وقتی گربه ها به درمان بیماری مزمن كلیه كمك می كنند!

وقتی گربه ها به درمان بیماری مزمن كلیه كمك می كنند!

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، به ارزیابی تأثیر یک روش درمانی بر بیماری مزمن کلیه پرداختند و آنرا روی گربه ها آزمایش کردند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی موسسه پزشکی "ویک فارست"(Wake Forest) آمریکا، پژوهشگران در حال بررسی این مورد هستند که چگونه گربه های مبتلا به بیماری مزمن کلیه امکان دارد به آگاهی در مورد درمان انسان ها کمک کنند.
درمان بیماری مزمن کلیه در انسان ها، بر کند کردن روند صدمه رسیدن به این اندام تمرکز دارد. این بیماری می تواند پیشرفت کند تا در مرحله نهایی به نارسایی برسد و بدون انجام دادن دیالیز یا پیوند کلیه امکان دارد کشنده باشد.
بیماری مزمن کلیه، ۳۰ تا ۵۰ درصد گربه های ۱۵ سال به بالا را درگیر می کند. فیبروز یا زخم هایی که در نتیجه این بیماری ایجاد می شوند، در انسان و حیوان متداول هستند. بیماری کلیه گربه ها در مرحله نهایی، هیچ درمان موثری ندارد.
پژوهشگران در این پروژه، برای آزمایش اثرات یک درمان مولکولی بر فیبروز کلیه گربه ها تلاش کردند. درمان های احیاکننده با استفاده از سلول های بنیادی و شکاف های عروقی آزمایش شده اند اما جمع کردن سلول ها کاری پرهزینه و زمان بر است و به قابلیت های پیشرفته پردازش سلول نیاز دارد که در بیشتر اقدامات صورت گرفته در دامپزشکی موجود نیست.
"جولی بنینگتون"(Julie Bennington)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: امکان دارد که استفاده از مولکول های مبتنی بر سلول برای درمان فیبروز کلیه، یک روش امیدوارکننده باشد. درمان های کنونی، داروها و رژیم های غذایی را در بر دارند تا بتوانند سرعت پیشروی بیماری را کند کنند و طول عمر را بالا برند. برای این درمان ها، جایگزین هایی مورد نیاز است.
پژوهشگران در این پروژه، گروهی از کموکین های سیگنال دهنده معروف به "CXCL12" را به کار بردند که توسط سلول ها تولید می شود و محرک بازسازی بافت است. نوع انسانی CXCL12 به صورت تجاری در دسترس قرار دارد، کم هزینه است و ثابت شده که به کاهش فیبروز در جوندگان مبتلا به بیماری مزمن کلیه منجر می شود.
هدف از این پژوهش، آزمایش ایمنی و کارآیی تزریق CXCL12 به داخل کلیه گربه های مبتلا به فیبروز مزمن کلیه بود که ابتدا در یک مدل پیش بالینی گربه و سپس در یک پروژه آزمایشی، روی گربه هایی صورت گرفت که ممکن بود در مراحل ابتدایی بیماری کلیه باشند.
"کودی ویلیامز"(Koudy Williams)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: نتایج بررسی ها نشان می دهند که تزریق CXCL12 می تواند یک روش احتمالی جدید برای درمان بیماری کلیه در گربه ها باشد و به طور گسترده به کار برود. هنوز باید ارزیابی های بیشتری در این حوزه انجام شوند.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Veterinary Science" به چاپ رسید.
منبع:

1399/12/24
22:42:20
0.0 / 5
1052
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ParsiKav