برج پرتاب و مهار استارشیپ یك گام تا راه اندازی

برج پرتاب و مهار استارشیپ یك گام تا راه اندازی

به گزارش پارسی کاو کار ساخت سکوی پرتاب و مهار موشک بزرگ ˮاستارشیپˮ که این موشک را قبل از پرتاب با دو بازوی غول آسای خود به خوبی ثابت نگه می دارد و در هنگام فرود هم تقویت کننده موشک را در آغوش می کشد، در تگزاس در حال تکمیل شدن است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، عکس های هوایی جدید نشان از پیشرفت سریع شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) در ساخت نخستین برج پرتاب و مهار موشک "استارشیپ" معروف به "برج پرتاب" در جنوب تگزاس دارد.
این شرکت مقرر است دو "برج پرتاب" بسازد. این برج ها مقرر است پیشران های "استارشیپ" را با بازوهای عظیم الجثه خود پیش و بعد از پرتاب مهار کنند.
"ایلان ماسک" مدیرعامل "اسپیس ایکس" ماه ها پیش از برنامه غیر متعارف خود برای مهار تقویت کننده استارشیپ پرده برداشت و سه ماه بعد از آن گفت در فکر برج های مهار کننده ای است که تقویت کننده موشک را در هنگام فرود مهار کنند و طبق عادت همیشگی خود در جاه طلبی و جامه عمل پوشاندن به وعده ها و ایده های خود به تعهد خود عمل کرد و الان کار ساخت نخستین "برج پرتاب" در حال اتمام است.
"اسپیس ایکس" تا اواسط ماه مارس یک بنای سنگین متشکل از حدود ۲۵ ستون، هر یک با ضخامت یک متر که در عمق حداقل ۳۰ متری ماسه های مرطوب تگزاس کاشته شدند، بنا کرد. این فونداسیون در بتن محصور شده است و پایه های عظیم آن آماده بتن ریزی بیشتر است.


کار ساخت نخستین برج پرتاب "اسپیس ایکس" در حال اتمام است و مانند یک دژ غول پیکر از زمین سربرآورده است. این برج برای ایجاد پایه ای استثنائی و قوی طراحی شده است که "اسپیس ایکس" بتواند پیشران های مرحله اول "استارشیپ" معروف به "سوپر هوی"(Super Heavy) را روی آن قرار دهد و سپس "استارشیپ" را روی آن نصب کند.
این برج پرتاب کمتر از دو کیلومتر با خلیج مکزیک در بوکاچیکا فاصله دارد. این منطقه هم سطح با دریا دارای بادهای شدیدی است که در ارتفاع شدیدتر هم می شود. علاوه بر این، سواحل جنوب تگزاس در معرض خطر مداوم بارش باران های شدید و سیل آسا، رعد و برق و حتی طوفان و طغیان قرار دارد. ازاین رو احتیاج به ساخت برج های پرتاب مستحکم و غول پیکر برای انجام کارهایی با دقت فراوان مانند پرتاب موشک و بازوهای عظیم الجثه برای مهار پیشران موشک در هنگام فرود است.
گفته های "ماسک" از آن حکایت می کند که "برج پرتاب" بوکاچیکا احتمالاً ۱۵۰ تا ۱۶۰ متر طول خواهد داشت.


شاید جزئیات در مورد این برج ها مبهم باشد، اما توجه روز افزون "اسپیس ایکس" را به گسترش امکانات پرتاب مداری بوکاچیکا نشان داده است و از آن حکایت می کند که بزودی شاهد ساختارهای عظیم خواهیم بود که قادر به پشتیبانی از آزمایش های "سوپر هوی" و "استارشیپ" است.
هدف این شرکت نخستین پرتاب مداری "سوپر هوی" و "استارشیپ" در اوایل ژوئیه سالجاری میلادی است. این تاریخ دور از دسترس به نظر می آید، اما اگر کارکنان این شرکت به صورت شبانه روزی کار کنند، این اتفاق خواهد افتاد.1400/01/14
22:59:51
5.0 / 5
1160
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ParsiKav