سیگار كشیدن، امكان مبتلاشدن به نوع شدید كووید-۱۹ را بیشتر می كند

سیگار كشیدن، امكان مبتلاشدن به نوع شدید كووید-۱۹ را بیشتر می كند

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی نشان داده اند که سیگار کشیدن می تواند امکان مبتلاشدن به نوع شدید کووید-19 را افزایش دهد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهش جدیدی نشان میدهد که سیگار کشیدن با افزایش نشانه های کووید-۱۹ ارتباط دارد و افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری در بیمارستان بستری می شوند.
پژوهشگران "دانشگاه کینگز لندن" (KCL) در این بررسی جدید، ارتباط میان سیگار کشیدن و شدت کووید-۱۹ را ارزیابی کرده اند. ۱۱ درصد از شرکت کنندگان این پژوهش، سیگاری بودند که در مقایسه با تعداد افراد سیگاری در کل انگلستان خیلی کم است اما می تواند خاصیت های مورد نیاز جهت بررسی را عرضه نماید.
بااینکه بیش از یک سوم کاربران گزارش ندادند که حال آنها از نظر جسمی خوب نیست اما این پژوهش نشان داد افراد سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگار نمی کشند، بیشتر در معرض مبتلاشدن به تب، سرفه مداوم و تنگی نفس قرار می گیرند.
بار نشانه های کووید-۱۹ در افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری بیشتر است. احتمال بروز بیش از پنج نشانه کووید-۱۹ در افراد سیگاری، ۲۹ درصد بیشتر است و همچنین، احتمال گزارش بیش از ۱۰ نشانه همچون از دست دادن بویایی، کنار گذاشتن وعده های غذایی، اسهال، خستگی، گیجی یا درد عضلانی در این افراد، ۵۰ درصد بیشتر به چشم می خورد. داشتن نشانه های بیشتر به مفهوم مبتلاشدن به نوع شدیدتر کووید-۱۹ است.
علاوه بر این، بررسی ها نشان داد افراد سیگاری که پاسخ آزمایش کووید-۱۹ آنها مثبت بود، بیش از دو بار در بیمارستان بستری شده بودند.
سفارش پژوهشگران این است که ترک سیگار، بعنوان راهبردی برای برطرف نمودن کووید-۱۹ در نظر گرفته شود برای اینکه سیگار کشیدن، هم نشانه های ناشی از بیماری و هم شدت آن را بیشتر می کند. همچنین، کاهش میزان سیگار کشیدن می تواند باری را که به خاطر بیماریهای ناشی از سیگار کشیدن و بستری شدن ناشی از آن بر دوش سامانه سلامت قرار دارد، سبک کند.
"ماریو فالچی" (Mario Falchi)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بعضی از پژوهش ها، تاثیر محافظتی سیگار را بر افزایش ریسک مبتلاشدن به کووید-۱۹ نشان داده اند اما پژوهش هایی که دراین زمینه انجام شده اند، می توانند بسادگی تحت تاثیر جهت گیری قرار بگیرند. نتایج پژوهش ما به وضوح نشان می دهند که افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری، بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به نشانه های کووید-۱۹ قرار می گیرند.
"کلیر استیوز" (Claire Steves)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: از آنجائیکه میزان کووید-۱۹ همچنان درحال بالا رفتن است، باید تا جایی که می توانیم برای کاهش اثرات آن و یافتن راه هایی برای کاهش مراجعه به بیمارستان تلاش نماییم. بررسی های ما حاکی از این هستند که سیگار کشیدن، احتمال حضور بیمار در بیمارستان را افزایش می دهد؛ بدین سبب ترک سیگار، یکی از کارهایی است که می توانیم برای کاهش نتایج بیماری انجام دهیم.
این پژوهش، در مجله "Thorax" به چاپ رسید.1399/10/19
12:42:52
0.0 / 5
1178
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
ParsiKav