در گزارش پارسی كاو اعلام شد؛

ساخت موتور جستجوگر كاوش توسط محققان ایرانی

ساخت موتور جستجوگر كاوش توسط محققان ایرانی

به گزارش پارسی کاو مسئول پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه خواجه نصیر با اشاره به ساخت موتور جستجوگر کاوش توسط محققان ایرانی، اظهار داشت: این سامانه باتوجه به خاصیت های زبان فارسی طراحی شده است.علی احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جزئیات جویشگر کاوش (موتور جستجوگر تصویری بومی) اظهار نمود: این جویشگر، یک موتور جستجو برمبنای محتوای تصویر است یعنی اینکه علاوه بر کلمات کلیدی، می تواند با بارگذاری یک تصویر، سایر تصاویر مشابه را پیدا و به مخاطب نشان دهد.
مسئول پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه خواجه نصیر با اشاره به اینکه این موتور توسط ۲۰ نفر از پژوهشگران دانشگاه خواجه نصیر و همین طور پژوهشگران سایر دانشگاه ها ساخته و طراحی شده است، اضافه کرد: این موتور بومی، فقط برمبنای کلیدواژه متنی عمل نمی کند بلکه برمبنای محتوای تصویر هم عمل می کنند و کاربرد دارند.
احمدی هدف از راه اندازی این جویشگر بومی را ساخت موتوری باتوجه به خاصیت های زبان فارسی عنوان نمود و اظهار داشت: موتورهای جستجوگر بین المللی دارای محدودیت هایی هستند و بطور مثال ممکنست برخی کلمات کلیدی در زبان فارسی برای موتور جستجوی بین المللی معنا دار نباشد.
دانشیار گروه هوش مصنوعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر اشاره کرد: کاربرد دیگری که این موتور می تواند داشته باشد، نقش جستجوگر در بانک اطلاعاتی سازمان ها و مؤسسات مختلف است. یعنی بطور مثال نیروی انتظامی می خواهد در موضوع اثرانگشت و یا گواهینامه مشابهت یابی داشته باشد و یا سازمانی می خواهد جستجویی در مدارک هویتی افراد داشته باشد که این موتور همه این موارد را پوشش می دهد.
وی با بیان این مطلب که این موتور، یک جستجوگر تصویر برمبنای مشابهت یابی یا کلیدواژه به شمار می آید، اشاره کرد: این موتور به سفارش سازمان فناوری اطلاعات در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی طراحی و ساخته شد و تا حالا در چندین مرحله بر روی آن کار شده و همچنان در حال توسعه آن هستیم.
احمدی افزود: البته در یکی دو سال قبل این موتور را از روی وب برداشتیم چونکه نیاز به منابع سخت افزاری زیادی دارد و البته اگر حمایت صورت گیرد، بر روی وب هم قابل استفاده خواهد بود، اما هم اکنون برای سازمان های خاص که بانک اطلاعاتیِ تصویریِ بزرگ همراه با متن دارند، قابل استفاده می باشد.
مسئول پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه خواجه نصیر لایسنس جویشگر کاوش برای دانشگاه خواجه نصیر است، اظهار داشت: سازمان و ارگان های مختلفی چون سازمان ملی استاندارد و نیروی انتظامی درخواست هایی برای در اختیار داشتن این موتور جویشگر از ما داشته اند. همین طور در دو سه هفته اخیر مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه فناوری اطلاعات خواسته اند از این موتور استفاده کنند.


منبع:

1399/12/10
14:39:20
0.0 / 5
1220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav