مریخ نورد چین برای فرود روی سیاره سرخ آماده می شود

مریخ نورد چین برای فرود روی سیاره سرخ آماده می شود

به گزارش پارسی کاو مریخ نورد چین معروف به ˮتیان ون-۱ˮ(Tianwen-۱) که چندی قبل با موفقیت در مدار سیاره سرخ قرار گرفت و بهترین مناطق بالقوه برای فرود را بررسی کرد، حالا برای فرود روی این سیاره آماده می شود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اولین کاوشگر مریخی چین معروف به "تیان ون-۱" در حال آماده شدن برای فرود روی سیاره سرخ در روز چهارشنبه است. این فضاپیما مدار خویش را طوری تنظیم کرده است تا بهترین مناطق بالقوه برای فرود را بررسی کند.
این فرود باعث می شود تا چین تبدیل به ششمین سازمان فضایی دنیا بعد از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، آژانس فضایی اروپا، هند و امارات متحده عربی شود که با موفقیت کاوشگری را به سیاره سرخ ارسال می کند.
"تیان ون-۱" حالا در موقعیتی است که می تواند آغاز به عکسبرداری و تصویربرداری و جمع آوری داده ها برای شناسایی محل های بالقوه فرود برای مریخ نورد خود کند. این مریخ نورد سپس تلاش خواهد نمود تا در ماه مه یا ژوئن روی سطح مریخ فرود بیاید.
موقعیت مدار جدید "تیان ون-۱" بگونه ای است که در نزدیکترین حال به فاصله ۲۸۰ کیلومتری مریخ و در دورترین حالت به فاصله ۵۹ هزار کیلومتری مریخ می رسد. این موقعیت به مدارگرد "تیان ون-۱" اجازه می دهد تا تصاویر واضحی از مکان های مناسب برای فرود ثبت کند.
این بررسی ها به درک شرایط محل های بالقوه فرود کمک می نماید تا امکان فرودی ایمن فراهم گردد، چون که "تیان ون-۱" از انرژی خورشیدی بهره می برد و ازاین رو اگر در جایی فرود بیاید که در معرض طوفان های گرد و غبار مریخ باشد، با مشکل مواجه خواهد شد.
لازم به ذکر است که مریخ نورد "فرصت"(Opportunity) ناسا در سال ۲۰۱۸ به علت قرار گرفتن در معرض طوفان گرد و غبار، ارتباط خویش را با تیم عملیات از دست داد و حالا تیم عملیات "تیان ون-۱" برای اطمینان از عدم تکرار چنین حادثه ای تمام تلاش خویش را انجام می دهد.
مدارگرد "تیان ون-۱" هنگام پرتاب تقریباً پنج تن وزن داشت که شامل مدارگرد و فرودگر و مریخ نورد بود. حالا که "تیان ون-۱" به مریخ رسیده است، هر یک از تجهیزات مأموریت باید چندین بار و با چندین روش خاص ارزیابی شوند.
مدارگرد "تیان ون-۱" از یک دوربین با وضوح بالا بهره می برد و بعنوان یک نقطه ارتباطی بین مریخ نورد و تیم کنترل مأموریت در چین عمل می کند. از سوی دیگر، این مریخ نورد دارای تجهیزات گسترده ای همچون ابزارهای هواشناسی و سطح شناسی، دوربین ها و رادار است که مخازن مخفی آب را در زیر سطح باستانی مریخ جستجو می کند.1399/12/10
22:44:01
0.0 / 5
1071
تگهای خبر: تجهیزات , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav