این سنسور پوشیدنی نشتی گاز را تشخیص می دهد

این سنسور پوشیدنی نشتی گاز را تشخیص می دهد

پارسی کاو: حوادث مربوط به نشت گاز مانند نشت گازهای سمی در کارخانه ها، نشت مونوکسید کربن از دیگ های بخار و یا خفگی در اثر گازهای سمی هنگام تمیز کردن فضاهای بسته موجب به خطر افتادن جان خیلی از افراد و مرگ آنها می شود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از یورک الرت، ساخت سنسوری که می تواند به سرعت وجود گاز سمی یا مواد شیمیایی را تشخیص دهد، برای بهداشت عمومی، نظارت بر محیط زیست و بخش های نظامی اهمیت بسیاری دارد.
بتازگی تعدادی از محققان در دانشگاه علم و فناوری پوهانگ(POSTECH )حسگر پوشیدنی ارزان و کوچکی ساخته اند که بلافاصله فرد را از وجود گاز باخبر می کند.
یک گروه تحقیقاتی مشترک به رهبری پروفسور جونسوک رو(Junsuk Rho) از دپارتمان مهندسی مکانیک و شیمی و دکتر اینکی کیم(Inki Kim) از دپارتمان مهندسی مکانیک به همراه پروفسور یونگ-کی کیم(Young-Ki Kim) و دانشجوی دکترا وون-سیک کیم(Won-Sik Kim) از دپارتمان مهندسی شیمی در دانشگاه پوهانگ برای ساخت این سنسور یک رابط را با کریستال مایع حساس به گاز ترکیب کردند و سنسوری ساختند که می تواند هنگام تشخیص گازهای خطرناک هشداری بصری هولوگرافیک به فرد بدهد.
نتایج این تحقیقات در مجله ی Science Advances در روز هفتم آوریل منتشر گردید.
برای آن دسته از افرادی که در مکان های خطرناک مانند کارخانه های پتروشیمی کار می کنند سنسورهای گاز حیاتی هستند اما با این وجود دستگاه های سنجش گاز زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند برای اینکه قیمت آنها گران است که علت آن، هزینه ی بالای ساخت آنها توسط دستگاه های الکترونیکی و ماشین آلات پیچیده است. علاوه بر آن سنسورهای تجاری محدودیت هایی نیز دارند، همچون استفاده دشوار، حمل و نقل سخت و سرعت واکنش پایین.
برای حل این مشکلات پژوهشگران از یک رابط استفاده کردند این رابط بعنوان یک دستگاه نوری آینده شناخته می شود که می تواند با کنترل ضریب شکست نور موجب ناپدید شدن اجسام شود. از این رابط در ایجاد تصاویر سه بعدی استفاده می شود.
سنسور گازی که این گروه ساختند تنها چند ثانیه بعد از تشخیص گاز، هشداری هولوگرافیکی به فرد می دهد و علاوه بر آن این سنسور نیازی به دستگاه های مکانیکی یا الکترونیکی خارجی ندارد. پژوهشگران الکل ایزوپروپیل را بعنوان گازی خطرناک، هدف قرار دادند. این گاز ماده ای سمی است و می تواند موجب درد معده، سردرد، سرگیجه و حتی سرطان خون شود.
این سنسور توانست حتی میزان کمی از گاز در حدود ۲۰۰ PPM را تشخیص دهد. علاوه بر این پژوهشگران یک روش چاپ یک مرحله ای نانوکامپوزیت ساختند که می توان با آن سنسورهای انعطاف پذیر و پوشیدنی تولید کرد. پیش تر این سنسور بر روی یک بستر سخت تولید شده بود. با این روش می توان این سنسور را مانند یک برچسب بر روی عینک های ایمنی متصل کرد تا هنگام تشخیص گاز هشدار دهد. همین طور می توان آنرا با عینک های AR هوشمند شرکت های اپل، سامسونگ، گوگل و فیس بوک ترکیب کرد.
گروه پژوهشگران در حال ساخت یک سنسور محیطی با عملکرد بالا هستند که می تواند نوع و میزان غلظت گازها و مواد شیمیایی در محیط را با یک هشدار هولوگرافیک اعلام نماید. آنها همین طور در حال مطالعه ی روش هایی برای رمزگذاری تصاویر مختلف هولوگرافیک هستند. اگر این تحقیقات با موفقیت جلو برود می تواند به کاهش حوادث ناشی از نشت گاز و مواد شیمایی کمک نماید.
پروفسور جانسوک رو می گوید: این حسگرها هشدار بصری بهتری به نسبت هشدارهای صوتی یا نوری فراهم می کنند و برای محیط هایی که آلودگی صوتی و نوری در آنها زیاد است موثرتر هستند.
منبع:

1400/01/29
22:00:20
5.0 / 5
1223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav