اسپیس ایكس رسما تاكسی ماه شده است!

اسپیس ایكس رسما تاكسی ماه شده است!

شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ(SpaceX) اخیرا یک مأموریت با اولویت بالا را به تقویم خود برای سال ۲۰۲۳ افزوده است که مأموریت سفر به ماه است و به نظر می آید این شرکت در حال راه اندازی یک خط تاکسی بین زمین و ماه است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "اسپیس ایکس" می خواهد با موشک بزرگ تر و کمتر فعال خود معروف به "فالکون هوی"(Falcon Heavy)، محموله ای را بر روی ماه قرار دهد.
بر مبنای اعلامیه مطبوعاتی انتشار یافته در وب سایت شرکت "استروباتیک"، این مأموریت یک فرودگر قمری ساخته شده توسط استارتاپ فضایی "استروباتیک" را که خود حامل کاوشگر ناسا معروف به "VIPER" است، در سطح ماه خواهد نشاند.
این مأموریت در صورت موفقیت آمیز بودن، نخستین فرود "اسپیس ایکس" روی ماه خواهد بود. از آنجائیکه این شرکت هوافضایی خصوصی همینطور مأموریت هایی را برای پرواز به ماه احتمالاً با استفاده از موشک های "فالکون ۹" در سال ۲۰۲۲ رزرو کرده است، به نظر می آید "اسپیس ایکس" در حال تبدیل شدن به یک "تاکسی ماه" است.
مأموریت سال ۲۰۲۳ برای همه طرف ها بسیار مهم خواهد بود. این بدان معناست که مأموریت های دیگر احتمال بیشتری برای به تأخیر افتادن دارند. این یک معیار مهم برای برنامه دراز مدت "آرتمیس" ناسا است که برای بازگشت انسان به ماه و در نهایت ساخت یک پایگاه خدمه دائمی در سطح و مدار ماه طراحی شده است.
اما برای این کار، ناسا باید از منابع محلی استفاده نماید. در این میان آب به یکی از منابع ضروری تبدیل خواهد شد. قرارداد "VIPER" ناسا سال قبل به استارتاپ "استروباتیک" اعطا شد و این معامله شامل فرود یک محموله در قطب جنوب ماه است؛ منطقه ای که برای مأموریت های آتی "آرتمیس" در نظر گرفته شده است.
"استروباتیک" برای اطمینان از فضای کافی برای انتقال "VIPER"، فرودگر خود معروف به "گریفین"(Griffin) را به ماه می فرستد. اما اندازه بزرگ و جرم آن به این مفهوم است که "اسپیس ایکس" مجبور است از موشک "فالکون هوی" استفاده نماید.
ناسا می خواهد فضانوردان را تا سال ۲۰۲۴ باردیگر روی سطح ماه قرار دهد، اما راه تحقق آن در دولت جدید آمریکا که در حال بررسی دوباره بودجه ها و جدول زمانی هستند، نامشخص است. ناسا هم می خواهد به لطف مشارکت شرکتهای خصوصی و دولتی تا حدودی این محدودیت بودجه را پشت سر بگذارد.
هر دو مأموریت جدید "گریفین" و "پرگرین"(Peregrine) بخشی از برنامه "خدمات حمل و نقل قمری ناسا"(CLPS) هستند که برای کمک گرفتن از بخش خصوصی برای ساخت و حمل فرودگرهای قمری ناسا است.
همگی این قراردادهای مذکور برای تحقق مراحل اولیه استقرار "دروازه قمری" ناسا در مدار ماه بسیار مهم هستند. این مأموریت ها قادر به ایجاد حضوری پایدار در طول مأموریت های "آرتمیس" در کره ماه هستند.
ناسا می گوید: هزینه ترکیبی این مأموریت ها تقریباً ۳۳۱.۸ میلیون دلار است.
"اسپیس ایکس" همینطور می خواهد پرواز "کرو-۲" خویش را در تاریخ ۲۲ آوریل با استفاده از فضاپیمای "کرو دراگون" سوار بر موشک "فالکون ۹" انجام دهد. این دومین مأموریت سرنشین دار این شرکت از زمان پرتاب مأموریت "کرو-۱" در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.
حالا با وجود تعداد زیادی پرتاب برنامه ریزی شده به کره ماه توسط "اسپیس ایکس"(فارغ از پرتاب ماهواره های اینترنتی "استارلینک") به نظر می آید این شرکت فضایی خصوصی نه تنها برای ناسا در حال تبدیل شدن به یک "تاکسی ماه" است، بلکه برخی شرکتهای خصوصی فضایی دیگر مانند "استروباتیک" هم از خدمات "اسپیس ایکس" بدین منظور استفاده می نمایند.
منبع:

1400/01/26
22:24:07
5.0 / 5
1393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ParsiKav