كشف راهی برای پیشبینی طرح های مفید ژنتیكی توسط دانشمند ایرانی

كشف راهی برای پیشبینی طرح های مفید ژنتیكی توسط دانشمند ایرانی

به گزارش پارسی کاو طراحی پیشبینی شده سلول های انسانی مهندسی شده امکان دارد پیشرفت درمان های جدید را تسریع کند و محققان با همکاری ˮندا باقریˮ محقق ایرانی دانشگاه ˮواشنگتنˮ اخیرا به این قابلیت دست یافته اند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، استفاده از سلول های زنده بعنوان یک روش درمانی، روشی است که برای بهبود بیماری هایی که قبلا غیر قابل درمان بودند، استفاده می شود. این کار با استفاده از رویکردهای زیست شناسی مصنوعی انجام می شود که رشته ای است که ابزارها و مفاهیم زیست شناسی و مهندسی را با هم ادغام می کند.
حالا کشف جدید محققان دانشگاه "نورث وسترن" با همکاری "ندا باقری" محقق ایرانی دانشگاه "واشنگتن" می تواند به مهندسان زیستی کمک نماید تا با استفاده از زیست شناسی مصنوعی، برنامه های ژنتیکی ایجاد کنند.
محققان به رهبری "جاشوا لئونارد" با همکاری محقق ایرانی "ندا باقری" از دانشگاه "واشنگتن" فرآیندی مبتنی بر طراحی را توسعه داده اند که با استفاده از قطعات مختلف اصطلاحا "جعبه ابزار"، مدارهای ژنتیکی پیچیده ای را تولید می کند که برای مهندسی سلولی استفاده می شوند.
این مطالعه که در مجله "ساینس ادونسز"(Science Advances) انتشار یافته است، با طراحی دهها مدار ژنتیکی و آزمایش آنها انجام شده است. این تکنولوژی جدید از مدل سازی محاسباتی برای شناسایی بهتر طرح های مفید ژنتیکی استفاده می نماید و هنگامی که پیش از ساخت، در آزمایشگاه آزمایش می شوند، محققان را به سمت طراحی هایی سوق می دهد که فرصت های بهتری را عرضه می دهند.
این مساله از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چونکه تهیه برنامه های ژنتیکی در صورتیکه آزمون و خطا تنها ابزار در دسترس باشد، تهیه این برنامه ها را تبدیل به کاری دشوار و زمان بر می کند.
"لئونارد" می گوید: برای مهندسی یک سلول، ابتدا یک عملکرد بیولوژیکی مورد نظر را در قطعه ای از DNA رمزگذاری می نماییم و سپس برنامه DNA به سلول انسان تحویل داده می شود تا عملکرد مطلوب آنرا مانند فعال کردن یک ژن تنها در پاسخ به بعضی از سیگنال ها در محیط سلول هدایت کند.
دانشمندان از یک جعبه ابزار قطعات ژنتیکی ساخته شده در آزمایشگاه "لئونارد" استفاده کردند. در نهایت مشاهده شد که طیف گسترده ای از برنامه های ژنتیکی که هر یک عملکردی را در سلول انسانی انجام می دهند، می تواند بگونه ای ساخته شود که هر برنامه مطابق پیشبینی کار کند. علاوه بر این، این طراحی ها در نخستین بار کاملاً کارایی داشتند.
"لئونارد" توضیح داد: طبق تجربه من، هیچ کاری در این علم بدین سان عمل نمی نماید. هیچ کاری با نخستین امتحان جواب نمی دهد. ما پیش از اینکه هر طرح جدید ژنتیکی به دلخواه کار کند، معمولاً زمان زیادی را برای رفع اشکال و اصلاح هر طرح جدید ژنتیکی صرف می نماییم. ولی اکنون دیگر با آزمون و خطای زمان بر محدود نیستیم. در عوض می توانیم وقت خویش را صرف ارزیابی ایده هایی نماییم که می توانند مفید باشند.
محققان اظهار داشتند که مدارهای ژنتیکی آنها که در این مطالعه توسعه یافته و پیاده سازی شده نسبت به نمونه های قبلی پیچیده تر هستند و سلول های مهندسی را برای انجام عملکردهای پیچیده تر و درمان های ایمن تر و موثرتر مجاب می کنند.
"لئونارد" می گوید: با این توانایی جدید، ما گام بلندی در جهت مهندسی واقعی زیستی برداشته ایم.
منبع:

1399/12/07
23:43:31
0.0 / 5
1000
تگهای خبر: تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav