت.
در ابتدا اعتقاد بر این بود که این شیء یک تهدید فوری برای خدمه و فضاپیما است، اما سپس مشخص شد که این شیء در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری فضاپیما قرار دارد. در نهایت هم خوشبختانه فضاپیمای "دراگون" و این شیء بدون برخورد از کنار یکدیگر عبور کردند و ۴ فضانورد جدید ایستگاه فضایی بین المللی با خیال آسوده به مقصد نهایی خود رسیدند.
"کلی هامفریس" سخنگوی ناسا اظهار داشت: تیم ناسا و اسپیس ایکس توسط فرماندهی فضایی آمریکا از احتمال برخورد باخبر شدند. این شیء تا حالا به عنوان"ناشناخته" طبقه بندی شده است.
طبق گفته "هامفریس"، تهدید در زمان اطلاع بسیار جدی بود و زمانی برای برنامه ریزی و انجام مانورهای گریز نبود و تنها به خدمه دستور داده شد که لباس های تحت فشار خودرا بپوشند.
این در حالی بود که خدمه طبق برنامه پرواز، لباس های فضایی خودرا بمنظور آماده شدن برای خواب درآورده بودند.
گروه کنترل ماموریت ناسا حدود ۷ ساعت بعد از پرتاب موفقیت آمیز از مرکز فضایی "کندی" در فلوریدا به خدمه اطلاع داد که آنها با یک شیء با خطر بالقوه برخورد روبرو شده اند.
چهار فضانورد جدید ایستگاه فضایی بین المللی به اسامی "شین کیمبرو" و "مگان مک آرتور" از ناسا، "توماس پسکت" فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA) و "آکیهیکو هوشیده" فضانورد آژانس فضایی ژاپن(JAXA) هستند که وظایف مختلفی را در ایستگاه فضایی بین المللی بر عهده دارند.
گروه کنترل عملیات، این شیء را به محض شناسایی در حال برخورد با "دراگون" متصور شد و به خدمه اتخاذ اقدامات احتیاطی را سفارش کرد.
"سارا گیلیس" مهندس عملیات ناسا در هنگام شناسایی این شیء طی پیامی خطاب به خدمه اعلام نمود: توجه، ما یک شیء با احتمال برخورد را در فاصله نزدیک به "دراگون" شناسایی کرده ایم. بدین سبب شما باید فوراً ضمن پوشیدن لباس های فضایی خود، خودرا روی صندلی ها ایمن کنید. ما با احتیاط به شکلی عمل خواهیم کرد تا شما را در وضعیت بهتری قرار دهیم.
لازم به ذکر است که فضاپیمای "دراگون" به شکل کاملاً خودران طراحی شده است، اما در صورت لزوم خدمه می توانند کنترل آنرا در دست بگیرند. البته خوشبختانه این کار در پی این اتفاق مورد نیاز نبود.
خدمه بعد از اعلام خطر فورا لباس های فضایی خودرا پوشیدند و محکم روی صندلی های خود نشستند. حدود ۲۰ ثانیه بعد "گیلیس" به خدمه اطمینان داد که بنظر می رسد این شیء دورتر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می شد و با "دراگون" برخوردی نخواهد داشت.
با این وجود "گیلیس" به خدمه اظهار داشت که لباس های فضایی خودرا درنیاورند تا اینکه سرانجام این شیء بدون ایجاد خطر برای خدمه از کنار "دراگون" عبور کرد.
سرانجام کپسول "دراگون" در ساعت ۱۳: ۵۲ به وقت ایران به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و به آن متصل شد تا فضانوردان وارد ایستگاه شوند.
اینکه این شیء چه بوده، هنوز ناشناخته مانده است، اما تحقیقات فشرده هم اکنون برای کشف این مساله ادامه دارد.
منبع:

1400/02/05
21:10:02
5.0 / 5
996
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ParsiKav