بهبود عملكرد مغزی سالمندان با آوازخوانی

بهبود عملكرد مغزی سالمندان با آوازخوانی

به گزارش پارسی کاو خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، آواز خواندن در یک گروه موسیقی یا کر، عملکرد مغز را زیاد می کند و حس همبستگی بیشتری بخصوص در افراد سالمند بوجود می آورد.


به نقل از نیوز، یافته ها از آن حکایت می کند که پیوستن به یک گروه کر می تواند در مقابله با کاهش شناختی در رابطه با سن و تنهایی مزمن که از هر ۱۰ سالمند یک نفر را تحت تأثیر قرار می دهد، کمک کننده باشد. همینطور آوازخوانی می تواند بخصوص در هنگام شیوع بیماری کووید-۱۹، هنگامی که افراد تحت فشارهای عاطفی بیشتری قرار دارند، مفید باشد.
امی پنتیکینن، دانشجوی دکترا و یکی از محققان این تحقیق می گوید: «در آغاز دوران همه گیری افراد برای افزایش روحیه خود در بالکن ها و یا از راه پنجره های باز باهم آواز می خوانند.»
نتایج تحقیقات جدید دانشگاه هلسینکی نشان می دهد، افرادی که بیشتر از ۱۰ سال در یک گروه کر آواز خوانده بودند، در مقایسه با افرادی که تجربه آواز کر یا تجربه کمتری در این حوزه داشتند، از حس اجتماعی بودن بیشتری و خوانندگانی که کمتر از ۱۰ سال آواز خوانده بودند نسبت به کسانی که فعالیت آوازخوانی نداشتند، از شادی و سلامتی کلی برخوردار بودند.
پنتیکینن اظهار نمود: «ممکن است افرادی که بعدها در یک گروه کر شرکت نمایند هم انگیزه ای برای حفظ سلامتی خود بیابند. روابط و شبکه های اجتماعی حاصل از حضور در یک گروه در بین کسانی که مدت بیشتری این کار را انجام داده اند، امکان دارد بعنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل گردد، ازاین رو بعنوان احساس بیشتری از حس تعلق اجتماعی ظاهر می شود.»
این مطالعه شامل داده های ۱۰۶ خواننده کر و ۵۶ فرد بالای ۶۰ سال بود که پرسشنامه ها و آزمایش های روانشناسی را تکمیل کرده اند.
به قول پنتیکینن، آواز کر، فرصت خوبی را برای پشتیبانی از بهزیستی سالمندان فراهم می آورد به این علت که به عملکرد ذهنی انعطاف پذیر و تنظیم توجه نیاز دارد، موردی که در جمعیت سالخورده تا حدی مهم می باشد.
ایشان در ادامه اضافه کرد: «آواز خواندن در گروه کر هزینه کمی نیاز دارد و شامل پردازش متنوع اطلاعات است چونکه تلفیقی از پردازش محرک های مختلف حسی، عملکرد حرکتی در ارتباط با تولید و کنترل صدا، بازده زبانی، یادگیری و حفظ ملودی ها و اشعار است و همینطور احساسات توسط قطعات خوانده شده برانگیخته می شود.
نتایج این تحقیق در نشریه PLOS One انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/03
12:24:47
0.0 / 5
1102
تگهای خبر: شبكه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav