ژنتیك در ساخت دارو برای كووید-19 به كمك پژوهشگران آمد

ژنتیك در ساخت دارو برای كووید-19 به كمك پژوهشگران آمد

پارسی کاو: یک مطالعه ی جدید با بهره گیری از ژنتیک انسان ها نشان میدهد که پژوهشگران برای مدیریت کووید-19 در مراحل اولیه، باید داروهایی را اولویت قرار دهند که دو پروتئین خاص را هدف قرار می دهند. این مقاله در مجله ی ˮNature Medicineˮ در ماه مارس سال 2021 انتشار یافته است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران بر طبق ارزیابی هایشان می خواهند داروهایی که پروتئین های "IFNAR۲" و "ACE۲" را هدف قرار می دهند در اولویت قرار گیرند. و هدف آنها بررسی داروهایی است که موجود هستند و توسط سازمان غذا و دارو تایید شده و یا درحال آزمایش بالینی برای سایر بیماریها هستند و می توانند برای کنترل کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرند. آنها می گویند با انجام چنین کاری می توان از بستری شدن مبتلایان در بیمارستان جلوگیری کرد.
داروهای تایید شده ای که معمولا برای بیماران مبتلا به ام اس(MS) مورد استفاده قرار می گیرند، پروتئین "IFNAR۲" را مورد هدف قرار می دهند. پژوهشگران معتقدند اثرگذارترین دارو بر روی پروتئین "ACE۲" برای مقابله با کووید-۱۹ دارویی است که قبل از شروع همه گیری در حال کارآزمایی بالینی بوده است. این دارو برای کاهش پاسخ التهابی در بیمارانی با مشکلات شدید تنفسی تولید شده است.
دکتر جوان پی کازاس(Juan P. Casas)، یک پزشک اپیدمولوژی شناس در سازمان بهداشت امور سربازان بوستون(Veterans Affairs Boston Healthcare System) این تحقیقات را هدایت کرده است. و در آن دانشگاه کمبریج، موسسه ی بیوانفورماتیک اروپا در انگلستان و موسسه ی فناوری ایتالیا نیز همکاری داشتند.
کازاس می گوید: هنگامی که این پروژه را در اوایل تابستان گذشته شروع کردیم بیشتر آزمایشات بالینی بر روی بیماران بستری شده ی کووید-۱۹ انجام می شد و درمان های بسیار کمی برای زمان شروع بیماری مورد بررسی بود. با این وجود توانایی ما در انجام آزمایشاتی مقابل کووید افزایش یافت و موقعیتی برای تشخیص و درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ قبل از آن که بیماری آنها شدید شود و نیاز به بیمارستان باشد به وجود آمد.
او اضافه کرد: مشکلی که ما سعی کردیم بر آن غلبه نماییم این بود که چگونه تشخیص دهیم داروهای موجود و یا در حال کارآزمایی برای کنترل بیماری کووید-۱۹ در مراحل اولیه مناسب هستند. بیشتر روش های مورد استفاده بر طبق مطالعات پیش بالینی است. بطور مثال آزمایش در سلول ها و یا مدلهای حیوانی. این نوع مطالعات مشکلاتی چون انتقال یافته ها به انسان دارند که موجب ایجاد درصد خطای بیشتر در کارآزمایی های بالینی می شود.
کازاس و گروهش از ژنتیک بعنوان نقطه ی آغازی استفاده کردند تا داروهایی که می توانند برای کووید-۱۹ نیز مورد استفاده قرار گیرند را بیابند.
کازاس که عضو هیئت علمی دانشگاه هاروارد نیز هست می گوید: ما از ژنتیک انسان استفاده کردیم برای اینکه بیش از ۹۰ درصد داروها پروتئینی را در بدن انسان مورد هدف قرار می دهند که توسط یک ژن کدگذاری شده است و می توان از گوناگونی ژنتیکی ژن هایی که تحت تاثیر دارو قرار می گیرند بعنوان ابزاری برای پیش بینی اثرات آن دارو بر روی پروتئین های مشابه استفاده نمود. به عبارت دیگر، استفاده از این ژن ها می تواند نوعی آزمایش بالینی طبیعی و تصادفی باشد.
او به ژنی که پروتئین "PCSK۹" را کدگذاری می کند اشاره نمود. این پروتئین هدف داروهایی به نام بازدارنده ی PCSK۹ است که برای کاهش کلسترول و جلوگیری از بیماریهای قلبی و عروقی مورد استفاده قرار می گیرند.
پژوهشگران این دارو را کشف کردند، برای اینکه مشخص شده بود افرادی که دارای گونه ای خاص از ژن PCSK۹ هستند کلسترول بالاتری دارند و بیشتر در معرض بیماریهای قلبی عروقی هستند.
کازاس می گوید: مشخص شده که داروهایی که بر طبق ژنتیک انسان تهیه می شوند حداقل دو برابر از انواع دیگر داروها موفق تر عمل می کنند.
باتوجه به این موضوع، کازاس و گروهش ژن های مورد هدف در تمامی داروهای تایید شده را بررسی کردند. تعداد این ژن ها ۱۲۶۳ عدد بود. این ژن ها از دو مجموعه داده ی ژنتیکی بزرگ که از بیش از ۷۵۰۰ بیمار بستری کووید-۱۹ و بیش از یک میلیون فرد غیر مبتلا به دست آمده است.
با مقایسه ی سوابق بیماران مبتلا و غیرمبتلایان و بررسی اینکه کدام داروها کدام ژن ها را هدف قرار می دهند، پژوهشگران موفق شدند داروهایی که جلوی مبتلاشدن به نوع شدید کووید-۱۹ را می گیرند را بیابند.
پروتئین ACE۲ ارتباط زیادی با کووید-۱۹ دارد برای اینکه کووید از این پروتئین برای ورود به درون سلول استفاده می نماید. بهترین درمان در مقابل آن داروی APN۰۱ است که از این پروتئین تقلید می کند. این دارو ویروس کرونا را گیج کرده تا بجای وصل شدن به سلول به دارو متصل شود. شواهدی از تاثیرگذاری دارو از یک کارآزمایی بالینی کوچک به دست آمده است، بخصوص در افرادی که بستری هستند. کازاس می گوید: اگر نتایج ما درست باشد نیاز به انجام کارآزمایی های بالینی است.
پروتئین IFNAR۲ هدف داروهایی به نام اینترفرون نوع ۱ است که یکی از آنها اینترفرون بتا است. این دارو برای بیمارانی با بیماری ام اس مورد استفاده قرار می گیرد، یک بیماری مزمن که سیستم عصبی بدن حمله می کند. پژوهشگران فهمیدند افرادی که این پروتئین را دارند کمتر در اثر کووید-۱۹ در بیمارستان بستری می شوند.
کازاس هم اکنون در حال برنامه ریزی برای انجام کارآزمایی بالینی جهت بررسی تاثیر و ایمنی داروی اینترفرون بتا بر روی بیماران کووید است است و اگر یافته های ژنتیکی او تایید شوند او می گوید که هدفش تجویز این دارو بعد از تشخیص کووید-۱۹ است قبل از آن که فرد به بیمارستان احتیاج پیدا کند.
کازاس معتقد می باشد به رغم گسترش واکسن در سراسر جهان، نیاز به درمان بیماری در مراحل اولیه همچنان ادامه دارد.
او می گوید: به دو دلیل باید به دنبال دارو بود اول آن که رسیدن به ایمنی گله ای به وسیله ی واکسن زمان بر خواهد بود و دوم آن که بروز جهش ها و گونه های جدید ممکنست موجب کاهش کارایی واکسن ها شود.
منبع:

1400/01/22
13:52:29
5.0 / 5
1283
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
ParsiKav