آزمایش كابل فیبر نوری با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه

آزمایش كابل فیبر نوری با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه

پارسی کاو: دو شرکت نوکیا و وودافون از دستیابی به سرعت اینترنت 100 گیگابیت بر ثانیه با استفاده از کابل های فیبر نوری اطلاع داده اند.به گزارش پارسی کاو به نقل از نیواطلس، آزمایش این خط اینترنت با بهره گیری از یک تک کابل فیبر نوری که بین یک کاربر و یک شرکت سرویس دهنده اینترنت کشیده شده بود، انجام شد. بدین سبب استفاده تجاری از این خدمات در آینده نزدیک ممکن می شود.
در حال حاضر بیشتر کاربران اینترنت در جهان با سرعت چند مگابیت یا حداکثر چندصد مگابیت بر ثانیه به اینترنت متصل می شوند و تنها گوگل است که در بعضی شهرهای آمریکا به صورت محدود خدمات اینترنت را با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در دسترس علاقمندان قرار می دهد. در عین حال در بعضی نقاط ژاپن و نیوزلند هم خدمات اینترنت با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه دردسترس است.
پیش از این تصور می شد با کابل های فیبر نوری موجود بتوان سرعت اینترنت را به حداکثر ۲۵ گیگابیت بر ثانیه رساند. ولی حالا در جریان یک آزمایش، سرعتی ۴ برابر این سرعت هم به دست آمده است. بدین منظور از فناوری موسوم به شبکه نوری غیرفعال یا پی او ان استفاده می شود که انتقال حجم بیشتری از داده را بوسیله یک طول موج، با بهره گیری از تکنیک های جدید پردازش سیگنال دیجیتال ممکن می کند.
فناوری دیگری که به همین دلیل مورد استفاده قرار گرفته انتقال سرعت انعطاف پذیر نامیده می شود که مودم ها در قالب آن برمبنای داشتن خاصیت های مشابه گروه بندی می شوند. این کار انتقال داده را کارآمدتر کرده و مصرف برق را می کاهد. انتظار می رود عموم مردم بتوانند از این خدمات تا سال ۲۰۲۵ بهره مند شوند.


منبع:

1399/11/15
18:03:59
0.0 / 5
1142
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ParsiKav