كشف جزئیاتی در مورد روند اسرارآمیز عفونی شدن ویروس ها

كشف جزئیاتی در مورد روند اسرارآمیز عفونی شدن ویروس ها

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، برای اولین بار توانستند جزئیاتی را در مورد عفونی شدن ویروس ها عرضه کنند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران برای اولین بار، روشی را که ویروس هایی مانند "پولیوویروس"(poliovirus) و ویروس سرماخوردگی عادی به وسیله آن، کدهای ژنتیکی خویش را جمع آوری می کنند و امکان آلوده کردن سلول را به آنها می دهند، شناسایی نمودند.
این پژوهش که در "دانشگاه لیدز"(University of Leeds) و "دانشگاه یورک"(University of York) انجام شده است، احتمال عرضه داروها یا عوامل ضد ویروسی را فراهم می آورد که می توانند به متوقف کردن چنین عفونت هایی بپردازند.
هنگامی که یک سلول آلوده می شود، ویروس باید مواد ژنتیکی خویش را به سلول های دیگر منتقل کند. این یک فرایند پیچیده است که ایجاد آنچه را که با عنوان "ویریون ها"(virions) شناخته می شوند، در بر دارد. هر ویریون، یک پوسته پروتئینی است که رونوشت کاملی از کدهای ژنتیکی ویروس را شامل می شود. ویریون ها می توانند سلول های دیگر را هم آلوده کنند و به بروز بیماری منجر شوند.
آنچه تابحال به صورت یک راز باقی مانده، درک دقیق نحوه جمع آوری ویریون ها توسط ویروس می باشد.
پروفسور "پیتر استوکلی"(Peter Stockley)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش به خاطر نحوه تغییر دادن تفکر ما در مورد کنترل بعضی از بیماری های ویروسی، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. اگر ما بتوانیم مکانیسم تشکیل ویریون را مختل نماییم، پس احتمال مختل کردن عفونت در مسیرهای آن هم وجود خواهد داشت.
وی ادامه داد: بررسی های ما نشان می دهند خصوصیت های مولکولی که روند تشکیل ویریون را کنترل می کنند، از نظر ژنتیکی حفظ می شوند؛ بدین معنا که به آسانی جهش نمی یابند، خطر تغییر ویروس را کم می کنند و داروهای جدید را بی اثر می کنند.
این پژوهش، بر یک ویروس گاوی معروف به "Enterovirus-E" متمرکز است که به عفونت انسان منجر نمی گردد و جایگزینی برای پولیوویروس است.
پولیوویروس، ویروس خطرناکی است که بر انسان اثر می گذارد و به فلج اطفال منجر می شود و یکی از اهداف "سازمان جهانی بهداشت"(WHO)، ریشه کن کردن این ویروس می باشد.
این پژوهش، جزئیاتی را در مورد نقش سیگنال های بسته بندی آران ای عرضه می دهد که نواحی کوتاهی از مولکول آران ای هستند که همراه با پروتئین های موجود در پوشش ویروس، تشکیل دقیق و کارآمد یک ویریون عفونی را تضمین می کنند.
پژوهشگران توانستند با ترکیب زیست شناسی مولکولی و ریاضی، نواحی احتمالی را در مولکول آران ای شناسایی کنند که می توانند عملکردی شبیه به سیگنال های بسته بندی داشته باشند. پژوهشگران با استفاده از سیگنال های الکترونیکی پیشرفته، این فرایند را به تصویر بکشند. این نخستین باری است که انجام دادن چنین کاری با این نوع ویروس ممکن می شود.
درک دقیق نحوه شکل گیری این فرایند، صنعت داروسازی را قادر می سازد تا عوامل ضد ویروسی ایجاد نماید که می توانند این فعل و انفعالات کلیدی را متوقف کنند و جلوی بیماری را بگیرند.
این پژوهش، در مجله "PLOS Pathogens" به چاپ رسید.
منبع:

1399/10/21
21:34:44
0.0 / 5
1156
تگهای خبر: الكترونیكی , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav