ماموریت مشترك اسپیس ایكس و ناسا برای بررسی تاریخ كیهان

ماموریت مشترك اسپیس ایكس و ناسا برای بررسی تاریخ كیهان

پارسی کاو: مقرر است طی چند سال آینده شرکت ˮاسپیس ایکسˮ(SpaceX) ماموریتی به نام ˮSPHERExˮ را برای ناسا انجام دهد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، یکی از مهم ترین ماموریت های علمی ناسا شروع شده است. این آژانس قراردادی را برای پرتاب و راه اندازی پروژه اخترفیزیک "SPHEREx" به شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" اعطا کرده است.
این ماموریت که یکی از ماموریت های معتبر "اسپیس ایکس" خواهد بود، مقرر است با بهره گیری از موشک "فالکون ۹" صورت گیرد، اما حداقل تا ماه ژوئن ۲۰۲۴ به فضا پرتاب نخواهد شد.
ماموریت "SPHEREx" که مخفف "طیف سنج-فوتومتر برای تاریخ کیهان، عصر باز یونیزه شدن(Reionization) و کاوشگر یخی" است، یک ماموریت دو ساله است که باید به چندین پرسش اساسی در مورد تاریخ جهان هستی پاسخ دهد. این ماموریت یک نقشه سه بعدی از نور نزدیک به مادون قرمز به وجود می آورد که می تواند شواهدی از انبساط کیهانی از یک میلیاردیم ثانیه بعد از انفجار بزرگ و تشکیل ستارگان در نخستین کهکشان ها فراهم آورد.
این ماموریت همین طور به جستجوی آب و مولکول های آلی در مهدهای ستاره سازی می پردازد تا مشخص نماید که آنها چگونه مواد اولیه حیات را پرورش داده اند.
این قرارداد تنها چند ماه بعد از تأیید ناسا در مورد پروازهای منظم ارسال فضانوردان توسط "اسپیس ایکس" منعقد شده است. خیال دولت ایالات متحده به وضوح از سپردن پروژه های مهم به این شرکت فضایی خصوصی همچون پروژه هایی که هنوز سال ها با آن فاصله دارد، راحت است.
منبع:

1399/11/18
20:58:16
0.0 / 5
1113
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ParsiKav