قهرمانان پنهان نجات دهنده طبیعت!

قهرمانان پنهان نجات دهنده طبیعت!

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که بعضی از گونه های گیاه یا حشرات می توانند نقش مهمی در مقابله با عواقب تغییرات اقلیمی داشته باشند و طبیعت را نجات دهند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه کلرادو بولدر، پژوهش جدید "دانشگاه کلرادو بولدر"(CU Boulder) آمریکا نشان داده است که یک مگس خانگی، بومادران زردرنگ و سایر گیاهان، نقش مهمی در حفظ تنوع زیستی ایفا می کنند و همینطور امکان دارد مانعی در مقابل تاثیرات ناشی از تغییرات اقلیمی باشند.
یافته های این پژوهش، بینش های ارزشمندی را برای اولویت بندی حفاظت از گونه هایی که به قدرت جوامع زیستی کمک می کنند، عرضه می دهد.
"جولیان رساسکو"(Julian Resasco)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: خیلی از اوقات، تلاش هایی برای محافظت از گونه های نادر صورت می گیرند اما گونه های متداول هم بیشتر مواقع رو به نابودی هستند و در معرض انقراض قرار دارند. این مورد می تواند عواقب بسیاری برای حفظ تنوع زیستی به همراه داشته باشد.
گونه هایی که با عنوان "Generalist" شناخته می شوند، با خیلی از گونه های دیگر در تعامل قرار دارند. برای نمونه میتوان به یک زنبور عسل اشاره نمود که از گونه های متفاوت گل بازدید می کند یا بالعکس، گلی که مورد بازدید خیلی از گونه های زنبور عسل قرار می گیرد.
خرزنبوریان، از گونه های شناخته شده generalist هستند که سال ها مورد تحسین قرار داشته اند اما قهرمانان دیگری هم در این میان وجود دارند که اغلب با بی احترامی از آنها یاد می شود. این قهرمانان، مگس ها هستند. به قول رساسکو، بعضی از مگس ها، متداول ترین بازدیدکنندگان گل ها هستند و از گل های متفاوتی بازدید می کنند.
گیاه بومادران که ساکنان کلرادو امکان دارد آنها را بشناسند، گونه هایی هستند که علاقمندان به گل های وحشی، در تابستان به دنبال آنها می گردند و شاید زیاد معروف نباشند اما این پژوهش نشان داده است که بومادران، نقش مهمی در پایداری اکولوژیکی مرغزارهای محل رشد خود بر عهده دارند.
مدت هاست که متخصصان بوم شناسی، تعامل میان گیاهان و این گونه ها را مورد بررسی قرار داده اند. بررسی های پیشین پژوهشگران نشان داده است که گونه های generalist، بارها در نواحی متفاوت و در فصول گرم سال یا طی چندین سال یافت می شوند. آنچه این پژوهش نشان می دهد، این است که این موجودات طی سالیان متمادی می توانند پایدار بمانند و نجات دهنده جوامع خود باشند.
رساسکو اظهار داشت: از آنجائیکه خیلی از گونه ها بر این موجودات تکیه دارند، داشتن یک جمعیت سالم از آنها، به حفاظت از گیاهان و گونه هایی که کمتر در معرض انقراض محلی قرار دارند، کمک می کنند. امکان دارد که این پایداری، برای محافظت در مقابل افزایش تغییرات نابرابر ناشی از شرایط اقلیمی هم موثر باشد.
این پژوهش، در مجله "Ecology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/01/31
19:20:24
5.0 / 5
1081
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ParsiKav