اندازه گیری نبض با تلفن هوشمند

اندازه گیری نبض با تلفن هوشمند

پارسی کاو: گروهی از دانشمندان ˮدانشگاه واشنگتنˮ روش جدیدی را برای ردیابی سلامت افراد با بهره گیری از دوربین های گوشی هوشمند یا کامپیوتر افراد ابداع نموده اند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یک شخص می تواند از نبض و سیگنال تنفس خود تنها با گرفتن یک فیلم لحظه ای از صورت خود آگاه شود.
این سیستم با بهره گیری از فناوری یادگیری ماشین تغییرات نامحسوس در نحوه انعکاس نور صورت شخص را ضبط می کند چونکه این مساله با تغییر جریان خون در پیکر شخص مرتبط می باشد. سپس می تواند نبض و نرخ تنفس فرد را اندازه گیری نماید.
"شین لو"(Xin Liu) نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: یادگیری ماشین در طبقه بندی تصاویر بسیار عالی عمل می کند. اگر یک سری عکس از گربه ها به آن نشان دهید و سپس به او بگویید گربه ها را در تصاویر دیگر پیدا کند، می تواند این کار را انجام دهد. اما به جهت اینکه یادگیری ماشین در سنجش سلامت ازراه دور نیز مفید باشد ما به سیستمی نیاز داریم که بتواند موارد خاصی در ویدیو که می تواند اطلاعات فیزیولوژیکی مانند نبض را نشان دهد، شناسایی و آنرا اندازه گیری نماید. از آنجائیکه بدن هر شخص با دیگری فرق دارد بدین سبب این سیستم باید بتواند به سرعت با امضای فیزیولوژیکی منحصر به فرد هر فرد سازگار شود و این را از سایر تغییرات مانند شکل ظاهری و محیطی که دارد جدا کند.
در مرحله اولیه، دانشمندان این سیستم را با یک مجموعه داده آموزش دادند که شامل هر دو فیلم از چهره افراد و اطلاعات "حقیقت زمینه ای" بود. نبض و نرخ تنفس هر فرد با ابزارهای استاندارد دراین زمینه اندازه گیری می شود. با بهره گیری از داده های مکانی و زمانی از فیلم ها، سیستم علایم حیاتی را تعیین می کند.
"حقیقت زمینه ای"(Ground truth) اصطلاحی است که در زمینه های مختلف به اطلاعات به دست آمده توسط مشاهده مستقیم اطلاق می شود.
لو اظهار داشت: ما اعلام می نماییم که وقتی رنگ پوست تیره تر است عملکرد سیستم ضعیف تر است و این امر تا حدی به این علت است که نور بطور متفاوتی از پوست تیره منعکس می شود و در نتیجه سیگنال ضعیف تری ایجاد می شود. پژوهشگران ما بطور فعال در حال توسعه روش های جدید برای حل این محدودیت هستند.

منبع:

1400/01/16
19:55:44
5.0 / 5
1062
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav