تولد دوقلوها به بالاترین میزان رسیده است

تولد دوقلوها به بالاترین میزان رسیده است

به گزارش پارسی کاو محققان می گویند احیانا هم اکنون در نقطه اوج جهانی تولد دوقلوها هستیم، چون که میزان تولد آنها در سرتاسر کره زمین به بالاترین تعداد ثبت شده رسیده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه گسترده جهانی با ردیابی داده های متولدان ۱۶۵ کشور نشان داده است که دوقلوها در این ایام بیشتر از هر زمان دیگری متولد می شوند. این مطالعه نشان داده است نرخ دوقلوزایی طی ۴۰ سال قبل به میزان یک سوم افزایش یافته است.
پس از قرن بیستم نرخ دوقلوزایی جهانی به علت برخی از عوامل افزایش یافته است. از خانمهایی که در سنین بالاتر بچه دار می شوند تا افزایش روش های باروری با کمک پزشکی، میزان تولد دوقلوها در بیشتر مناطق جهان را به صورت غیرمنتظره ای رشد داده است.
مطالعه جدیدی که در مجله Human Reproduction انتشار یافته است، تحقیقات به روز شده جهانی درباره تولد دوقلوها را عرضه می دهد. این تحقیق گسترده، داده های ۱۶۵ کشور جهان را شامل می شود که نرخ دوقلوزایی را بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ پوشش می دهد و آنرا با داده های مشابه نرخ دوقلوزایی جهانی در اوایل دهه ۱۹۸۰ مقایسه می کند.
در نهایت مشخص شد که نرخ کلی دوقلوزایی جهانی از دهه ۱۹۸۰ تابحال حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است و از ۹ دوقلو در هر ۱۰۰۰ تولد به ۱۲ دوقلو در ۱۰۰۰ تولد افزایش یافته است. نتایج این مطالعه می گوید که از هر ۴۲ کودک متولد شده در جهان یکی دوقلو زاده شده است.
"کریستین موندن" سرپرست این مطالعه جدید می گوید: تعداد نسبی و مطلق دوقلوها در جهان بیشتر از اواسط قرن بیستم شده است و این احتمال دارد که یک رکورد باشد.
محققان دریافتند که تقریباً در تمام کشورهای مورد مطالعه نرخ دوقلوزایی طی چند دهه گذشته افزایش یافته است. در این میان فقط آمریکای جنوبی بود که از سال ۱۹۸۰ تابحال با کاهش تولد دوقلوها روبرو بوده است.
"موندن" می گوید: در هر دو دوره آفریقا بالاترین نرخ دوقلوزایی را دارد و با گذشت زمان افزایش قابل ملاحظه ای نداشته است. با این وجود، اروپا، آمریکای شمالی و کشورهای اقیانوسیه به سرعت در حال افزایش دوقلوزایی هستند. هم اکنون حدود ۸۰ درصد از تمام زایمان های دوقلو در جهان در آسیا و آفریقا رخ می دهد.
وی چندین دلیل را فرض می کند تا توضیح دهد که چرا نرخ زایمان دوقلو در آفریقا بسیار زیاد است. پیشرفت در مراقبت های بهداشتی مادران، افزایش استفاده از روش های پیشگیری از حاملگی که منجر به سن بالاتر مادر می شود و دسترسی روز افزون به فناوری های تولید مثل، همگی در این امر نقش دارند، اما او همینطور بیان می کند که تفاوت های اساسی ژنتیکی هم می تواند بر نرخ بالای دوقلوزایی در آفریقا تاثیر بگذارد.
"موندن" می گوید: نرخ بالای دوقلوزایی در آفریقا به علت زیاد بودن دوقلوهای غیر همسان متولد شده در آنجا است؛ یعنی دوقلوهایی که از دو تخمک جداگانه متولد شده اند. این به احتمال زیاد به علت تفاوت های ژنتیکی بین جامعه آفریقا با سایر جوامع جهان است.
دوقلو یا همزاد به دو فرزندی می گویند که از یک دوره حاملگی به دنیا می آیند. دوقلوها را میتوان به دو گروه تقسیم بندی نمود: منوزایگوتیک(همسان) که به دوقلوهایی گفته می شود که از یک تخمک لقاح یافته که پس از تقسیم به دو جنین تبدیل گشته است، و دیزایگوتیک(غیر همسان) که به معنای دوقلوهایی است از دو تخمک جدا که توسط دو اسپرم جداگانه لقاح یافته اند، متولد می شوند.
"ژیل پیسون" نویسنده دیگر این مطالعه از موزه تاریخ طبیعی فرانسه این یافته ها را احتمالاً یک نقطه اوج جهانی در نرخ دوقلوزایی می داند. کشورهای دارای درآمد بالا به صورت بالقوه در نرخ دوقلوزایی به بالاترین سطح خود رسیده اند، البته پیشرفت در فناوری لقاح مصنوعی(IVF) منجر به تولد دوقلوهای کمتری در آینده می شود.
وی می گوید: بیشتر داده ها نشان داده است که ما در کشورهای پردرآمد، بخصوص اروپا و آمریکای شمالی در نقطه اوج دوقلوزایی هستیم. آفریقا یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده در دهه های آینده خواهد بود و امکان دارد در آینده تلفیقی از باروری کلی کمتر، سنین بالاتر هنگام تولد فرزند و تولید مثل با کمک پزشکی بیشتر را ببینیم.
این مطالعه در مجله Human Reproduction انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/25
13:24:03
0.0 / 5
1082
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ParsiKav