بیل گیتس:

برنامه هاروارد برای مسدود كردن نور خورشید ایده خوبی است

برنامه هاروارد برای مسدود كردن نور خورشید ایده خوبی است

دانشگاه ˮهارواردˮ به زودی می تواند آزمایش مسدود کردن قسمتی از نور خورشید با یک بالن بزرگ را در ماه ژوئن شروع کند و ˮبیل گیتسˮ از این ایده حمایت کرده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان دانشگاه "هاروارد" یک آزمایش بنیادی را در نظر دارند که قادر به کاهش اثرات گرم شدن کره زمین است و "بیل گیتس" بنیان گذار شرکت "مایکروسافت" از این ایده با پول خود پشتیبانی می کند.
نخستین آزمایش مسدود کردن قسمتی از نور مستقیم خورشید با یک بالن که در حکم یک سایبان عمل می کند، می تواند در اوایل ماه ژوئن 2021 صورت گیرد.
این پروژه با عنوان "آزمایش آشفتگی کنترل شده استراتوسفر"(SCoPEx) یک آزمایش علمی است که برای کمک به ما در درک بهتر امکان استفاده از ذرات معلق هوا در استراتوسفر در زمینه ژئومهندسی خورشیدی طراحی شده است.
این آزمایش شامل بهبود مدلهای کامپیوتری پیرامون این مفهوم است. دانشمندان برای درک کامل خطرات و مزایای این طرح به این مدلها اعتماد می کنند.
بنا بر این است که "SCoPEx" اندازه گیری های کمی از میکروفیزیک هواپخش ها را همراه با شیمی جوی که دو نقطه عدم اطمینان در شبیه سازی های امروزی است، جمع آوری می کند.
این آزمایش شامل به پرواز درآوردن یک بالن در آسمان سوئد است تا پژوهشگران مشاهده کنند که آیا می تواند قسمتی از نور خورشید را در راه خود به سمت زمین با این امید که راهی جدید برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی جهانی بوجود آورد، مسدود کند.
دانشمندان دانشگاه هاروارد قصد دارند نخستین آزمایشات خودرا در ماه ژوئن سال جاری شروع کنند. این آزمایش فقط یک آزمایش برای آزمودن ابزارهای بالنی است. این بالن زمانی که در ارتفاع 10 کیلومتری پرواز می کند، واکنش های شیمیایی استراتوسفر را ارزیابی خواهدنمود.
اما نکته قابل توجه در این طرح این است که یکی از حامیان مالی آن، "بیل گیتس" است.
هنگامی که این بالن به ارتفاع هدف خود برسد، ذرات بازتابنده را به اتمسفر می فرستد که هدف آن جلوگیری از برخورد مستقیم نور خورشید به زمین است. این کار از لحاظ نظریه می تواند اثرات گرم شدن کره زمین را کم کند.
اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، پروژه "SCoPEx" می تواند گامی مهم در تغییر نتیجه بحران نوظهور تغییرات اقلیمی باشد، اما برخی نگران هستند که این نوع اقدامات ممکنست جامعه جهانی را تشویق کند که بجای درمان علت که وابستگی جهانی به سوخت فسیلی است، به صورت مقطعی علایم تغییر آب و هوا را کاهش دهند و گرمای اضافی در اتمسفر را حفظ کنند.
به عبارت دیگر، این کار بجای درمان یک زخم جدی، شبیه به چسباندن یک چسب زخم روی آنست.
نگرانی دیگر در مورد این پروژه تأثیرات احتمالی آن روی رشد گیاهان با تغییر در میزان تابش نور خورشید به زمین است، اما دانشمندان و سرمایه گذاران می خواهند سرعت تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند و به جهانیان فرصت بیشتری برای مقابله با مسائل بزرگتر که ریشه در این بحران زیست محیطی دارد، بدهند.
هزینه این آزمایش تقریباً 20 میلیون دلار خواهد بود که باتوجه به تأثیر بالقوه آن در ارائه گزینه های جدید برای کاهش اثرات گرمایش زمین نسبتاً کم هزینه تلقی می شود.
اگر پروژه "SCoPEx" موفقیت آمیز باشد، هدف نهایی این است که این بالن تقریباً 2 کیلوگرم مواد شیمیایی مانند سولفات و کلسیم کربنات را در استراتوسفر زمین آزاد کند. این پروسه "توده هوای آشفته" نام دارد که به وسعت یک منطقه فیزیکی تقریباً به طول 1 کیلومتر و عرض 100 متر است.
این طرح، بلندپروازانه و در عین حال عجیب است. اما به جهت اینکه این کار به صورت جهانی صورت گیرد، کشورها و میلیاردرها مجبورند از نتایج این آزمایش پیش رو در سراسر جهان تقلید کنند، در صورتیکه هنوز هیچ توضیحی در مورد چگونگی تأثیر آن روی گیاهان و حیات وحش وجود ندارد. اگر هم این راهکار، کار نکرد، می توان زیرساخت های انرژی را در جهان تغییر داد تا از یک جایگزین پایدار و سازگار با محیط زیست برای سوخت های فسیلی استفاده نمائیم.1399/11/10
16:58:23
0.0 / 5
1057
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav