پیشبینی شیوع وبا از فضا!

پیشبینی شیوع وبا از فضا!

پارسی کاو: گروهی از پژوهشگران انگلیسی اهتمام دارند با کمک داده های ˮآژانس فضایی اروپاˮ به پیش بینی شیوع وبا از فضا بپردازند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، وبا یکی از بیماری های ناشی از آب است که با خوردن و هضم آب و غذای آلوده به باکتری "ویبریو کلرا"(Vibrio cholerae) ایجاد می شود. این باکتری، در نواحی ساحلی جهان به خصوص نواحی پرجمعیت گرمسیری وجود دارد.
این عامل بیماری زا معمولا در دمای گرم و شوری و گل آلودگی متوسط زندگی می کند و می تواند توسط پلانکتون ها و موجودات کوچک مهار شود.
گرمای جهانی و افزایش رخدادهای شدید آب و هوایی باعث شیوع وبا می شوند. این بیماری سالانه ۱/۳ تا چهار میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد و تا ۱۴۳ هزار مورد مرگ و میر را پدید می آورد. یک پژوهش جدید نشان داده است که شیوع وبا در نواحی ساحلی هند را به واسطه بررسی شوری آب دریا می توان با ۸۹ درصد موفقیت پیش بینی نمود.


رابطه میان عوامل محیطی مبتلا شدن به وبا پیچیده و فصلی هستند و اثرات متفاوتی دارند. الگوریتم های یادگیری ماشینی می توانند با یاد گرفتن تشخیص الگوهایی که در پایگاه داده ها وجود دارند، بر این مشکلات غلبه کنند و پیشبینی های قابل بررسی عرضه کنند.
"امی کمپبل"(Amy Campbell) و همکارانش در "آزمایشگاه دریایی پلیموث"(PML) انگلستان، از یک الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده کردند که کاربرد متداولی در علوم محیطی دارد و می تواند الگوهای موجود در سرتاسر پایگاه داده ها را تشخیص دهد و پیشبینی های قابل بررسی عرضه کند.


پژوهشگران، این الگوریتم را در مورد شیوع وبا در هند بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ آموزش دادند.
الگوریتم توانست روابط میان عوامل محیطی وبا را با کمک داده های ثبت شده با شش ماهواره یاد بگیرد که بخشی از "برنامه آژانس فضایی اروپا"(ESA) معروف به "Climate Change Initiative" هستند.
این الگوریتم با گنجاندن یا حذف متغیرهای محیطی و تنظیمات فرعی برای فصول گوناگون، متغیرهای کلیدی را برای پیشبینی شیوع وبا یعنی دمای سطح زمین، شوری سطح دریا، کلروفیل و تفاوت سطح دریا از سطح متوسط را شناسایی کرد.
منبع:

1399/10/08
12:57:25
5.0 / 5
1087
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ParsiKav