با كمك ابزار محققان سوئدی

پیشبینی بستری شدن افراد در اثر مبتلا شدن به كرونا تا ۳ هفته زودتر

پیشبینی بستری شدن افراد در اثر مبتلا شدن به كرونا تا ۳ هفته زودتر

به گزارش پارسی کاو محققان سوئدی به تازگی موفق به توسعه ابزاری شده اند که توسط آن می توانند تعداد بیماران مبتلا به کرونا را که در اثر مبتلا شدن به احتمال زیاد احتیاج به بستری شدن در بیمارستان خواهند داشت را تا ۳ هفته زودتر پیشبینی کنند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، تعدادی از پژوهشگران چندین دانشگاه و بیمارستان در سوئد، ابزاری را بوجود آورده اند که به آنها امکان می دهد تعداد بستری شدن بیماران مبتلا به کرونا را از سه هفته پیش از بستری شدن بیماران پیشبینی کنند. این پیشبینی ها برپایه بررسی داده هایی درباره تعداد دفعات رفت و آمد افراد در یک منطقه به دست می آید.
عملکرد این دستگاه بگونه ای است که فرض می کند ویروس کرونا در برخوردهای فیزیکی که بین افراد رخ داده منتقل می شود و سرعت شیوع آن هم به تعداد افرادی که هم اکنون به این بیماری مبتلا شده اند بستگی دارد. یکی از طریق های پیشبینی انتشار ویروس، بررسی تحرک یا رفت و آمد افراد است. این ابزار فرض را بر این می گذارد که هرچه شخص بیشتر سفر کند، افراد بیشتری را ملاقات می کند و بیشتر در معرض مبتلا شدن به ویروس قرار می گیرد و در نتیجه احتمال آلوده شدن آن فرد افزایش می یابد.
"فیلیپ گرلی"(Philip Gerlee) از دانشگاه فناوری چالمرز و "توربیون لاند"(Torbjörn Lundh) از دانشگاه گوتنبرگ این ابزار را با همکاری محققان سایر دانشگاه ها و بیمارستان ها توسعه دادند. محققان طی این مطالعه تعداد بیماران مبتلا به کرونا و تعداد رفت و آمد آنها و استفاده آنها از وسایل حمل و نقل عمومی را با کمک داده های ابزار مذکور بررسی کردند.
علاوه بر این داده ها آنها همینطور از داده های تحرک گوگل(Google mobility data) استفاده کردند. گوگل گزارشاتی حاوی اطلاعاتی درباره مکان هایی که رفت و آمد افراد بیشتر است را برای عموم منتشر می کند و این داده ها هم از راه GPS جمع آوری می شوند.
یک دوره بین افزایش عفونت/ میزان مبتلا شدن به بیماری و بستری شدن در بیمارستان وجود دارد. این مدل می تواند میزان احتیاج به بستری شدن در اثر مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان را در یک بازه ۳ هفته ای پیش بینی نماید. این ابزار می تواند روند موج را هم در موج اول و هم در موج دوم پیش بینی نماید. با استفاده از این داده ها، بیمارستان ها می توانند با استخدام کارکنان بیشتر و برخی کارهای دیگر برای پذیرش بیماران بیشتر آماده شوند.
بودجه این پروژه توسط بخش "Areas of Advance " دانشگاه فناوری چالمرز تأمین شده و محققان قصد دارند از این بودجه برای توسعه بیشتر این مدل هم استفاده کنند. محققان همینطور قصد دارند روش های جدیدی ابداع کنند که به وسیله آنها بتوانند دریابند افراد در هر یک از ملاقات ها تا چه حد آلوده می شوند.1399/10/22
13:47:12
0.0 / 5
1147
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav